Реал (Мадрид) спечели за 14-ти път в историята си Шампионската лига, след като победи на финала в Париж Ливърпул с 1:0. В герои за испанците се превърнаха Винисиус Жунир, който вкара единствения гол в 59-та минута и Тибо Куртоа, който направи феноменални спасявания на вратата.
Началото на двубоя беше забавено с повече от 35 минути заради безредици около "Стад дьо Франс“. Феновете на Ливърпул не успяха да заемат местата си на стадиона.
Според УЕФА входовете са били затворени заради съображения за сигурност, но множество клипове показваха, как англичани прескачат оградите и влизат без билети на стадиона. Органите на реда пък бяха принудени да използват лютив спрей.
След началото на мача Ливърпул пое контрола и имаше купища положения още през първото полувреме. Тибо Куртоа отрази два ранни удара на Мохамед Салах. Трент Александър-Арнолд също опита късмета си, но без успех. В 21-та минута Мане се освободи в наказателното поле и прати страхотно топката към вратата, но Куртоа изби с върха на пръстите си, а тя след това се отклони в гредата.
Последваха още няколко изгодни ситуации за Ливърпул, а Реал реализира с първия си удар в 43-та минута. Бензема беше изведен зад защитата, но се забави и не успя да отправи удар. След това обаче се получи разбъркване в наказателното поле на англичаните и топката отново се озова в крака на Бензема. Французинът този път не сбърка и реализира, но попадението му беше отменено след преразглеждане на ВАР. Ситуацията бе достатъчно спорна, тъй като Бензема бе в засада по време на подаването, но повторенията показаха, че топката му бе подадена от полузащитника на "червените“ Фабиньо. Въпреки споровете гол нямаше.
Второто полувреме започна отново с натиск на Ливърпул и още в началните минути Диас като по чудо не засече едно остро подаване пред вратата на Реал. В 59-та минута Реал дочака момента си и поведе в резултата. Федерико Валверде проби и центрира от дясното крило, за да намери Винисиус Жуниор на метри от вратата. Бразилецът нямаше как да сбърка на опразнената врата и реализира за 1:0.
До края Ливърпул натискаше и в 64-та минута Куртоа отново отчая нападателите на англичаните, след като отрази удар на резервата Диого Жота. В 83-та минута белгиецът отново показа невероятната си класа, отразявайки много опасен удар на Салах.
В заключителните минути Реал се защитаваше и опитваше с контраатаки да увеличи аванса си. Грешни решения пред противниковата врата на Бензема, Винисиус и Дани Себайос не позволиха това. В крайна сметка Реал удържа крехката си преднина и триумфира с най-ценния клубен трофей. Карло Анчелоти пък стана първият треньор в историята, който печели Шампионската лига четири пъти.
Ливърпул – Реал (Мадрид) 0:1
0:1 Винисиус Жуниор 59‘
Ливърпул: Алисон, Александър-Арнолд, Конате, Ван Дайк, Робъртсън, Фабиньо, Хендерсън (77 – Кейта), Тиаго (77 – Фирмино), Салах, Диас (65 – Жота), Мане
Реал Мадрид: Куртоа, Карвахал, Милитао, Алаба, Менди, Каземиро, Кроос, Модрич (90 – Себайос), Валверде (86 – Камавинга), Винисиус (90 – Родриго), Бензема
Александър Донски отпадна във втория кръг на турнира по тенис на твърда настилка от сериите „Чалънджър 100“ в Бергамо (Италия) с награден фонд 145 250 евро. Българинът отстъпи пред италианския квалификант Андреа Гуериери с 4:6, 0:6 за 70 минути на корта. Донски допусна един пробив в първия сет, а във втората част не успя да вземе нито един гейм и..
Елизара Янева се класира за четвъртфиналите на сингъл на турнира твърди кортове за жени в Търнава (Словакия) с награден фонд 40 хиляди долара. 18-годишната Янева победи Алис Роб (Франция) с 6:2, 6:2 за 68 минути. Българката постигна два пробива по пътят си към успеха в първия сет. Във втората част тя поведе с 3:0 и без проблеми затвори мача. За..
Денислава Глушкова отпадна във втория кръг на сингъл на турнира по тенис на клей в Ираклион (Гърция) с награден фонд от 30 хиляди долара. Поставената под номер 6 в схемата българка отстъпи в оспорван двубой пред Елишка Тихачкова (Чехия) с 6:7(4), 6:3, 3:6. Срещата продължи 3:12 часа. Глушкова загуби първия сет след тайбрек, но поведе с 5:2 във втората..
Бившата национална състезателка, главен треньор на клуб „Сияние“ и един от най-добрите ни международни съдии Силвия Митева е сред водещите преподаватели в Академията на Международната федерация по гимнастика, ниво 1 за треньори по художествена гимнастика, която тази седмица се провежда в Монголия. Семинарът, организиран от Монголския национален..
Председателят на БОК Весела Лечева заяви, че работата на БОК се саботира и новото ръководство няма възможност да работи нормално заради съдебната сага с оспорването на резултатите от Общото събрание на централата от 19 март. "И втори състав на Софийски градски съд излезе с категорично решение, отхвърляйки всички претенции на жалбоподателите...
Четирикратният световен шампион Италия ще играе със Северна Ирландия в полуфиналния кръг от баражите за световното първенство по футбол през 2026 година в САЩ, Мексико и Канада. Жребият, който бе изтеглен от Марко Матераци и Мартин Далин, не бе особено благосклонен към "адзурите", тъй като във финалния кръг те ще бъдат гости на победителя от двойката..
Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи тържественото освещаване на реновирания параклис „Св. св. Кирил и Методий“, разположен в кампуса на Националната спортна академия „Васил Левски“ (НСА). Церемонията беше част от честванията по повод 83-ата годишнина от основаването на академията. На събитието присъстваха кметът на район..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
Финансовият министър Теменужка Петкова обяви правителствено решение от днес, с което 31 декември (сряда) и 2 януари (петък), са обявени еднократно за..