Премиерата на "До последния каприз" е на 26 май, а от 27 май тръгва по кината в страната.
Сюжетът на филма разказва историята на световноизвестен цигулар от български произход, който отдавна е напуснал България и целия си живот е посветил на усъвършенстването. Макар и стигнал до висините на световната сцена, той осъзнава, че не може да достигне пълното съвършенство, защото то е утопия.
"Нашият цигулар решава да отиде в едно малко село в България, където да се посвети до края на живота на това да изпълнява с перфектност 24-те каприза на Паганини - едно от най-трудните произведения, оставени в наследство от цигуларя. Там той се среща с две момчета от селото, както и с местния даскал. Съдбите им се преплитат, а този цигулар се превръща в едно вдъхновение и алтернатива за децата. Случва се мистериозна смърт, която поставя началото на редица разследвания от криминален и философски характер, както и чисто житейски.", казва Иван Юруков за дебюта си като режисьор в пълнометражното кино.
"В основата беше важно да се съпостави тази агресия, на която всички сме свидетели и се инспирира отвсякъде, тази агресия, която по някакъв много безвъзвратен начин се имплантира в децата и сякаш приемаме тази агресия като даденост. От другата страна стои ролята на изкуството, на артиста в днешния ден. Като средства използвахме цигулката като инструмент за самоусъвършенстване и револвер като инструмент за доминиране."
Май месец се оказва пълен със съвпадения и символи за Иван Юруков. На 27 май, когато "До последния каприз" тръгва по кината, актьорът има рожден ден. Преди премиерата на филма му предстоят и важни събития, свързани с музиката, която той и групата му "Терпентина" създават.
"От дете музиката ми е мечта. Да свиря, да пиша музика, поезия. И ето, че сега това нещо можехме да го реализираме с музикантите от „Терпентина“ – Стоян Младенов, който също е актьор и свири брилянтно на цигулка, Николай Димитров, който играе в театър "София" и е на барабаните, Мартин Стоянов – пиано и Петко Славов, който свири на бас. В групата присъства и Стоян Бошкилов, който е и художник. С него се познаваме отдавна и заедно започнахме работа по музиката на „Терпентина“. "
На 19 май групата ще представи част предстоящия си албум „Носталгия“. Премиера на видеото към песента "Дъб вековен"
На 25 май зрителите ще могат да гледат "Част от колекция" - театрално-музикален пърформанс по текстове на Димитър Воев. Драматизацията и постановката са на Иван Юруков, а аранжиментите на музиката към спектакъла са на "Терпентина".
"Израснал съм с музиката на „Нова генерация“, но никога не съм познавал семейството на Воев, докато в един момент работата по текста на представлението ни сближи. Те бяха първите зрители на спектакъла. Не можехме да си позволим да направим нещо, което не е одобрено от най-близките му. Спомням си, че буквално преди да ни види публика, брат му Мони Воев дойде да ни гледа сам и той недвусмислено ни даде да разберем, че сме направили нещо хубаво и най-вече сме запазили духа на Димитър Воев, което беше и целта.", казва Иван Юруков.
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Сградата на Народния театър "Иван Вазов" е открита на днешния 3 януари през 1907 година. Сградата е уникална не само с красотата си. Малцина знаят, че механизмът, който задвижва сцената, е на 100 години и работи безотказно и днес , както и че под покрива има 3 тона вода - стара система за гасене на пожар. Актьорът Дарин Ангелов представя..
За да завършим цикъла 30 години Б.Т.Р., ще излезе първият ни концертен албум . Това каза пред БНР Атанас Пенев, по-известен като Наско от Б.Т.Р. "Той е от концерта ни по-миналата година в НДК. Много сме горди с този албум, той звучи много различно, защото е със симфоничен оркестър . Направихме го заедно с нашите приятели от Музикално-драматичен..
На 1 януари 2025 г. Виенската филхармония ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 85-ия Новогодишен концерт, който се провежда във великолепната Златна зала на Музикферайн. Милиони зрители от 93 държави ще проследят чрез своите местни телевизионни канали за 67-ми път това грандиозно музикално събитие, излъчвано..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..