Според главния прокурор Иван Гешев в ЕС трябва да бъде приет еквивалент на американския закон "Магнитски" и след това този закон да бъде пренесен в националните законодателства на страните членки. В интервю за БНР главният обвинител обясни:
"Чисто юридически, моето становище, че трябва да има в него ЕС, а след това – да се транспонира в съответното законодателство на националните законодателства. Това е моят юридически прочит, защото, на базата на съответните документи на ЕС, ако ние приемем някакво законодателство, поне от това, което прочетох във вестниците, то ще е много сериозно противоречие с европейското право“.
Гешев каза, че ще бъде обявена нова процедура за избор на 10-ти делегиран европейски прокурор от България, за да бъде изцяло попълнена нашата квота. Предишният конкурс се провали поради липса на желаещи. За отношенията си с главния прокурор на ЕС той каза:
"Политически оценки всеки има право да прави! Разберете, госпожа Кьовеши е професионалист, тя е магистрат, тя не е политик и политическите оценки на нейното и на моето поведение може да си ги прави всеки, но трудно могат да бъдат предложени политически стандарти към професионални отношения. Ако някой се обърква, че госпожа Кьовеши ще направи компромис с независимостта на нейните прокурори – става въпрос за европейски делегирани прокурори, които са между другото и български прокурори - прави голяма грешка".
Интервюто на Ангелина Пискова с главния прокурор Иван Гешев в предаването "Нещо повече" можете за чуете от звуковия файл.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че е възможна тристранна среща с участието на лидерите на САЩ, Русия и Украйна след срещата на върха в Аляска между Тръмп и Путин, посветена на конфликта в Украйна, но при условие, че разговорите между американския и руския президент дадат "положителен резултати". Според него разговорите тази вечер..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви в публикация в Telegram в петък, че руската армия е продължила да "убива" украинци дори в деня на срещата на върха в Аляска, позовавайки се на ударите на Москва в цяла Украйна, включително в Сумска област, Запорожка област, Донецка област и Херсонска област. "В деня на преговорите те също..
Десетки се включиха в протест в подкрепа на задържания кмет на Варна Благомир Коцев. "Свобода за Варна", "Искаме си кмета","Пламенка в затвора", "Сарафов в затвора", "Пеевски - в затвора" скандираха варненци по време на демонстрацията, организиран от инициативата "Правосъдие за всеки във Варна. Хората се събраха пред ресторант на булевард..
Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че страната му няма да се оттегли от преговорите с ЕС. Коментарите му идват по повод на инициативата, внесена в Конституционния съд, с която се оспорва законността на Протокола от второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия с България, съобщават медиите в..
Вече са направени първите туристически резервации за 2026 г., каза в Кюстендил министър Мирослав Боршош, който беше в града за празника Голяма Богородица, официален за Кюстендил. Има устойчив интерес към България като туристическа дестинация, отбеляза министърът. Очакваният ръст на туризма в страната за първото полугодие е между 5 и 7..
Два хеликоптера "Кугър" се включиха и този следобед в потушаването на пожара в Пирин. Ситуацията към момента е спокойна. 22 дни битка с големия пожар в Пирин – ситуацията е под контрол Локализирани по периметъра са и двете огнища на пожара в Пирин. Не е допуснато разрастване на огъня днес. Това каза директорът на Държавното горско..
Разговор с високи залози, по думите на един от участниците, предстои в Аляска. Доналд Тръмп и Владимир Путин се срещат тази вечер, а основната тема ще е постигането на мир в Украйна. Тръмп обяви, че ако тази цел бъде изпълнена страната му може да прави бизнес с Русия, както и съвместно с Европа да осигури исканите от Киев гаранции за сигурност...
" Консервната промишленост в България може би е пред своя край. Скоро на рафтовете в магазините ще се предлагат кисели краставички от Индия, печени..
Лекари, медицински сестри и персонал от Държавната психиатрична болница в Ловеч са подложени на натиск и тормоз от директора на лечебното заведение..
Срещата в Аляска е своеобразен подарък към Тръмп, който ще бъде легитимиран като посредник и стратег на този изход от войната, а същевременно и..