Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще стане ли плажът "Корал" защитена морска местност?

| обновено на 06.06.22 в 15:14
Плажът „Корал“
Снимка: Ася Чанева
Ще стане ли акваторията пред екоплаж "Корал" морска защитена местност? Пясъчните дюни и сухоземната част на плажа ще бъдат ли също обявени за защитена територия? Тези 2 казуса предстои да бъдат разисквани. Засега на 15 юни се събира комисия от представители на различни министерства и кмета на Царево Георги Лапчев, която ще реши дали ще има нова морска защитена зона, какви ще бъдат границите й, както и какъв ще бъде режимът на защита?

Предложението за обявяване на морска защитена територия "Корал" в землището на село Лозенец е на сдружението "Да запазим Корал". 1250 декара трябва да обхване тази нова защитена територия. Към документите е приложен и проект на заповед на министъра на околната среда и водите, според която в границите на морската защитена територия ще бъдат забранени риболовът, замърсяването с нефтени продукти и други отпадъци.

Също така се посочва, че акваторията е постоянно местообитание на видовете афала, делфин и есетрови риби. Какво стои зад идеята и кога ще се обсъжда обявяването и на сухоземната част на плаж "Корал" за защитена зона, обяснява Атанас Русев, председател на екосдружението, внесло за обсъждане тези предложения:

"Зад тази инициатива стои обявяването на нова морска защитена зона пред самия плаж "Корал“, с която се цели да се защити морето, животинския и растителен свят в морето в тази зона. Зоната или ще бъде забранена за риболов, или по някакъв начин в режимите ще бъде записан някакъв разрешителен режим. Точно това ще се обсъжда на тази комисия".

Кметът на Царево Георги Лапчев, както и представители на 3 министерства, Изпълнителната агенция по горите и областната управа в Бургас са поканени за участие в комисията, която на 15 юни се събира, за да обсъди предложението и да вземе решение дали морската територия пред плаж "Корал" да бъде обявена за защитена. Кметът Лапчев има възражения по темата и смята, че отношението на еколозите към местните хора е обидно.

Общинската администрация в Царево изразява несъгласие с начина, по който се приема решение, засягащо местните хора. Оттам твърдят, че решенията за обявяването на защитени територии трябва да се вземат след широк обществен дебат, а сега решението на комисията, която ще заседава на 15 юни, ще се вземе с обикновено мнозинство. Ако решението се приеме, се подготвя проект на заповед за обявяването на нова морска защитена територия.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Даниела Костадинова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Стоянов

Красимир Стоянов: Липсата на хеликоптер 2 години бави завършването на Заслон Казана

Заслон "Казана" на Пирин беше готов пред 2 години,  но нямаше хеликоптер. Най-после намерихме в Румъния и чакаме документите от България и Румъния , за да кацне машината в Банско и да започнем оперативна работа, каза Красимир Стоянов, ръководител на проекта "Заслон Казана", в интервю пред БНР. Проектът навлиза във финална фаза, но..

публикувано на 11.09.25 в 09:37

Учебната година в Гърция започна с учителски протести

Родителите подкрепят стачката заради скъпите училищни материали Начало на учебната година днес в Гърция. Учителите започнаха с почасови протести. Синдикатът на учителите в Гърция обяви от днес до 27 септември почасова стачка всеки ден. Няма да преподават по три часа на ден. Протестите са срещу изискването за атестиране на учителите и..

публикувано на 11.09.25 в 09:24

Заради украинска атака в Белгородска област на Русия учениците остават у дома

В руската Белгородска област е разпоредено децата да останат у дома си, а търговските центрове да бъдат затворени заради "масирана" украинска атака с дронове. Това съобщи днес губернаторът Вячеслав Гладков, цитиран от Ройтерс. "Днес не можем да разрешим работата на големите търговски центрове. Както и вчера, училищата работят в дистанционен..

публикувано на 11.09.25 в 09:09
Борислав Сандов

Борислав Сандов: За 3 г. кражбите са над 100 млн. лв. поради липсата на контрол на водите

Следващият един месец не мисля, че ще бъде решен проблемът с безводието в Плевен. Оптимист съм, но зависи от срока. Подобни мерки са много закъснели, коментира Борислав Сандов, министър на МОСВ в кабинета на Кирил Петков, в интервю пред БНР. "Надявам се новият областен да намали срока - до месец да има запушване на течове и осигуряване на..

публикувано на 11.09.25 в 08:38
Британският крал Чарлз III

Британският крал Чарлз III е пил чай насаме със сина си принц Хари

Принц Хари се срещна с баща си крал Чарлз Трети в Кларънс Хаус в Лондон - първата им среща лице в лице от февруари 2024 г.  Принц Хари е във Великобритания, може би ще се срещне с баща си Бъкингамският дворец потвърди, че кралят е пил чай насаме със сина си, херцога на Съсекс, по време на посещение в кралската резиденция, което е продължило..

публикувано на 11.09.25 в 08:32

Искане за по-лека мярка за неотклонение на мъжа, задвижил трамвая, който се блъсна в подлез в София

Съдът ще разгледа искането за промяна в по-лека на мярката за неотклонение на 22-годишния Даниел Терзиев от София, който в ранните часове на 2 септември неправомерно задвижи трамвай и предизвика излизането му от релсите. При инцидента бяха нанесени сериозни щети върху превозното средство, подлез и паркирани в района коли, а Терзиев остана в ареста с..

публикувано на 11.09.25 в 08:24

Доклад отчита сериозен спад в свободата на пресата

Свободата на пресата в световен мащаб е намаляла значително през последните пет години, достигайки най-ниското си ниво за последните 50 години, показва доклад на мозъчен тръст в Стокхолм, предаде АФП. В Афганистан, Буркина Фасо и Мианмар, които са сред най-слабо представящите се страни по отношение на свободата на печата, се отбелязват..

публикувано на 11.09.25 в 08:16