Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"След пандемията страшно много хора имат нужда от рехабилитация"

Виргиния Захариева: Дават се много средства за проучване на термални находища, но не ги използваме

Държавата няма разбиране за термалните центрове като острови на здравето, смята тя

Обновената сграда на минералната баня в Банкя
Снимка: БГНЕС

България е пълна със страхотни минерални извори и сграден фонд, който може да се възстанови и използва. Дават се страшно много средства за проучване на термални находища, но не ги използваме. Това каза в интервю за БНР Виргиния Захариева, артист, писател и психотерапевт, част от Българската асоциация за термално наследство.

Панчарево  Снимка: БГНЕС

"Богати сме. Вода гази – жаден ходи", заяви Захариева в предаването "Хоризонт до обед". По думите ѝ в сектора с минералните бани доминира нихилизмът и има очакване за бързи печалби.

"В София единствената баня, която работи, е в Панчарево. Там ходим да се лекуваме, да почиваме. Селската скромна баня. На територията на София няма друго. Възстанови се Банкя и банята не работи. Има частни термални средища, които много добре функционират. Държавата абсолютно няма разбиране."

Снимка: БГНЕС

Термалните центрове могат да бъдат острови на здравето, изтъкна Захариева.

"В този стрес, в който нашият град живее, след тази пандемия с Covid, едно от големите поражения е върху опорно-двигателния апарат. Страшно много хора имат нужда от рехабилитация."

"Не достигат любов, грижа, инициативност и вяра за смисъла да се стопанисва едно такова невероятно богатство, което не само би било страхотна превенция за здраве, но би донесло и много доходи като туризъм", коментира Виргиния Захариева.

"Каква е логиката върху топъл извор да сложиш артефакти", посочи тя, визирайки столичната Централна баня, около чието предназначение имаше горещи дискусии.

Обновената сграда на минералната баня в Банкя  Снимка: БГНЕС

По темата с реновираната сграда на минералната баня в Банкя Виргиния Захариева подчерта, че преди години отново е имало "игра да се намери концесионер, но не се намери, защото условията, които се поставят, са неизгодни".

Защо общината не отвори човешки, икономически и архитектурен ресурс и не се заеме да си стопанисва ресурсите, попита Захариева. Според нея се чакат "ресурси, които валят от небето".

"Все едно е да имаме една хубава земя и непрекъснато да каним някой друг да я обработва."

"Изхвърля се в канала този конкурс, който се направи от "София план" и имахме четири фантастични предложения, с международно участие. Всичко това сега се изхвърля и се казва - първо ще намерим концесионер, а след това той ще каже как иска да я направи."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15