Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Ловеч продължават сигналите за миризма на амоняк

Снимка: Пламен Христов

В Ловеч продължават сигналите за миризма на амоняк в района около местното предприятие "Мелта 90", където в четвъртък бяха измерени стойности близо 4 пъти над максимално допустимите, а Държавната агенция за метрологичен и технически надзор издаде заповед за спиране работата на хладилната инсталация в предприятието.

Проверката на институциите установи още във вторник, че замърсяването на атмосферния въздух в района на предприятието се дължи на изтичане на амоняк.

Областният управител Виктор Стойчев каза, че хладилната инсталация продължава да работи в авариен режим:

"Както стана ясно през последната седмица и от заседанието на общинския кризисен щаб за бедствия и аварии, на територията на предприятието има производствена авария и това е безспорно установено при проверка на институциите".

Аварията е с два елемента. Освен корозирали елементи, по които амоняк се движи, за да извършва дейността по охлаждане, така и има повреда  в компресорите и тяхната система за охлаждане.

"За да може хладилникът да функционира в авариен режим, защото той в момента е в авариен режим, компресорите следва да бъдат охлаждани чрез периодично спиране".

При това периодично спиране концентрациите на амоняк във въздуха в района на предприятието се повишават.

Затова и общинският щаб излезе с предписание гражданите да ограничат престоя си на открито. Населението не е под пряка заплаха, но трябва да имаме предвид, че инсталацията продължава да работи в авариен режим.  По предписание на институциите в понеделник трябва да започне ремонт на инсталацията или нейното спиране до отстраняване на аварията. Този процес собственикът трябва да си организира. Институцията която е издала заповед за спиране, казва, че тази инсталация няма техническа безопасност в нея" ", каза още Стойчев.

Според Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" спирането на хладилната инсталация трябва да стане поетапно.

Очаква се утре Регионалната инспекция по околната среда и водите да поднови измерванията на нивото на амоняк в атмосферния въздух в района на предприятието.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп заяви, че ще наложи значителни мита на Индия заради покупките на руски петрол

Американският президент Доналд Тръмп заплаши тази вечер да увеличи "значително" американските мита върху индийски стоки заради закупуването от Индия на руски петрол, дни преди да влезе в сила неговото по-строго облагане на десетки икономики, предаде АФП. Тръмп наложи 25% мито върху вноса от Индия Тръмп обяви високи мита за Индия и Бразилия..

публикувано на 04.08.25 в 20:11

И в кюстендилското село Соволяно е възможно въвеждането на воден режим

Сериозни са проблемите с питейната вода и за кюстендилското село Соволяно с над 1000 души население. След четири дни безводие и в Соволяно е възможно въвеждането на воден реим, като   водоподаването може да бъде спирано от 09.00 до 19.00 часа. Засега обаче режим няма, каза за БНР кметът на селото Пламен Илиев. Водоподаването за село..

публикувано на 04.08.25 в 20:05

Русия се отказва от мораториума върху разполагането на ракети с малък и среден обсег

Русия вече не се смята за обвързана с мораториума върху разполагането на ракети с малък и среден обсег, съобщи руското външно министерство в понеделник, предаде Ройтерс. САЩ се оттеглиха от договора за ядрените сили със среден и среден обсег през 2019 г. Оттогава Русия заявява, че няма да разполага такива оръжия, при условие че Вашингтон не..

публикувано на 04.08.25 в 20:00
Министърът на отбраната на Нидерландия Рубен Брекелманс

Нидерландия стартира новата схема на НАТО за финансиране на оръжия за Украйна със 500 млн. евро

Нидерландия ще бъде първият донор по новия механизъм на НАТО за финансиране на оръжия за Украйна, известен като "Списък с приоритетни изисквания за Украйна", като ще предостави 500 милиона евро (578 мнл. долара), съобщи в понеделник нидерландското министерство на отбраната, предаде Ройтерс. "Украйна се нуждае от повече противовъздушна..

публикувано на 04.08.25 в 19:49

Над 200 хил. болни от шарка животни са умъртвени в България, Гърция и Румъния

Над 200 хил. болни от шарка животни са умъртвени   в България, Гърция и Румъния от началото на годината до момента. Това стана ясно по време на онлайн среща между представители на земеделските министерства и ветеринарните власти в трите страни. Срещата е проведена заради усложнената епизоотична обстановка на Балканския полуостров, свързана..

публикувано на 04.08.25 в 19:34

Президентът: Националната гвардейска част е символ на дълг, достойнство и истинско родолюбие

Президентът Румен Радев удостои с Почетен знак командира на Националната гвардейска част полковник Кънчо Иванов. Той получи отличието за значим принос за развитие на военното формирование, в което е назначен през 2001 година.  За 24 години полк. Кънчо Иванов е заемал различни длъжности в Националната гвардейска част, а от 2019 година е неин..

публикувано на 04.08.25 в 19:30

Ремонтът на разделително съоръжение на р. Тунджа трябва да приключи в края на септември

Ремонтът на разделителното съоръжение, регулиращо водния поток на река Тунджа в рамките град Ямбол, по план трябва да приключи в края на септември. По проект е предвидено изграждането и на рибен проход с каскадно разположени басейни. Ремонтно-възстановителните дейности по съоръжението започнаха преди около месец, като предварително..

публикувано на 04.08.25 в 19:21