Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финландия и Швеция официално подадоха молби за членство в НАТО

| обновено на 18.05.22 в 16:08
Снимка: ФБ/Йенс Столтенберг

Акредитираните към НАТО посланици на Финландия и Швеция Клаус Корхонен и Аксел Вернхоф връчиха на генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг молбите си за членство в Пакта.

Швеция и Финландия поддържаха неутралитет по време на Студената война и тяхното решение да се присъединят към НАТО е сред най-значителните промени в европейската архитектура по сигурността от десетилетия.

Столтенберг определи деня като "исторически" и като "добър за критичния момент на общата сигурност":

"Горещо приветствам молбите на Швеция и Финландия за присъединяване към НАТО.  Вие сте нашите най-близки партньори. Вашето членство ще увеличи общата ни сигурност. Днешната ви стъпка е историческа. Съюзниците ще разгледат следващите ви стъпки по пътя към Алианса. Интересите на всички тях по отношение на сигурността трябва да бъдат взети предвид. Решени сме да работим по всички проблеми, за да постигнем бързи заключения."

Германското правителство одобри кандидатурата на Швеция и Финландия за членство в НАТО, предаде ДПА. С това посланикът на Германия в НАТО Рюдигер Кьоних е упълномощен да подпише протокола за присъединяването на двете скандинавски страни след края на процеса по присъединяване.

Турция се противопоставя на присъединяването на двете страни към Алианса с мотива, че дават подслон на, според нея, терористични организации

В предаването "12+3" темата коментираха Маргарита Видиновска, българка, която живее във Финландия, и Ибрахим Карахасан – Чънар, политически анализатор и историк.

Според него Турция ще поиска да отвори вратата за смекчаване на санкциите на САЩ към Турция.

"Ердоган ще разиграе картата Финландия – Швеция, за да се отвори към света наново. В момента той е много губещ и е човекът, който се моли. Търси всякакви начини да се задържи на вълната на политическия живот. Това е неговата лебедова песен. Хванал се е като удавник за сламка... Турция е в много голяма зависимост от Русия. Постепенно и внимателно ще се отдръпне от Русия".

Видиновска заяви, че във Финландия няма притеснение от заплахи от страна на Русия.

"Обезпокояващо е мнението на Ердоган. Външният ни министър казва, че няма място за паника, просто трябва да се проведат диалози".

Интервюто с Маргарита Видиновска и с Ибрахим Карахасан – Чънар можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама задържани в София при кражба на кола

Двама души са задържани в квартал "Надежда" в София при кражба на кола, съобщиха от СДВР.  Те са криминално проявени, допълниха от столичната полиция.  При задържането са оказали съпротива и са блъснали патрулка. 

публикувано на 20.11.25 в 02:49

Във Великобритания се очаква студеното време да се задържи

В Обединеното кралство се очаква студеното зимно време да се задържи, като прогнозата е температурите да паднат под нулата и в някои райони да завали сняг.  Жълт предупредителен код на Метеорологичната служба е в сила за Северна Ирландия, Северна и Централна Шотландия и крайбрежните райони в югозападен Уелс, както и за югозападна,..

публикувано на 20.11.25 в 02:15

Ститистиците от Ямбол ще се включат в националния протест с искане за по-добри заплати

Служителите на статистическия отдел за изследвания в Ямбол ще се включат ефективно в  националния протест, организиран от Синдиката на административните служители „Подкрепа“. Основното им искане е за 20-процентно увеличение на заплатите, предава кореспондентът ни Даниела Костова. 14 са служителите в отдела, който е на подчинение на статистическото бюро..

публикувано на 20.11.25 в 02:10
Туфан Ерхюрман

Първа среща на президента на Кипър с новоизбрания лидер на кипърските турци

Първа среща между президента на Кипър Никос Христодулидис и новоизбрания лидер на кипърската турска общност Туфан Ерхюрман ще се състои днес. Тя поставя началото на нова мобилност по Кипърския въпрос в момент, когато ООН прави усилия за съживяване на спрения преди повече от 8 години преговорен процес.   В едночасовия разговор днес лидерите на двете..

публикувано на 20.11.25 в 01:43
Виолета Гиндева и Илия Добрев

Инициатива за паметник на Виолета Гиндева в Пазарджик

В Пазарджик стартира инициативата за изграждането на паметник на актрисата Виолета Гиндева, наречена „вечната дама на българския театър“.  Предложението е внесено в Общинския съвет.   За  изграждането на паметника е създаден 46-членен инициативен комитет с председател адвокат Иван Евстатиев: "Тя е родена през 1946-а година и символично съставът е от 46..

публикувано на 20.11.25 в 01:26

Очакваната продължителност на живота в Испания достигна 84 години

Очакваната продължителност на живота в Испания е достигнала до 84 години. Това е най-добрият резултат, отчетен откакто се води статистика. Продължителността на живота при раждане се е увеличила с 0,24 години през миналата година, показва последното проучване на Националния статистически институт в Испания. Според данните продължителността на живота..

публикувано на 20.11.25 в 01:11

За десета година от БЧК в Ямбол предоставят храна и хигиенни материали на бездомни хора през зимата

За десета поредна година от организацията на Българския Червен кръст в Ямбол предоставят през зимните месеци храна и хигиенни материали на хора, живеещи на улицата. Три пъти седмично на бездомниците се предоставят пакети, уточни директорът на червенокръстката организация Митко Филипов: "Освен хигиенните материали като тоалетна хартия, сапун,..

публикувано на 20.11.25 в 01:10