"Ние имаме специално отношение към хората в затруднено положение. Имаме честта да сме единственото заведение в България, което обучава масажисти с нарушено зрение и много държим на тази професия. Даваме възможност на тези хора да бъдат самостоятелни, да имат самочувствие. Тъй като те имат много силно развито тактилно чувство, могат да станат отлични професионалисти", разказа пред БНР д-р Мариана Алберт, главен асистент в колежа. Тя даде примери с работа на подобни кадри в санаториуми и курорти.
Колежът подготвя студенти в девет ключови специалности. Най-атрактивни на пазара на труда изглеждат тези на помощник-фармацевтите и медицинската козметика.
"Здравните специалисти у нас са с голям недостиг. Масажистите с увредено зрение имат своето място в болничните заведения, те могат да работят там. Най-вече в рехабилитационните болници, в балнеохотелите, но могат да работят във всяка една болница", отбеляза гл. ас. Даниела Манова в предаването "Хоризонт до обед".
"Като предимство бих посочил това, че тази сфера на изява дава възможност на хората с увредено зрение да бъдат самостоятелни, да бъдат полезни. Ние гледаме с ръцете си", сподели Красимир Недков, студент със зрителни затруднения, който вече работи.
"Досега не съм срещал лошо отношение, дискриминация. Виждам, че се правят по софийските тротоари тактилни ленти, по които да се движи човек, но на много места е затруднено придвижването. Съзнавам, че архитектите не могат да се съобразят с всички с по-особени потребности – неща, които са подходящи за инвалидна количка, на незрящия човек му пречат, например липсата на бордюри", допълни той.
На 23 май колежът обявява отворени врати за близки на деца с нарушено зрение, които да се запознаят с възможностите им за професионална реализация.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа . "Репертоарът е подбран заради една..
НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..
Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..
" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция. Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..