Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Юруков за режисьорския си дебют, музиката на групата "Терпентина" и любовта към творчеството на Димитър Воев

Филмът "До последния каприз" разказва историята на виртуозен цигулар и жертвата към съвършенството

Премиерата на  "До последния каприз" е на 26 май, а от 27 май тръгва по кината в страната.

 Сюжетът на филма разказва историята на световноизвестен цигулар от български произход, който отдавна е напуснал България и целия си живот е посветил на усъвършенстването. Макар и стигнал до висините на световната сцена, той осъзнава, че не може да достигне пълното съвършенство,  защото то е утопия.

"Нашият цигулар решава да отиде в едно малко село в България, където да се посвети до края на живота на това да изпълнява с перфектност  24-те каприза на  Паганини -  едно от най-трудните произведения, оставени в наследство от цигуларя. Там той се среща с две момчета от селото, както и с местния даскал. Съдбите им се преплитат, а този цигулар се превръща в едно вдъхновение и алтернатива за децата. Случва се мистериозна смърт, която поставя началото на редица разследвания от криминален и философски характер, както и чисто житейски.", казва Иван Юруков за дебюта си като режисьор в пълнометражното кино. 

Иван Юруков

"В основата беше важно да се съпостави тази агресия, на която всички сме свидетели и се инспирира отвсякъде, тази агресия, която по някакъв много безвъзвратен начин се имплантира в децата и сякаш приемаме тази агресия като даденост. От другата страна стои ролята на изкуството, на артиста в днешния ден. Като средства използвахме цигулката като инструмент за самоусъвършенстване и револвер като инструмент за доминиране."

Май месец се оказва пълен със съвпадения и символи за Иван Юруков. На 27 май, когато "До последния каприз" тръгва по кината, актьорът има рожден ден. Преди премиерата на филма му предстоят и важни събития, свързани с музиката, която той и групата му "Терпентина" създават.

"От дете музиката ми е мечта. Да свиря, да пиша музика,  поезия. И ето, че сега това нещо можехме да го реализираме с музикантите от „Терпентина“ – Стоян Младенов, който също е актьор и свири брилянтно на цигулка, Николай Димитров, който играе в театър "София" и е на барабаните, Мартин Стоянов – пиано и Петко Славов, който свири на бас. В групата присъства и Стоян Бошкилов, който е и художник. С него се познаваме отдавна и заедно започнахме работа по музиката на „Терпентина“. "

 На 19 май групата ще представи част  предстоящия си  албум „Носталгия“. Премиера на видеото към песента "Дъб вековен"


На 25 май зрителите ще могат да гледат  "Част от колекция" - театрално-музикален пърформанс по текстове на Димитър Воев. Драматизацията и постановката са на Иван Юруков, а аранжиментите на музиката към спектакъла са на "Терпентина".


"Израснал съм с музиката на „Нова генерация“, но никога не съм познавал семейството на Воев, докато в един момент работата по текста на представлението ни сближи. Те бяха  първите зрители на спектакъла. Не можехме да си позволим да направим нещо, което не е одобрено от най-близките му. Спомням си, че буквално преди да ни види публика, брат му Мони Воев дойде да ни гледа сам и той недвусмислено ни даде да разберем, че сме направили нещо хубаво и най-вече сме запазили духа на Димитър Воев, което беше и целта.", казва Иван Юруков.


По публикацията работи: Радослава Топалова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26