Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кирил Вътев: Най-добре е да има камара на земеделските производители и преработватели

Сегашните браншови организации в земеделието са самодейни организации на наивни ентусиасти, смята месопреработвателят

Кирил Вътев
Снимка: БГНЕС

Най-доброто би било да се създаде една камара на земеделските производители и преработватели, която да функционира по австрийския модел. Това каза пред БНР Кирил Вътев, член на Асоциацията на месопреработвателите. Според него обединение не се случва, защото "всеки има някакви котерийни интереси и ги пази".

"Логичното обяснение е прекалено ниското ниво на обществена осъзнатост за заедност. Нещата идват първо вследствие на бруталната национализация 1944 г., насилствено, след което 45 години по-късно приватизацията, която също не се извърши по един лоялен начин. Тези два основни процеса – национализация и след това приватизация, създадоха едно фалшиво отношение към собствеността – да заграбя, да прецакам другия, което внася едно дълбоко разделение в цялото ни общество." 

От 1992 г. са първите три законопроекта за закон за браншовите организации в земеделието, припомни Вътев.

"И до ден днешен е имало много опити да се направи закон и той е размиван."

Целта на такъв закон трябва да бъде на първо място висока икономическа ефективност на даден бранш и лоялна конкуренция, подчерта месопреработвателят в предаването "Преди всички". Това по думите му може да стане, ако браншовата организация работи като институция.

"В момента всички са регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, което ги превръща в самодейни организации на наивни ентусиасти."

Никой в България не знае точно колко са тези организации, уточни Кирил Вътев.

Той смята, че трябва да има една браншова организация във всеки бранш, а членството в нея трябва да бъде задължително.

"За да могат да бъдат обхванати всички и да имаме пълна и ясна картина за пазара. В момента нямаме такава."

Вътев е на мнение, че закон, който прави членството задължително в браншова организация, която функционира като институция, ще нанесе много сериозен удар върху сивия сектор и корупцията.

"И теб те конкурират твоите конкуренти – тях не можеш да ги купиш, не можеш да ги излъжеш."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КАЖИ: Около 500 опитни животни годишно вече няма да се използват за обучението в ЛТУ

Около 500 животни годишно ще бъдат спасени, защото няма да бъдат използвани за опити от студентите по ветеринарна медицина в Лесотехническия университет в София. Вместо това те ще се обучават с кучето-робот Джери, както и с модерна компютърна техника и софтуер. Положителното развитие е резултат от преговори и подписан договор между учебното..

публикувано на 07.10.24 в 21:50

Мартин Табаков: Трудно е да говорим за "Хамас" или "Хизбула, без да посочим общия им знаменател - Иран

Много е трудно да говорим само за "Хамас" или само за "Хизбула, без да посочим и техния общ знаменател - Иран , който също понесе редица щети. Коментара направи пред БНР международният анализатор Мартин Табаков, доктор по политически науки, преподавател в НБУ. Нови атаки в Близкия изток в деня на годишнината от нападенията на "Хамас"..

публикувано на 07.10.24 в 17:38
д-р Гергана Георгиева

Мамолог: Всяка осма българка е застрашена от рак на гърдата

Жените от 25 до 40-годишна възраст трябва да правят ехография на млечните жлези веднъж годишно. Това е достатъчно, ако няма нещо друго за проследяване. След 40-годишна възраст са необходими и мамографски снимки веднъж на 2 години. Това обясни в интервю за БНР д-р Гергана Георгиева, специалист по образна диагностика и мамолог в "Аджибадем Сити..

публикувано на 07.10.24 в 10:56

Посланик Ирене Планк: Източните и западните германци сме едно цяло. Никой не иска ново разделение!

На 3-ти октомври Германия отбеляза 34 години от обединението, което се случи след падането на Берлинската стена на 9-ти ноември 1989 г. Повече от три десетилетия са минали от тази историческа нощ. Еуфорията и радостта са притъпени. В обединена Германия разделителните линии са все още ясно изразени. Всеки втори източногерманец смята, че в нова Германия..

публикувано на 05.10.24 в 11:55
Херберт Кикл, лидер на спечелилата парламентарните избори в Австрия Партия на свободата

Паул Шмид: Щом националисти популисти печелят изборите, значи в обществото са настъпили промени

Без миграцията нямаше да има крайна десница - това важи не само за Австрия, а изобщо за европейските десни популисти, които без съмнение са във възход. През цялата седмица след парламентарните избори в Австрия, спечелени от крайнодясната "Партия на свободата", обществената дискусия се върти около това как да бъде изолирана една демократично..

публикувано на 05.10.24 в 11:45
 Ирина Николова

Ирина Николова: Програмата по метода "Кастрирай и върни" не работи

Проблемите в общинското предприятие "Екоравновесие" могат да се решат само, ако всички работим заедно. Имаме нужда от доброволци да ни помагат, за да се справим с наследените проблеми. Това заяви кметът на София Васил Терзиев след протест на защитници на правата на безстопанствени кучета , проведен на 12 септември.  На 30 септември беше открита..

публикувано на 05.10.24 в 08:00

Има ли план как да пренастроим енергетиката?

Пропуснахме 10 години възможността, така че да подготвим енергетиката ни за днешната ситуация. Сега имаме сблъсък на лобита. Тези средства, които се гласуват по ПВУ, няма да отидат като инвестиции в адаптация на въглищния район . Това каза енергийният експерт Илиян Василев в интервю пред БНР.  Според него без въглищни централи не..

публикувано на 04.10.24 в 16:23