Работещите в Младежкия театър "Николай Бинев" излязоха на протест. Причината е възможността част от сградата да бъде дадена за ползване от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Спорът е за 435 квадратни метра. Още през февруари КЕВР е поискала от регионалното министерство да придобие това пространство заради "отпаднала необходимост", тъй като до преди месеци помещенията за отдавани под наем.
Новото ръководство на театъра, избрано през април, обаче има намерение да направи там изцяло нова сцена за куклен театър и това е било в основата на концепцията на директора Михаил Байков, с която той спечели конкурса.
"Това, че някой си позволява все още да иска имот, в случая на Младежки театър, е много лош сигнал, че реално никой не е застрахован".
Според него днешният протест на работещите в театъра дава сигнал на управляващите, че "не може така с лекота и пренебрежение да се отнасяме към нещо, което е за нашите деца".
"КЕВР винаги е била там, тя държи етажите от втори до седми в сградата, в която се помещаваме ние, а на първи и втори етаж има помещения, които са били собственост на Младежкия театър винаги. За същите театърът има акт за държавна собственост. До октомври са били отдавани под наем. Идеята на моето ръководство е там да се помещава нова куклена сцена, тъй като Младежкият театър е единственият драматично-куклен театър в София. Над двумилионна София има един-единствен куклен театър и той е общински. Младежкият театър има желание да направи втора куклена сцена в София", аргументира се директорът на театъра в предаването "Преди всички".
Байков е заявил тази концепция още при подаване на документите си за директорския пост. Той спечели конкурса в края на април.
"Това е ясно проследимо – аз категорично заявявам, че ще развивам кукления театър в Младежкия театър."
Председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев бе дошъл на протеста, за да подкрепи колегите си.
"КЕВР е една от най богатите държавни агенции. На година тя събира 11 милиона от такси, изразходват между 6 и 7 милиона и половина, останалото връщат в държавата. С това, което връщат, спокойно могат да си купят сграда, откъдето си поискат, така че да спрат да предявяват претенции към Младежкия театър, защото ще е до бой наистина".
Още в петък министърът на културата Атанас Атанасов заяви, че подкрепя младежкия театър.
Актьорите казват, че за да може регионалният министър да откаже на КЕВР помещенията и те да останат за Младежкия театър, културното ведомство трябва да декларира, че те ще се ползват от театъра, а това до момента не е направено.
Михаил Байков уточни, че е имал дълъг разговор с министъра на културата, който обаче не е приключил с категорична позиция. Сега по думите му Министерството на културата трябва да отговори на МРРБ, че обектът не е с отпаднала необходимост, за каквото претендира КЕВР.
"Няма конфликт между Младежкия театър и Министерството на културата", посочи театралният директор.
В преписка от края на февруари МРРБ иска да получи това пространство безвъзмездно, а становището на КЕВР от миналата седмица, че иска да наеме помещенията, внася нов елемент, описа ситуацията Байков.
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
"Мисля, че постигнахме отличен резултат в пленарната зала само преди няколко минути – 531 евродепутати гласуваха "за“ България да се присъедини към еврозоната, проправяйки последните стъпки към това, което казваме от дълго време, че "еврото е стабилност“, знаете, еврото означава сигурност и стабилност". Това коментира пред БНР председателката на..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В последните години областната болница се превърна в база за обучение и има сключени договори с всички медицински университети в страната. Освен заплатите по Колективния трудов договор, специализантите..
"Въобще не беше подложено за гласуване в Европейския парламент предложението на Рада Лайкова , избрана от България, от листата на "Възраждане" и част от Европа на суверенните нации, която предложи отлагане на въпроса и на решението за влизане на България в еврозоната, тъй като е очевидно разделението в българското общество , месеците протести...
" За мен днешният ден е историческа победа, демонстрация на нашата дисциплина , за да може да се стигне дотук и ако трябва да бъда съвсем обрана в изказването си, без да проявявам емоционалност, признавам, че би ми био трудно, това е изпълнение на договора, който ние сме подписали , освен че подписахме договора съм самите членки на Европейския съюз,..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..