Владимир и Александър са част от близо 100 деца от четвърти и пети клас в столичното училище, които са наясно с някои от опасностите в мрежата. Знаят, че не трябва да дават личните си данни навсякъде и предпазливо да влизат в сайтовете. Не са преживявали онлайн тормоз. Прекарват пред компютрите по 2-3 часа.
"Аз се ограничавам."
"Уча си уроците и си гледам клипчета, защото като съм си научил, не знам какво да правя."
При посещението си в училището министърът на електронното управление Божидар Божанов препоръча на децата как да се пазят в мрежата:
"Споделяйте минимално количество информация. Паролата е като ключовете вкъщи – това, което ви защитава и трябва да бъде толкова сложна, че някой да не може да я познае. Един много практичен съвет – да не натискаме линкове, които не знаем накъде отиват. Да не вярваме на всичко, което четем."
Ето какво казват някои от децата за съветите, които са получавали:
"Сега има номер – има съобщение да внимаваме, защото ако вдигнеш, може да ти източат парите от картата."
"Да не сме толкова край електронните устройства, повече да излизаме навън, да се разхождаме, да сме по-социални."
"Аз седя доста време на телефона – знам, че е много вредно, но устройствата те пристрастяват към тях, не можеш да спреш и искаш още и още."
Директорът на 148-мо ОУ „Проф. д-р Любомир Милетич" Ани Деянова уточнява, че в училището децата не носят мобилни устройства благодарение на разписването на това положение в правилника за вътрешния ред.
"Родителите са запознати и срещу подпис са дали съгласието си."
Деянова е категорична, че на първо място се е подобрила дисциплината, децата са станали "по-кротки, по-обрани, слушат и чуват това, което говорят учителите".
Засега в Министерството на електронното управление обмислят вариант поне в часа на класа от есента да има разговор как децата да се пазят в интернет. Но дотогава на сайта си министерството има публикувани за родители и учители насоки за създателите на политики в областта на защитата на децата онлайн, разработени от Международния съюз по далекосъобщения.
По данни на УНИЦЕФ поне 71% от децата и младите хора играят или общуват активно онлайн.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа . "Репертоарът е подбран заради една..
НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..
Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..
" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция. Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..