Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на КЗП е освободен от поста

| обновено на 26.05.22 в 12:49
Снимка: БГНЕС

Председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов е освободен от поста с правителствено решение от вчера, става ясно от информационната система на Министерския съвет. Решението е взето във връзка с изтеклия през 2020 петгодишен мандат на Маргаритов и членовете на комисията Константин Арабаджиев и Константин Райков.

За нов председател е назначен Иван Френкев, а за членове - Велина Николова-Великова и Николай Мравов .

Правителственото решение е взето на неприсъствено заседание  Премиерът Кирил Петков е в Давос за участие в Световния икономически форум.

Иван Френкев е бакалавър по финансови и бизнес икономики от Университета в Лондон, Обединеното кралство, и магистър по бизнес администрация от Университета в Истанбул, Турция. Има опит в управлението на компании, от 2019 г. е общински съветник в Общинския съвет в гр. Смолян.

Велина Николова-Великова е магистър по право от СУ „Св. Климент Охридски“. От ноември 2002 г. до момента работи като адвокат в Софийска адвокатска колегия.

Николай Мравов е магистър по икономика от Икономическия университет в гр. Варна. В периода 1994 г. – 2003 г. е два мандата общински съветник в Община Сливен, член е на Съвета на директорите на „Пътнически превози – Сливен“ ЕАД, заемал е и други ръководни позиции в различни търговски дружества.

В интервю ден преди да стане ясно, че е освободен, Маргаритов говори за нелоялните търговски практики и доброто взаимодействия между институциите.
Маргаритов припомни, че след няколко дни влизат в сила приетите вече от НС изменения в Закона за защита на потребителите, с които почти двойно се увеличава санкцията за така наречените нелоялни практики.
В интервю за Нова телевизия Маргаритов каза, че освобождаването му не е свързано с конфликт и изрази надежда, че колегите му ще продължат активно да контролират пазара, защото, по думите му,  се задават трудни времена.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Орбан приветства планираната среща Путин-Тръмп в Будапеща, но експерти остават скептични за пробив

"Планираната среща между американския и руския президент е страхотна новина за миролюбивите хора по света. Готови сме!" Това написа в Х премиерът на Унгария Виктор Орбан, чиято столица Будапеща бе спомената от Доналд Тръмп като място, където ще се срещне с Владимир Путин. Срещата в Будапеща, за която не е определена точна дата, ще е втората..

публикувано на 16.10.25 в 22:54

Властите в Гърция предупреждават за рязка промяна на времето и опасност от наводнения

Извънредно съобщение на метеорологичната агенция предупреждава за нов силен циклон с продължителност три дни. Много силни дъждове, вятър и морски бури ще предизвика циклон, който навлиза над Гърция, съобщават синоптиците. От тази нощ започват валежи в западната част на страната и част от островите в Егейско море, съобщават и от Гражданска..

публикувано на 16.10.25 в 22:20

Кремъл и Белият дом с положителни оценки за разговора между Путин и Тръмп

След Белия дом и Кремъл даде положителна оценка на днешния телефонен разговор между президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин. Външнополитическият съветник в Кремъл Юрий Ушаков съобщи, че инициативата е била на Путин и че ожсвен доста полезен, това е бил и най-дългият от всичките вече 8 телефонни разговора между него и Тръмп през тази година -..

публикувано на 16.10.25 в 21:55

В парламента на Кипър започна обсъждането на проекта за държавен бюджет за 2026 г.

Ръст с близо 7% на разходите за социална политика и с почти 5% за проекти за развитие се залага в държавния бюджет на Кипър за 2026 г. Обсъждането на правителствения проект започна в парламента, а гласуването му ще бъде в средата на декември. Бюджетът за догодина е с излишък, с перспектива, със социален и развоен фокус, казаха от..

публикувано на 16.10.25 в 21:29

Локализиран пожарът в една от най-големите автоморги в Сливен

Локализиран пожарът в една от най-големите автоморги в Сливен - на Самуиловско шосе. В помощ на сливенските огнеборци там са пристигнали екипи от Ямбол, Нова Загора и Твърдица. Няма пострадали или обгазени хора. Продължава горенето вътре в сградата, а в двора, където има разглобени автомобили, огънят е потушен. Чуват се взривове вътре..

публикувано на 16.10.25 в 21:05
Путин и Тръмп на срещата в Аляска 2025 година

Тръмп и Путин планират да се срещнат в Будапеща

Доналд Тръмп съобщи, че ще се срещне с Владимир Путин в унгарската столица Будапеща, без да посочи точна дата, след телефонен разговор с руския си колега. Тръмп увери, че по време на разговора "е постигнат голям напредък", предаде АФП. "Решихме, че следващата седмица ще се състои среща на нашите високопоставени съветници. Първите срещи ще..

публикувано на 16.10.25 в 20:47
Фридрих Мерц

Мерц заяви, че на срещата на върха на ЕС ще настоява за използване на замразени руски активи

Германският канцлер Фридрих Мерц заяви днес, че ще призове другата седмица Европейския съюз да използва замразените руски активи, за да предостави заем от 140 милиарда евро на Украйна за финансирането на военните ѝ усилия на предстоящата среща на върха на ЕС, предаде Ройтерс. Мерц се застъпи за първи път за предоставяне на безлихвен заем от..

публикувано на 16.10.25 в 20:16