Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Русия инвестира в хора, които да взривят собствените си държави"

Мария Спирова: В Източна Европа има изповедна русомания

Българите емигрират в Западна Европа, мразейки Западна Европа, казва журналистът

Мария Спирова
Снимка: Ирина Недева

Възможен ли е български вариант на Брекзит?

"Страшен е този въпрос, но ако има нещо, на което Брекзит ни научи, е, че няма невъзможни неща", каза в предаването "Хоризонт до обед" на БНР журналистът Мария Спирова, която работи в лондонско юридическо издателство.

"През 2014 година, когато пазарът на Великобритания се отвори за българи и румънци, на никого във Великобритания през ум не му минаваше да излиза от ЕС. Не беше на дневен ред. Всички живееха в хармония със статуквото. Това в рамките на около година и половина интензивно се обърна, благодарение на една невероятно мощна кампания за замяна на реалността с това, което говорещи глави крещяха върху публиката от всички медии."

"В рамките на около две години се случи магическа подмяна на реалността, в която ЕС хармонично служеше на британците да получават нещо като нормални доставки на прясна храна, тъй като Великобритания не е генерален производител на храна, основен за собствената си система, продоволствена, тя разчита основно на внос, 40% от който е от Европейския съюз", разказа Спирова.

Нещо много сходно се случва в България, подчерта журналистът.

"Виждаме една постоянна ретранслация от опорни точки, които тръгват от Фейсбук, след което тези неща се всмукват нагоре в радиа и телевизии и в един момент публиката се оказва бомбардирана от безкраен цикъл от хора, които настояват на налудничави неща. Но понеже настояват на тях безалтернативно почти, накрая реалността избледнява."

Отказът на мнозина в България, които са в журналистическата професия, да бъдат рефери между истината и това, което някой иска ние да мислим,  достигна размери, в които действителността не е разпознаваема за много наши съграждани, коментира Спирова.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Британците наистина автентично, в голямата си част не знаеха какво им носи ЕС. Те живееха в щастливата си имперска действителност, където те сами са господари на света и всички блага са техни. Глобализацията беше техният проблем, защото им показа, че благата не ги генерират те. Българите не живеят в тази обърканост. Повечето от нас осъзнават материалните блага, с които е свързан Европейският съюз и са привързани към тях. Те емигрират в Западна Европа, мразейки Западна Европа."

Според Мария Спирова руската пропаганда много умело експлоатира няколко неща, сред които обговарянето на някои от провалите на Европейския съюз само от враждебни сили, не от самия съюз.

"Има известна натрупана фрустрация, която руската пропаганда умело използва. Когато има компактна група хора, недоволни по различни автентични причини от прехода, който се е случил в по-голямата част от съзнателния им живот, те са уязвими. Въпросът е кой ще се възползва от тази уязвимост."

Паметникът на съветската армия, 9 май 2022 г.   Снимка: БГНЕС

"Партиите, за които говорим в Европа, не са изолационистки. Те са активно, истерично и трепетно проруски. В Източна Европа има много по-сериозна, по-изповедна русомания. Там, където Русия не можеше да манипулира през историята, тя си купуваше власт. Това, което наистина сработи, е, че те имат добър класов анализ – на коя прослойка от обществото какво да кажат, така че да я спечелят веднага. Да се натисне това копче, след което хората са вече сектанти. В Брекзит видяхме точно това – на различните класи беше казано нещото, което ще ги възпламени."

Русия инвестира в хора, които да взривят собствените си държави, изтъкна Спирова, според която у нас това се вижда добре.

"Възраждане" взривява българската държавност сравнително щастливо, без да има вътрешна морална проблематика." 

Може ли да се разпадне Великобритания след изборите в Северна Ирландия?

"В момента ще направят налудното решение да суспендират едностранно части от договора по излизане от ЕС. Това човек, който не иска да му се разпадне държавата, не го прави. Напълно е възможно нетно Северна Ирландия да е губещо предприятие за Великобритания, да ѝ е писнало да финансира Северна Ирландия и да иска тя да е нечий друг проблем. Има и кой да я прибере. Ситуацията в Шотландия не е точно същата, там хората са силно изнервени от Брекзит и как той се отразява на цяла общност, която не го желаеше въобще", коментира Мария Спирова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж в кома и друг - тежко пострадал след катастрофа край София

Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя.  Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..

публикувано на 25.11.24 в 14:10
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00