Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

SOFI TUKKER пред БНР: Светът е пълен с вдъхновения

"Две напълно различни индивидуалности създават нещо интересно"

SOFI TUKKER
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Най-важното е да правиш това, което обичаш. Да караш хората да се чувстват щастливи. Да правиш дните им малко по-хубави. Да им предложиш места, на които да танцуват и да се чувстват свободни".

Това сподели в интервю за БНР Тъкър Халпърн, половинката от дуета SOFI TUKKER. Дамската част допълва Софи Хоули – Уелд.

Двамата създадоха сензация на клубната сцена, имат две номинации за наградите Грами. За най-добър денс запис през 2017 година е номинирана песента Drinkee, а две години по-късно са номинирани за най-добър денс/ електронен албум. В България днес те са много актуални и заради общия им хит с Махмут Орхан – Forgive me, част от втория им албум Wet Tennis.

"Музиката ни помогна да не мислим много за трудностите. Помогна ни да се чувстваме по-малко сами. Макар да свирехме и всичко да беше свързано с танци и забавления важни бяха и разговорите между хората след това. Беше невероятно по този начин да лекуваме притесненията си по време на пандемията", разказа Софи в предаването "Понеделник вечер". Тъкър описа времето на ограничения заради Covid-19 като вдъхновяващо: 

"Беше трудно, разбира се, но гледахме да сме при феновете си всеки ден, като излъчвахме на живо. Близостта с хиляди хора по целия свят в толкова трудно време създаде много силна връзка, която ни накара да се чувстваме много близки и да се опознаем по-добре. Израснахме много. Концертите ни след пандемията са много по-луди и мащабни". 



Софи и Тъкър се срещат за първи път в университета Браун. 

"Аз тренирах баскетбол, Софи учеше. Разболях се тежко. Бях на легло седем месеца. Научих се как да правя музика, гледайки клипове в YouTube. Когато се върнах в университета, станах диджей. Открих Софи на общо участие в една художествена галерия. Тя свиреше джаз и боса нова. Много красиви жанрове, но много бавни. Помислих си – ще е готино, ако нейният стил музика с португалския език се миксира с по-танцувални ритми. Започнахме да работим заедно, дипломирахме се и се пренесохме в Ню Йорк. Трябваше да я убедя да се преместим там и да започнем да правим музика заедно. Оказа се наистина добра комбинация".

Понякога обаче към добрите идеи се тръгва плахо. Такава е била и първата реакция на Софи.  

"Първоначално бях по-скоро против. Чувствах, че имам план, който искам да следвам. Исках да се върна в Бразилия и да правя музиката, която тогава създавах. Не знаех много за електронната музика. Не исках да живея в Ню Йорк. Тъкър обаче беше много убедителен и съм доволна, че го послушах. Това е най-доброто решение, което съм взимала. Продължавам да обичам Бразилия. Известно време учих там и усвоих португалския. Има нещо много специално в музиката им. Много години я слушам. Затова започнах да уча и езика, а когато отидох там, се влюбих още повече. Бразилия е най-любимото ми музикално място на света. Португалският е перфектен за пеене. Има толкова много поджанрове в тази музика. В нашата музика ние загатваме много малка част от тях. В албума ни сме се вдъхновявали и от Западна Африка, както и от Турция – все пак имаме дует с турския диджей Махмут Орхан. Има безкрайно много възможни вдъхновения по света". 


С почти два милиона гледания Forgive me е истински хит в България. Създават я заедно с турския диджей Махмут Орхан.

"Беше интересно да работим по тази песен. Планирахме да записваме в дома на наш приятел, но аз се чувствах тъжна. Споделих с Тъкър, че не ми се работи в този ден, а той ми отговори – защо не използваш това в музиката ни. Ние не работим така - не използваме чувствата в музиката си. Искаме винаги да създаваме весели неща. Беше интересно предизвикателство да превърна нещо тъжно като текста на Forgive me в песен, която кара хората да танцуват", призна Софи. 

Original sin e част от новия албум на дуото – Wet tennis. Софи разказа: 

"Искахме да създадем оптимистичен албум. В него има весели и цветни песни. Подбрахме онези, които го превърнаха в нещо позитивно и красиво". 


"Стилът ни е микс от ума на Софи и моя. Идваме от различни музикални стилове. Това, което тя слушаше и познаваше като музика, беше толкова различно от това, което слушах аз. Не мисля, че щяхме да правим музиката, която създаваме сега, ако бяхме един човек. Трябват две напълно различни индивидуалности и интереси, за да се създаде нещо ново и интересно", смята Тъкър.

"И двамата трябва да обичаме създаденото от нас. Ако Тъкър не хареса как звучи дадено нещо, не го включваме, дори и на мен да ми харесва. Доверяваме се един на друг", допълни Софи.

Тя обича да открива нови музикални стилове и идеи по целия свят. Не забравя обаче за своите европейски корени.

"Родена съм в Германия. Родителите ми живеят в Европа, дядо ми и баба ми също. Дори когато учех в Америка, ходех в германски училища. Мисля, че нашата музика е вдъхновена от музиката на много места. Повлияло ни е звученето на Южна Америка, на Европа. Където и да отидем, опитваме се да се вдъхновим от местното звучене, което може и да не сме чували преди". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10