Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великобритания: Страсти около Протокола за Северна Ирландия

Парламентът на Северна Ирландия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лидерът на ирландската националистическа партия Шин Фейн Мери Лу Макдоналд обвини британския премиер Борис Джонсън, че с плановете си срещу Протокола, уреждащ търговията с Обединеното кралство и Евросъюза, жертва Северна Ирландия, за да закрепи собствената си разклатена позиция

На свой ред британският министър за Северна Ирландия Брандън Люис увери, че новото законодателство за промяна на Протокола няма да наруши международните норми.

Протоколът оставя Северна Ирландия в общия пазар за стоки на ЕС и предпазва от възникване на твърда граница с Република Ирландия, но изисква проверки на някои стоки, пристигащи в провинцията от други части на Обединеното кралство.

Демократичната юнионистка партия иска премахването на Протокола под претекст, че пречи на търговията и откъсва Северна Ирландия от кралството. Брандън Люис заяви по Скай нюз, че е убеден, че проектозаконът, който ще бъде внесен в понеделник в Камарата на общините, и ако бъде одобрен, ще позволи на министрите да анулират части от Протокола за Северна Ирландия, е напълно в рамките за закона. 

"Това, което искаме да направим е да решим проблемите с Протокола. През последната година и половина наблюдаваме липса на гъвкавост от страна на ЕС. Техните предложения дори ни връщат назад. Всички политически партии в Северна Ирландия искат помени в Протокола".

Думите на Брандън Люис обаче предизвикаха гневната реакция на Мери Лу Макдоналд, председател на партията "Шин Фейн", чийто клон в Северна Ирландия е с най-много депутати в парламента в Белфаст и не вижда пречки в Протокола:

"Брандън Люис говори глупости и не за първи път. Брандън Люис и правителството на торите трябва да знаят, че ако има проблеми за решаване с Протокола, има механизми за това. Има желание от страна на Европейката комисия да се ангажира с решаването им, но британското правителство отказва да се ангажира и не е конструктивно, а дори деструктивно".

Критиците на мярката, сред които са и властите в Дъблин, твърдят, че всякакви едностранни действия спрямо Протокола от страна на Даунинг стрийт ще бъдат в нарушение на международните норми, защото става дума за подписан договор.

Заради Протокола юнионистите отказват да участват в подялба на на властта с републиканците от "Шин Фейн", а това парализира политически провинцията. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Сърбия арестуваха още 5 души заради срутването на покрива на жп гарата в Нови Сад

Властите в Сърбия арестуваха още петима души във връзка със срутването в Нови Сад, което отне живота на 16 души през ноември миналата година. Общият брой на извършените днес арести достигна 11. Бившият министър на транспорта и инфраструктурата Томислав Момирович вече е задържан, а се готви арест и за наследилия го на поста Горан Весич...

публикувано на 01.08.25 в 21:18

Лидерите на Турция, Италия и Либия разговаряха за незаконната миграция

Незаконната миграция е била във фокуса на разговорите на среща на турския президент Реджеп Ердоган, премиера на Италия Джорджа Мелони и премиера на признатото от ООН правителство на Либия - Абдулхамид ал Дбейбах, съобщи Франс прес, позовавайки се на официални лица. От офиса на Ердоган, който бе домакин на разговорите, ги определиха като..

публикувано на 01.08.25 в 20:57
Доналд Тръмп

Тръмп нареди разполагането на две ядрени подводници близо до Русия

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в петък, че е наредил разполагането на две ядрени подводници в региони близо до Русия в отговор на провокативни изказвания на бившия руски президент Дмитрий Медведев, съобщава Ройтерс. "Въз основа на силно провокативните изявления на бившия президент на Русия Дмитрий Медведев, който сега е..

публикувано на 01.08.25 в 20:25
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдът на ЕС се произнесе срещу Италия относно имигрантските центрове в Албания

Съдът на Европейския съюз се произнесе по въпроса кои страни са безопасни, след като това поискаха   италиански съдии, които се  противопоставиха на решението на правителството на Джорджа Мелони за списък с безопасни страни относно имигрантите и центровете за тях създадени от Италия в Албания. За Брюксел "определянето на трети страни като..

публикувано на 01.08.25 в 20:11

Над 1200 момичета и момчета са ваксинирани срещу HPV през юли

Над 780 педиатри и акушер-гинеколози ще прилагат ваксини по новата Национална програма за профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус 2025 - 2030 г. Те вече са сключили договори със здравната каса и ще работят съвместно с общопрактикуващите лекари в цялата страна. Списъкът на специалистите е публикуван на сайта на..

публикувано на 01.08.25 в 20:09
Пристанището в Генуа

Докери в Генуа заплашиха със стачка, ако в пристанището влезе кораб с оръжия за Израел

Докерите от пристанището на Генуа заплашиха с 24-часова стачка на 5 август, ако кораб превозващ оръжия за Израел акостира на пристанището. Искането им бе удовлетворено от корабната компания, а техният представител Хосе Нивой чрез социалните мрежи и телевизия РАИ каза: "В подкрепа на палестинския народ ще продължим по същия начин с искане за..

публикувано на 01.08.25 в 20:04
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Тук съм, за да видя дали мога да спра войната в Украйна

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп сподели в петък в своята социална медийна платформа Truth Social мнението си за "ненужната" смърт във войната в Украйна и да подчертае опита си да я прекрати. "Това е война, която никога не е трябвало да се случва – това е войната на Байдън, а не на Тръмп. Тук съм, само за да видя дали мога да я..

публикувано на 01.08.25 в 19:54