"Първите доставки на втечнен газ от САЩ ще пристигнат през юни и цената ще е по-ниска от договорената по дългосрочните договори с "Газпромекспорт". Водят се разговори за дългосрочни договори и със САЩ, и с други възможни доставчици на втечнен газ".
Това заяви пред БНР председателят на Комисията по енергетика в Народното събрание Радослав Рибарски, депутат от "Продължаваме промяната".
Той подчерта, че България е в ситуация, в която трябва да договаря доставки в момента, заради спирането на газа от "Газпром":
"Не заменяме един доставчик с друг, едностранно ни бяха спрени доставките от "Газпром" и се борим с тази ситуация, в която да подсигурим доставките, а и цените да са благоприятни за бизнеса и за дребните производители".
За регазифициране на втечнения газ може да се използват терминали и в Гърция, и в Турция, заяви Рибарски и добави:
"След като бъдат подписани договори за доставки от САЩ, ще бъдат резервирани слотове на терминалите".
Реалното подписване на тези договори предстои в следващите един-два дни, съобщи той и уточни:
"Разговори са проведени между доставчици, т.е. между "Булгаргаз" и компании, добиващи природен газ в САЩ.
По думите на Радослав Рибарски предстои следващата седмица среща за координиране на газовите доставки в региона, на която ще се разгледат общи доставки.
"Компенсациите не вършат работа на бизнеса, там всичко е базирано на дългосрочно планиране. Порядъкът на кризите, които следват една след друга, ни кара да вървим по този път с компенсации месец за месец. От юли предстои нов регулаторен период и законодателни промени, които готвим в момента, за да се премине към по-голяма предвидимост за бизнеса при дългосрочна покупка на електрическа енергия и компенсациите месец за месец да останат в миналото", обяви Рибарски.
Тази година нагнетяването на газ в хранилището в Чирен ще започне малко по-късно, каза председателят на Комисията по енергетика в Народното събрание и уточни, че в момента количествата там не намаляват, а са 18-20%:
"Ако бъдат доставени количества газ на по-ниски цени, това ще ни даде възможност за по-ниска цена на микса през зимата, ако ги нагнетим сега в хранилището".
Интервюто на Снежана Иванова с Радослав Рибарски в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
В Рияд започват преговори между външните министри на Русия и САЩ - първите след началото на войната в Украйна. "Най-важното е да започнем истинска нормализация в отношенията", подчерта Юрий Ушаков, съветник на президента Владимир Путин. Москва отказва да преговаря с европейците за уреждането на войната в Украйна, стана ясно от думите на руския..
Пътищата от републиканската мрежа в Благоевградска област са почистени и проходими при зимни условия. Няма регистрирани пътни произшествия заради зимната обстановка. През нощта валежите спряха, а тази сутрин слаб сняг вали само в планините и населените места с голяма надморска височина. В сила остава ограничението за движение..
След Консултативния съвет за национална сигурност при президента Румен Радев днес формациите от управляващото мнозинство ще се съберат отново на Съвет за съвместно управление. В него участват представители на партиите от парламентарното мнозинство, подкрепящи правителството. Днес те ще обсъдят бюджета и управленската програма на кабинета...
Не очаквам особени резултати. Тези политики са доста сложни, скъпи и дългосрочни . Това каза пред БНР Филип Гунев, бивш заместник-министър на вътрешните работи, преди Консултативния съвет по национална сигурност при президента, посветен на употребата на наркотични вещества сред подрастващите. КСНС заседава за рисковете от употреба на..
Днес се навършват 152 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от турските власти. Годишнината ще бъде отбелязана на 18 и 19 февруари с военни и общоградски ритуали с участието на представителни военни подразделения от Сухопътните войски, Военновъздушните сили,..
Консултативният съвет за национална сигурност ще заседава днес заради рисковете и заплахите, произтичащи от разпространението на наркотици и опиати сред подрастващите и от злоупотребата с тях. Заседанието беше свикано от президента Румен Радев, месец след смъртта на 14-годишно момче, което падна от високо след употреба на вейп с наркотично..
157 снегорина почистват снега в София. Извършени са обработки на пътната мрежа с избутване на снежна маса и разпръсване на смеси против заледяване в районите "Витоша", "Слатина", "Панчарево", "Илинден", "Овча купел" и "Слатина". Разпръскване на смеси против заледяване на обществено значими и вътрешно-квартални улици са извършени и в..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът..