Умеем ли да разбираме проблемите на децата днес? Все повече родители търсят помощ от психолози, защото техните деца, забили поглед в телефоните си, се отдалечават от тях.
Технологиите са променили начина на общуване между деца и родители, смята доц. Анелия Рангелова, психолог и преподавател в Педагогическия колеж в Плевен:
"Уменията на децата днес са свързани със сложно съчетаване между IT технологиите и живия контакт, който е ощетен. ... Именно тези технологии позволиха на децата по време на пандемията да запазят контактите помежду си. Има една много сериозна грешка в част от родителите - пресиленото демонизиране на ролята на IT технологиите като нещо опасно за децата и те се опитват да ги лишат от тази среда, която е естествена за тях. Тогава има голям риск тези деца да бъдат изолирани от връстниците си. Да се затворят и тяхната социализация да пострада".
По думите на психолога е важна "дозата", в която ще се позволи на децата да използват различни технологични инструменти:
"IT технологиите се нуждаят не от забрана, а от контрол. Дигиталните умения на децата трябва да се развиват целенасочено. ... Технологиите не пречат децата да бъдат обучавани в различни форми на ефективно общуване, свързани най-вече с работа в екип".
Доц. Анелия Рангелова подчерта, че информацията, която децата получават през технологичните устройства, може да бъде обработена, когато детето е научено да мисли критично, да сравнява и да взема решения.
"Детето трябва да усеща, че родителите се интересуват от неговия виртуален живот. Трябва да разберат какво преживява детето във виртуалния свят и как този свят да бъде свързан с реалния. И двата варианта са неприемливи - заместване на реалното общуване с виртуално такова или пълната изолация на детето от съвременните методи и технологии, които дават реална възможност да се свързваш с целия свят. Проблемът е в присъствието на родителите в този сложен процес на съчетаване на виртуалното с реалното".
Психологът сподели наблюдения от практиката си и посочи, че в голяма част от случаите проблемни са родителите, които осигуряват на децата си всичко, но подценяват общуването с тях и най-вече не изслушват своите деца:
"Проблемите на децата са породени от емоционалната отхвърленост. ... Те трябва да се научат да разбират света на децата, а не да очакват от децата да разбират света на възрастните".
Да влезем в света на децата, но не с взлом, а с любов, призова доц. Анелия Рангелова.
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Пороците в Конституцията, допуснати от сглобката, не бяха отстранени от Конституционния съд. Така президентът Румен Радев коментира това, че..