Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Джиков: Рискуваме да загубим милиарди за земеделие, 2027 г. отново да ядем внос

Забележките на Брюксел по Стратегическия план за земеделието ни казват дипломатично, че нямаме цели, изтъква земеделският производител

Тодор Джиков
Снимка: БГНЕС

"Ще получим много - 16 милиарда (лева – бел. ред.), но от същото – това, което изтече като програмен период. Страхувам се, че от новите 16 милиарда отново в магазините едва ли ще се радваме на български плодове и зеленчуци в изобилие, мляко, месо и т.н."

Това каза пред БНР председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков след първото заседание на тематичната работна група, която трябва да реагира на 405-те коментара и забележки на ЕК към българския Стратегически план за земеделието. Документът планира как страната ни ще изхарчи 8 милиарда евро за земеделие в следващия програмен период.

"Не може авторският колектив, който е написал условията и плана за предишния програмен период, да напише и този план, без каквото и да е участие на научния елит", изтъкна Джиков. Според него авторският колектив се е "взел много насериозно", поставил си е оценка 5, а в плана, върнат с многобройни забележки, няма реални цели и конкретика.

"Как и с колко ще възстановим примерно производството на плодове и зеленчуци в рамките на три години, как ще направи така, че да се произвежда повече мляко, месо, продукти с български суровини, как ще започне истинско коопериране на земеделските производители."

Снимка: Ани Петрова

За Джиков са налице "коректни, дипломатични забележки от страна на Европа и Брюксел", които макар и не в прав текст казват, че нямаме цели.

По най-бързия начин трябва да се сформира екип от Селскостопанската академия, за да се насочи ресурсът там, където трябва и където може, а не "да продължаваме да садим домати и да вземаме пари по баирите на Панагюрище", апелира земеделският производител.

"Затова достигнахме с лавандулата и с розата на този хал. Правим декари, вземаме едни субсидии, а на практика произвеждаме некачествена продукция, защото естественият хабитат, почвено-климатичният комплекс там не позволява да се изкара такова качество, каквото се изкарва в планинските и полупланинските райони."

Тези 16 милиарда са "уникален инструмент и огромен ресурс", с какъвто страната никога не е разполагала за земеделието си, коментира Тодор Джиков в предаването "Преди всички". По думите му има риск от загуба на тези евросредства и през 2027 г. да консумираме 75 на сто вносни продукти.

"Рискуваме 2027 г. да имаме още по-малко стопанства в сектор плодове, зеленчуците почти да изчезнат, тревопасното животновъдство да продължава да е в колапс. Това ли трябва да продължава да се случва?"

"Недопустимо е да продължаваме трети програмен период да се балтаем и да не успеем така да си структурираме инвестициите, интервенциите и схемите, че да развиваме силно земеделие, от което да се изхранваме", смята Тодор Джиков.

Той подчерта, че "не е срамно да изслушаш един земеделец", защото той е на терен и най-добре знае какво куца.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52