Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България не е само, а е в НАТО, заяви бившият министър на отбраната

Аню Ангелов: Гласуваната помощ за Украйна ще се окаже близка до нищото

"Решението на НС цели да се запазят приятелските отношения на БСП с Русия"

Снимка: БГНЕС

"Помощта за Украйна ще се окаже близка до нищото поради няколко причини. Основното въоръжение на бронетанковите войски на Украйна е танк Т-64. В България няма резервни части и не се познава този танк, никога не е ремонтират такъв. Ако по някакъв начин успеят да изпратят един или два танка, ще видят, че нищо не може да се направи. ... Резервните части и за танковете, и за МиГ-29 са руско производство и няма как да ги вземем от Русия".

Това зави пред БНР ген. Аню Ангелов, министър на отбраната на България в периода януари 2010 - март 2013 година.

Той обясни, че едва 12 танка са били на въоръжение в България преди 35 години и те са били снети от въоръжение поради невъзможността да ги поддържаме.

Според него решението на парламента даде мандат на правителството да предприеме мерки за оказване на помощ на Украйна - хуманитарна, финансова и военно-техническа, е било ход за запазване на правителството:

"Политическо решение, което се основава само на това не да се помогне на Украйна, а да се запазят приятелските отношения на БСП с Русия. На ЕС и НАТО даваме отрицателен знак, защото само ние и Унгария не предоставяме въоръжение и техника. Унгарците казаха, че няма да дават, а ние се мъчим да варираме между това да дадем, ама няма как". 

По думите на Ангелов "реторичните въпроси на президента Румен Радев означават, че предвижда, че ако дадем военна помощ, Русия ще нападне България". 

Бившият министър на отбраната подчерта, че България не е само, а е в НАТО и има Член 5 на Вашингтонския договор и "много други неща, които ще предпазят страната ни от евентуален удар на руската армия".

Интервюто на Снежана Иванова с ген. Аню Ангелов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МВнР потвърди за върнати на Израел тленни останки на отвлечен от "Хамас" израелско-българския гражданин

От българското външно министерство потвърдиха, че тленните останки на израелско-българския гражданин Сахар Барух, който беше отвлечен от "Хамас" на 7 октомври 2023 г., са били върнати в Израел вчера. Информация беше публикувана и от посолството на Израел в София. В нея се посочва, че по време на клането на 7 октомври терористите от "Хамас"..

публикувано на 31.10.25 в 17:59

Индийска корпорация възобновява покупките на руски петрол

Най-големият купувач на руски суров петрол - Индия, възобновява покупките, прекъснати за няколко дни след като финансовото министерство на САЩ обяви ограниченията спрямо "Роснефт" и "Лукойл". Корпорацията "Indian Oil" се е съгласила да заплати за 3,5 милиона барела марка ESPO, които ще бъдат доставени през декември от компании, които не са в..

публикувано на 31.10.25 в 17:57
Ина Лулчева

Адвокатите на Коцев поискаха той да бъде освободен и делото да бъде прекратено

Адвокатите на варненския кмет Благомир Коцев поискаха делото срещу него да бъде прекратено, а той - освободен от ареста.  След като близо четири часа защитниците на варненския кмет се запознаваха с материалите по делото, те обявиха, че обвиненията му за участие в престъпно сдружение за искане на подкуп и за принуда не се подкрепят от събраните от..

публикувано на 31.10.25 в 17:39
Шефът на Службата за сигурност на Украйна Васил Малюк

Васил Малюк: Украйна унищожи ракета "Орешник" на полигон в руската Астраханска област през 2023 г.

Украинските въоръжени сили са поразили 160 обекта на руската петролна и енергийна инфраструктура от началото на тази година, съобщи началникът на разузнавателната служба СБУ Васил Малюк: "Ако говорим за септември и октомври текущата година, става дума за 20 обекта. Сред тях са 6 рафинерии, 2 петролни терминала, 3 петролни склада и 9 помпени..

публикувано на 31.10.25 в 17:36

Условна присъда за обвинения в сексуална връзка с малолетна ученичка преподавател от София

Преподавателят по физическо възпитание от София, обвинен, че е имал сексуална връзка със своя малолетна ученичка, беше осъден на две години и осем месеца условно с пет години изпитателен срок. Учител по физическо в столично училище е арестуван заради сексуална връзка с ученичка До 8 г. затвор грозят учителя, обвинен за сексуално..

публикувано на 31.10.25 в 17:13

Повишен интерес към противогрипните ваксини в Кюстендил

Повече в сравнение с минали години са желаещите да се ваксинират срещу грип в Кюстендил, казаха за БНР джипита от града. Хората от третата възраст държат да се ваксинират. Затова и поръчаните ваксини са на свършване, каза личен лекар от областния град: "Все още има, но сигурно другата седмица ще свършат. Бях поръчала добро количество,..

публикувано на 31.10.25 в 17:09

Базиликата "Саграда Фамилия" в Барселона вече е най-високата църква в света

Базиликата "Саграда Фамилия" в Барселона вече е най-високата църква в света. След поставянето на част от кръста на централната ѝ кула, височината ѝ достигна близо 162 метра. До момента титлата "най-висока църква в света" принадлежеше на църквата в Улм, Германия, която се издига на височина малко над 161 метра. А "Саграда Фамилия" продължава..

публикувано на 31.10.25 в 16:57