"Диалог от гледна точка на Путин трудно може да се случи, когато се пращат оръжия и има единна позиция. Путин се опитва да работи билатерално – чрез вътрешни актьори, стимулирайки дебат, стимулирайки определени партии, част от хибридната война и от петата колона", коментира Емилия Занкина в предаването "Хоризонт до обед". Според нея има "страх от твърда позиция", а действията на руския президент са експлоатиране на политическите динамики във всяка демокрация.
"Динамиката в Италия има доста прилики с българската политика. Тук има коалиционно правителство, съставено от много различни партии, десни, леви и постигането на консенсус е доста трудно. Както се случва в България всяко решение, всяка политика, всеки дебат за допълнителни санкции (срещу Русия – бел. ред.) минава през тези вътрешнополитически динамики и вътрешнокоалиционни борби. Виждаме разделение в политиката и в обществото на настроения и решения", подчерта проф. Занкина.
Сред населението се вижда пацифистко отношение и желание да се постигне мир, но Марио Драги успява да запази целостта на правителството и същевременно да следва европейската политика. Говори се за визита на партийния лидер Матео Салвини в Москва, отбеляза Занкина. По думите ѝ от една страна правителството и Италия държат твърда линия, но от друга страна им харесва "да мислят за себе си като медиатори".
"Един доста сложен танц, един баланс, който трудно се задържа. Правителството на Драги е под постоянни критики от своите коалиционни партньори и от партии в парламента."
Проф. Емилия Занкина нарече дебата между Кисинджър и Сорос в Давос много интересен, защото всяко от мненията съдържа валидни аргументи.
Кисинджър е представител на реалполитиката и ако погледнем военните действия, икономическата ситуация и (не)възможността на Европа да действа единно, трудно бихме могли да изкараме войските от Донецк и Луганск, изтъкна тя.
"Че реално погледнато, ние трябва да приемем тези териториални загуби, за да намалим допълнителни бъдещи загуби и да постигнем някакво примирие, което би било в интерес на всички. Сорос, пак базирайки се на ценностна система, която не приема тоталитарните режими, казва – това би било едва ли не Мюнхен 38-а, първа стъпка на отстъпване от нашите ценности. В Италия по-скоро позицията е по-близка до тази на Кисинджър."
В Италия икономическите интереси излизат на преден план и се използват като аргумент и извинение за геостратегически решения, каза проф. Емилия Занкина. Тя допълни, че Италия е първата европейска страна, която подписва инициативата на Китай "Един пояс, един път".
Тенденцията Италия да държи баланс, като е хем в Европа, хем в НАТО, но същевременно има силни отношения както с Китай, така и с Русия, не е нова, заяви тя.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май , Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..