Шведската евродепутатка Карин Карлсбру от "Обнови Европа" смята, че е въпрос на седмици страната ѝ и Финландия да изпратят молбите си за членство в НАТО. Пред "Хоризонт" тя подчерта, че за първи път има мнозинство по въпроса в Швеция след началото на руската инвазия в Украйна. Карлсбру изразява разочарование от факта, че България и Унгария отказват да изпратят военна помощ за Украйна и добавя, че ще бъде историческа грешка, ако страните в ЕС не останат единни в тези много опасни времена. С нея разговаря кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова:
Швеция, както и Финландия изразиха желание да се присъединят към НАТО след руската инвазия в Украйна. Кога да очакваме вашата страна да подаде молба за членство и ще го направи ли заедно с Финландия?
Лично аз мисля, че това ще бъде много бърз процес. Виждаме как шведското и финландското правителство работят в тясно сътрудничество помежду си и анализират последствията за всяка от двете страни, както и общо за двете. Разбира се, това са два отделни процеса в две различни държави с различни парламенти, но всичко се прави наистина много координирано. И смятам, че е въпрос на седмици да изпратим молбите си за членство.
Седмици, не месеци, така ли?
Може би съм малко повече оптимист, но ние виждаме нещо невероятно при шведските политици. НАТО изобщо не беше на дневен ред, но войната на Русия в Украйна промени всичко. Моята партия е за членство в пакта още от 1998 г. Отдавна дебатирахме по въпроса в парламента, но предложението ни беше отхвърлено. В момента има мнозинство за кандидатурата ни, макар това да не е позицията на правителството на социалдемократите. Това наистина е драматично за Швеция. Ние имаме особена история, а именно, че първо сме били неутрални, а после не сме били част от никакъв съюз.
Все пак социалдемократите промениха ли позицията си?
Доколкото разбирам, при тях тече вътрешен процес, който трябва да приключи в средата на месеца и е със същото разписание като при финландските социалдемократи. И той се движи много, много бързо. Не бих искала да правя прогнози за резултата, но ще бъда много учудена, ако заключенията им не бъдат в положителна насока. Това не е само въпрос за правителството на социалдемократите, а наистина е важно да имаме широко мнозинство за такова историческо решение. Това не трябва да бъде ляв или десен проект, а много по-широк.
Какви са приликите и разликите в заплахите от Русия, които виждате с Финландия?
Имаме различна история в отношенията си с Русия. Първо, Финландия има много, много дълга обща граница с нея и много специални отношения със СССР след Втората световна война. Швеция няма изобщо този тип отношения с Русия. Но сме много близо до нея и сме изправени пред същите заплахи за сигурността. Мисля, че в основата си членството в НАТО е нещо добро за Швеция и Финландия, защото сме по-силни заедно. Но е добре и за тези страни, защото е добре и за региона. Ако всички сме там, ще му осигурим стабилност. След инвазията на Русия в Украйна е повече от ясно, че демократичните страни трябва да се обединят, защото така са по-силни. Войната срещу Украйна е война срещу тази страна, но и атака срещу понятията за демокрация и независимост.
Нараснаха ли руските провокации срещу Швеция от края на февруари?
Да, има повече провокации. Това може да се види на всякакви нива. Не е нещо ново, че руски самолети нарушават въздушното ни пространство от време на време, както и подводници да шпионират нашите архипелази. Този проблем е от десетилетия. Точно след инвазията обаче 4 руски самолета нарушиха пространството ни едновременно. И това се повтори няколко пъти, за последно преди няколко дни. Изправени сме пред още нещо и това е антишведската кампания на Москва. Швеция бе представена като нацистка държава. Трудно е да се повярва, че това е истина, но не е фейк, защото хората са видели как обвиняват авторката на „Пипи дългото чорапче“ Астрид Линдгрен, че е нацистка. Това е много глупаво, но доказва до каква степен е налудничава руската пропаганда. Става дума за ниво, на което фантазията ни просто спира. Никой не вярва в това, но те обработват гражданите си с такава пропаганда. И според мен това е само началото.
А защо точно срещу Швеция се води такава пропаганда?
Мисля, че най-вече по-две причини. Първата е, че на висок глас заявихме подкрепата си за Украйна. Втората е, че обсъждаме присъединяването си към НАТО. Те се опитват да ни сплашат, да ни накарат да се страхуваме.
Как хората промениха нагласата си към НАТО след началото на войната в Украйна?
Социологическите проучвания показаха драматична промяна на общественото мнение. За първи път имаме мнозинство в полза на членството ни в пакта. Подкрепата за съвместно присъединяване с Финландия е още по-голяма. И това е нещо съвсем ново.
България и Унгария са двете единствени страни в ЕС, които отказват да изпратят военна помощ за Украйна. Вашия коментар?
Това е толкова разочароващо, защото демократичните страни трябва да са единни. Повече от ясно е, че трябва да подкрепяме Украйна, защото тя се бие и за нас. Отговорност на всички демократични страни е да осигуряват всякакво възможно оръжие на Украйна, да налагат санкции, да престанат да купуват руски петрол и газ. Това наистина показва, че вие сте в контраст с тези страни. Това наистина е много тревожно.
Искате ли да кажете нещо на лидерите на тези страни?
Мисля, че всички сме в една лодка и всички сме членки на ЕС, който е съюз на демократични държави. И трябва да сме заедно. Ако не го направим, тогава няма да имаме този съюз или силна организация, която да насърчава демокрацията в Европа. Ще бъде историческа грешка, ако не останем заедно в тези много опасни времена.
Финландия е водила Зимната война срещу Русия, Швеция - не. Готови ли сте за въоръжен конфликт с Москва?
Надявам се това да не се случи. Всички мерки, които предприемаме, са в защита на мира и свободата. Ние виждаме една страна, която не приема демократичния ред и правото на другите страни да избират собствения си път. Ако някой приема действията ни като провокация, си е негов проблем. Това, което виждаме е, че Украйна е мирна страна, не е провокирала никого, но бе нападната. За това е виновен само един режим и една страна - Русия.
Интервюто на Ангелина Пискова с Карин Карлсбру в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...
Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори . От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари. Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата. От летище..
Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Сред задълженията на учениците у нас, описани в..
"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..
Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година. Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..