Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Макрон за Украйна в ЕС: Ще отнеме десетилетия, освен ако не решим да свалим критериите

Еманюел Макрон произнася речта си на Конференцията за бъдещето на Европа в Европарламента в Страсбург, Франция, 9 май 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Създаване на "Европейска политическа общност" предлага президентът на Франция Еманюел Макрон - за да бъдат приобщени към сърцето на Европа страни като Украйна, Молдова и Грузия, които иначе ще трябва да чакат години и дори десетилетия преди да станат членки на Европейския съюз.

Макрон направи предложението си в Страсбург днес, след като председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен съобщи, че очаква още идния месец комисията да даде официално становище по кандидатурата на Украйна за еврочленство.

Президентът на Франция предупреди, че присъединяването на Украйна към ЕС може да отнеме цели десетилетия. Като подчерта, че с битките и куража си тя е в сърцето на нашата Европа и семейство, той допълни:

"Но дори ако утре ние ѝ дадем статут на кандидат-член, всички отлично знаем, че процесът на присъединяване ще отнеме няколко години, дори всъщност няколко десетилетия. И това е истината. Освен ако не решим да свалим критериите за присъединяване и така да преосмислим изцяло единството на нашата Европа и понякога принципите, в името на които сме взискателни към някои от нашите собствени членове.  И на които всички държим" - тези думи бяха част от речта на Еманюел Макрон на заключителното заседание на Конференцията за бъдещето на Европа в Страсбург.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Монца поставят първия паметник на Васил Левски в Италия

Днес в италианският град Монца ще бъде поставен барелеф на Апостола на свободата Васил Левски. Иинициативата е на Генералното ни консулство в Милано и на генералния консул Ана Паскалева, както и на oбщина Карлово, която финансира проекта. Барелефът на Апостола ще бъде поставен в град Монца на историческия площад „Сан Паоло“ и ще е първият негов..

публикувано на 20.11.25 в 04:06
Газопровод

Италия ще екстрадира заподозрян за саботажите срещу "Северен поток"

Върховният касационен съд на Италия разпореди екстрадицията в Германия на мъж, заподозрян в съучастие в организирането на атаките през 2022 г. срещу газопроводите "Северен поток" 1 и 2 в Балтийско море.  Германската прокуратура обвинява 49-годишния украински гражданин, идентифициран като Сергий К. в съучастие в предизвикването на експлозия, както и в..

публикувано на 20.11.25 в 03:05

Двама задържани в София при кражба на кола

Двама души са задържани в квартал "Надежда" в София при кражба на кола, съобщиха от СДВР.  Те са криминално проявени, допълниха от столичната полиция.  При задържането са оказали съпротива и са блъснали патрулка. 

публикувано на 20.11.25 в 02:49

Във Великобритания се очаква студеното време да се задържи

В Обединеното кралство се очаква студеното зимно време да се задържи, като прогнозата е температурите да паднат под нулата и в някои райони да завали сняг.  Жълт предупредителен код на Метеорологичната служба е в сила за Северна Ирландия, Северна и Централна Шотландия и крайбрежните райони в югозападен Уелс, както и за югозападна,..

публикувано на 20.11.25 в 02:15

Статистиците от Ямбол ще се включат в националния протест с искане за по-добри заплати

Служителите на статистическия отдел за изследвания в Ямбол ще се включат ефективно в  националния протест, организиран от Синдиката на административните служители „Подкрепа“. Основното им искане е за 20-процентно увеличение на заплатите. 14 са служителите в отдела, който е на подчинение на статистическото бюро в Бургас. Всички те днес в обедната си..

публикувано на 20.11.25 в 02:10
Туфан Ерхюрман

Първа среща на президента на Кипър с новоизбрания лидер на кипърските турци

Първа среща между президента на Кипър Никос Христодулидис и новоизбрания лидер на кипърската турска общност Туфан Ерхюрман ще се състои днес. Тя поставя началото на нова мобилност по Кипърския въпрос в момент, когато ООН прави усилия за съживяване на спрения преди повече от 8 години преговорен процес.   В едночасовия разговор днес лидерите на двете..

публикувано на 20.11.25 в 01:43
Виолета Гиндева и Илия Добрев

Инициатива за паметник на Виолета Гиндева в Пазарджик

В Пазарджик стартира инициативата за изграждането на паметник на актрисата Виолета Гиндева, наречена „вечната дама на българския театър“.  Предложението е внесено в Общинския съвет.   За  изграждането на паметника е създаден 46-членен инициативен комитет с председател адвокат Иван Евстатиев: "Тя е родена през 1946-а година и символично съставът е от 46..

публикувано на 20.11.25 в 01:26