"В книгата са много от моите спомени като дете – как съм раснала, какво съм наблюдавала и преживяла. Когато напуснах, беше най-трудното и жестокото време – хора бяха арестувани, някои разстрелвани за малки нарушения", разказа авторката в предаването "Преди всички" на БНР.
"От гледна точка на моето самоизграждане, издигане и свобода успях да продължа след пристигането си в Америка това, което бях започнала да следвам в Югославия, в Белград, като студентка в Икономическия факултет. Пристигането в Америка беше трудно, защото бях млада – на 19 години, с 20 долара и един куфар, но с много трудолюбие и решителност успях да постигна мечтата си."
"Любовта ми към страната винаги е била в мен. С толкова голяма радост се завърнах, за да споделя това, което съм научила и постигнала в Америка", сподели още Дуриданова.
След бягството през 1969 година тя се завръща за първи път през 1981-ва.
"Тогава името ми беше югословенско и може би затова нямах проблеми при преминаването на границата. Толкова много исках да се върна в страна си, че може би рискувах в този момент, да дойда да видя семейството си, родния си град, да отида пак на село", спомня си Антонина Дуриданова.
"Българският ми дух, който е толкова свободолюбив и борчески, ми даде тази сила", подчерта Дуриданова, описвайки преживяванията си на емигрант. Тя е предала е този дух на децата си, говорила е у дома на български.
Антонина Дуриданова мечтаела да работи за данъчната система в Америка. След падането на комунизма в България била поканена като американски съветник да консултира изграждането на българската данъчна система. Определя себе си като "дръзка и смела".
Родом е от Радомирско. Баща ѝ – проф. Иван Дуриданов, е езиковед, майка ѝ – историк и гимназиален учител.
В София премиерата на книгата ѝ ще се състои на 7 юни в в Книжен център "Гринуич", във Варна представянето ще бъде на 14 юни в книжарница "Хеликон", а в Бургас – на 16 юни, отново в "Хеликон".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..