Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК предлага еднократна помощ за фермери, малки и средни предприятия, засегнати от ръст на разходите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия предлага да се отпуска еднократна сума до 15 хиляди евро на фермери и до 100 хиляди евро малки и средни предприятия, засегнати от значителното повишаване на цените на общите разходи. Средствата ще бъдат отпускани по извънредна мярка от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.

След като мярката бъде приета от другите законодателни органи на ЕС, тя ще позволи на страните членки да използват до 5% от бюджета си по фонда за периода 2021-2022 г. за директна финансова подкрепа на фермерите и предприятията за преработка, маркетинг и развитие на земеделски продукти. Това е потенциален бюджет от 1,4 млрд. евро за ЕС.

Страните членки ще трябва да насочат средствата към най-засегнатите от кризата. Плащанията трябва да бъдат извършени до 15-ти октомври догодина.

За да се възползват от тази възможност, страните членки на ЕС трябва да направят промени в програмите си за селско развитие, като въведат мярката в тях. В тази връзка, Комисията започва мониторинг на основните селскостопански пазари, засегнати от войната в Украйна.

Според публикувано решение от днес, страните членки ще трябва да информират Комисията за месечните им запаси от зърно, маслодайни култури и сертифицирани семена за тези продукти, които са притежание на съответните производители, търговци на едро и оператори.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Карлово ще гласуват за терена на "Райнметал" и ВМЗ-Сопот

Общинският съвет в Карлово ще гласува днес процедура за терена, върху който ще бъде изграден новият завод за барут, съсобственост на ВМЗ -Сопот и на германската фирма "Райнметал". Договорът между двете фирми беше подписан във вторник и съдържа планове за производство също на 155-милиметрови артилерийски снаряди. Изпълнителният директор на..

публикувано на 30.10.25 в 04:12

Безводие в Кипър

Водните запаси на Кипър са пред изчерпване, алармират от екоминистерството в Никозия. Зимата се очаква да бъде по-суха от миналогодишната, а язовирите са запълнени до 10 % от капацитета. В момента разполагат с 31 млн. кубически метра вода - 2,5 пъти по-малко, отколкото преди година. Това е четвъртата поредна година на безводие, която се очаква да..

публикувано на 30.10.25 в 03:11
Си Цзинпин и Доналд Тръмп в Хамбург

За първи път от 6 години се срещат Доналд Тръмп и Си Цзинпин

Американският президент Доналд Тръмп и китайският му колега Си Цзинпин ще разговарят в Южна Корея. Проблемните теми между двете водещи икономики са в широк спектър - от редкоземните метали до търговията със земеделска продукция. Очаква се Тръмп да поиска от Китай ангажимент в борбата с наркотика фентанил, който вече е причинил десетки хиляди..

публикувано на 30.10.25 в 02:18

САЩ удариха нов кораб с наркотици

Американските военни са атакували още един кораб в Тихия океан, за който смятат, че е пренасял наркотици. Убити са четирима души, поясни с публикация в платформата "Х" шефът на Пентагона Пийт Хегсет.  Съобщението идва ден след като при американски военни удари бяха убити повече от 12 души в четири кораба в източната част на Тихия океан. С това общият..

публикувано на 30.10.25 в 02:06

Южна Корея ще придобие ядрена подводница

Американският президент Доналд Тръмп съобщи, че е дал съгласието си Южна Корея да изгради ядрена подводница. От публикацията му в "Трут сошъл" става ясно, че тя ще бъде построена във Филаделфия, щата Пенсилвания.  Ройтерс пояснява, че Доналд Тръмп и южнокорейският президент Ли Дже Мюнг са финализирали търговска сделка, в която Сеул ще купи нови..

публикувано на 30.10.25 в 01:23

Данъчна реформа в Кипър

В Кипър се задават промени в данъчното облагане. Корпоративният данък се увеличава от 12,5% на 15%. Въвеждат се и по-строги механизми за борба с укриването на данъци. Годишният необлагаем доход се повишава с 1 000 евро и става 20 500 евро. Допълнителни данъчни облекчения се предоставят на семейства с деца с годишен доход до 80 000 евро. Това е..

публикувано на 30.10.25 в 01:13
Роб Йетен

Центристката партия Д66 печели най-много гласове на изборите в Нидерландия

Центристката партия Д66 е на път да спечели най-много гласове на парламентарните избори в Нидерландия и да победи крайната десница, показват данните от екзитпол, цитирани от световните агенции. Така Роб Йетен може да стане най-младият министър-председател на страната. Първите данни от екзитпола в големите градове показват по-висока..

публикувано на 30.10.25 в 00:02