Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елизабет Втора – котва в бурния океан от трудности и разделения

Обединеното кралство чества своята кралица. Невероятно, но факт - вече 70 години тя е на трона. Помислете само какво и кого е преживяла 96-годишната Елизабет! Когато се възкачва на трона, премиер е Уинстън Чърчил! Но пък Британската империя вече е в залеза си. А когато се е родила Елизабет, империята е заемала една четвърт от земното кълбо. От тези времена не е останало много и британците сякаш честват бляскавото си минало.

Гладът за празненства след две години пандемия и хубавото време изкараха хиляди по улиците на Лондон, за да зърнат Елизабет Втора, стожера на Обединеното кралство. Няма я Британската империя, Великобритания вече не е част от ЕС, а сравнително малка като територия островна държава в периферията на Европа. Но Нейно величество е на мястото си. Тя е като котва в един все по-бурен океан от икономически трудности и политически разделения. И е пълната противоположност на своя 14-и премиер Борис Джонсън.

Макар младите британци да гледат на монархията като на отживелица от 19-и век и на кралицата като на старомоден слуга на дълга и отговорността, те ѝ отдават респект заради човешките ѝ качества.



Да доживееш 96 в нашия забързан, стресиран и високооборотен свят си е истинско постижение, а 70 от тези години да се задържиш начело на най-влиятелната монархия в света - под зоркия поглед на милиарди поданици, си е безспорен подвиг.

Британската кралица Елизабет Втора опровергава знаменитата фраза на Шекспир "Непостоянство, твоето име е жена", като 70 години е на трона и може би най-важното ѝ качество е постоянството - като започнем от прическата и стигнем до поддържането на монархическата институция.

Едва 25-годишна Елизабет научава, че баща ѝ крал Джордж VI е починал и тя вече е кралицата на Великобритания. Официалната ѝ коронация е година по-късно в Уестминстърското абатство и както повелява събитие от такъв мащаб, е предавана на живо по телевизията и радиото в цял свят.

"Обявявам пред всички вас, че целият ми живот, независимо дали ще е дълъг, или кратък, ще бъде посветен на служба на вас и на великото ни имперско семейство, от което всички сме част".

14 премиери се сменят по време на царуването на Елизабет Втора. 14 политици с много различни възгледи, притеснения и цели за страната. Но в продължение на седем десетилетия кралицата работи с всички. Монарх в сърцето на демократичната конституция, която съветва, насърчава и осигурява приемственост в управлението, но винаги остава политически неутрална, отбелязва професор Ана Уайтлок от Лондонския университет:

"Тя изпълни безупречно ролята си на конституционен монарх. Не се месеше в политиката. Познаваме я бегло. Да, една от най-харизматичните и известни жени в света е, но е и много загадъчна. Едва я познаваме. Да успее да остане над политиката и в същото време да е приспособима и уважавана е изключително важно".


От най-ранна възраст на Елизабет е втълпявано, че от нея се очаква да продължи семейните традиции и да изпълни кралския си дълг. Според кралския биограф Матю Денисън кралицата не си позволява да изразява публично каквото и да било мнение, защото така рискува да обиди или отчужди голяма група хора:

"Ключова роля в подхода на кралицата към властта е решимостта ѝ да управлява възможно най-добре. Така че е немислимо да чуете Нейно величество да казва, че ще направи нещо, както тя реши. Това е както впечатляващо, така и показва колко е смирена като човек, колко много обича и почита предците си".

Последните няколко години не бяха никак леки за кралицата и за целия двор. Съпругът ѝ принц Филип, с когото бяха женени 73 години, почина и след погребението му Елизабет силно ограничи публичните си прояви. Срещу сина ѝ принц Андрю бяха повдигнати обвинения в сексуално посегателство от 17-годишно момиче. Този скандал се развихри няколко месеца след като най-малкият внук принц Хари и съпругата му Меган Маркъл се преместиха в Съединените щати и се отказаха от титли и привилегии.


И докато все повече британци, основно млади хора, прогресивно охладняват към монархическата институция, рейтингът на одобрение на кралица Елизабет Втора остава много висок - около 76%.

Монархията и кралицата са синоними за повечето британци, смята Греъм Смит от антимонархическата група Република:

"Допитванията сред британците под 30-годишна възраст показват коренна промяна през последните години и повечето искат премахване на монархията. Монархията в голяма степен противоречи на времето с всички скандали, които бяха осъдени от движения като MeToo и асоциациите за психически проблеми. Мисля, че все повече хора осъзнават, че вече няма връзка с реалния свят и когато кралицата си отиде, едва ли ще искат управлението да продължи с крал Чарлз".

Но и немалка част от британците вярва в поговорката, че човек си избира само приятелите, не и роднините. Според Пени Джуниър, един от журналистите, отразяващи кралското семейство, като погледне човек скандалите и неразбориите, заобикалящи премиера Борис Джонсън или бившия американски президент Доналд Тръмп, избирането на държавен глава съвсем не изглежда привлекателна алтернатива.


"Имаше скандали, някои дори още продължават, но се съмнявам, че те ще накарат достатъчно британци да мислят, че трябва да премахнем монархията. Според мен хората смятат, че монархията като система на управление действа много добре в нашата страна. Какво, ако имахме президент? Погледнете оттатък океана - Америка, Франция, че дори Сирия, има президенти по света, които, като ги погледне човек, си казва: "Слава Богу, че имаме различна система".

Елизабет често е сравнявана и със съименичката ѝ от династията на Тюдорите. 44-годишното управление на кралицата Дева Елизабет в края на 16-и век е смятано за Златен век в английската история. Царуването на Елизабет Втора също е белязано от драматични промени в света и Великобритания, но въпреки всички бури и превратности на съдбата, монархията и кралицата остават константа, заключава професор Уайтлок.

"Определението за успех на един монарх е да съхрани монархията и да осигури наследници. И тя направи точно това. Поддържаше монархията през период на безпрецедентни промени, осигури и наследници на трона. Както виждаме на последните ѝ снимки с принц Чарлз, принц Уилям и принц Джордж - това е бъдещето и несъмнено трябва да е много горда".


Макар цели седем десетилетия да е стожер на монархията и кралското семейство, Елизабет има и забавна страна, която разкрива само пред най-близките си.

Първо е закачливото и пакостливо чувство за хумор, което демонстрира с рекламния клип за откриването на Олимпийските игри в Лондон през 2012-а, когато се вживя в ролята на Бонд момиче, а нейна дубльорка скочи от хеликоптер.

Освен това Елизабет е страхотна имитаторка и често забавлява семейството си с имитации на световни лидери, като близки до кралския двор твърдят, че успешно би могла да си изкарва прехраната с това!

Не на последно място кралицата е свободолюбива авантюристка, която обожава състезанията с коне и при всяка възможност язди бързо като вятъра.

снимки: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Лукашенко

Беларус гласува на президентски избори

Избирателните секции за президентските избори в Беларус отвориха врати, предаде АФП. Очаква се на изборите да победи дългогодишният лидер на Беларус Александър Лукашенко, който се бори за седми последователен президентски мандат. Лукашенко е начело на Беларус от 1994 година, припомня БТА. Секциите отвориха врати в 08:00 часа местно..

публикувано на 26.01.25 в 08:09

Продължава издирването на мъж след взрива в Банкя

Продължава издирването на още един човек, който се води безследно изчезнал, след като в Банкя при взрив на подземен газопровод рухна къща. Под отломките вчера беше открито тяло. Полицията предполага, че откритата жертва е изчезналата 58-годишна жена, която се издирваше след взрива. Директорът на столичната полиция старши комисар Любомир..

публикувано на 26.01.25 в 07:59

КНСБ иска от кабинета поне 10% ръст на заплатите през 2025 г.

До края на следващата седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които настоява да залегнат в управленската му програма. Вече са започнали разговорите на синдикалистите с отделни министри по проблемите и приоритетите по сектори. Сред исканията на КНСБ е залагането в бюджета на поне 10 процента ръст на заплатите за 2025 година...

публикувано на 26.01.25 в 07:46

Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Плевен започва работа по нов проект

Регионална библиотека „Христо Смирненски“ - Плевен спечели проект, финансиран от Министерството на културата по програма „Технологично обновление, технологично оборудване и насърчаване на четенето, медийна и информационна грамотност в обществените библиотеки“. Проектът е на стойност близо 75 хиляди лева. Техническо преоборудване ще има и за..

публикувано на 26.01.25 в 05:41

Четирите освободени израелски заложнички вече са със семействата си

Били са пленени на 7 октомври 2023 г и отвлечени в тунелите под Газа. В събота за тях войната свърши. Това са четири девойки, които са били наблюдателки на мониторите на границата.  Постъпили са на служба след като са преминали през курс, който се е провел по-малко от седмица преди пленяването им.  Разменили са ги за 200 арабски затворници,..

публикувано на 26.01.25 в 05:32

NPR: Спасяването на "Тик ток" предвижда американски инвеститори на поемат контрола над него

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп работи по план за спасяване на социалната мрежа "Тик Ток", който включва софтуерната компания "Оракъл" и група външни инвеститори да поемат контрола над глобалните операции на приложението. Това съобщава американското Нешънъл Пълбик Рейдио (NPR), като цитира запознати с преговорите. Според..

публикувано на 26.01.25 в 02:06
Доналд Тръмп

Тръмп може да обмисли връщането на САЩ в СЗО

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че може да обмисли връщането на страната му в Световната здравна организация. На митинг в Лас Вегас той каза, че не е сигурен дали това ще се случи и че от организацията "трябва да оправят малко нещата". В четвъртък от ООН обявиха, че е планирано Вашингтон да излезе от СЗО след година  - на 22-ри януари..

публикувано на 26.01.25 в 01:36