Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С Камарата на строителите се координира предстоящ общ протест

Стефан Чайков: Правителството видимо няма желание да се разплати с пътностроителните фирми

Заради липсата на индексация на цените на материалите строителните фирми предпочитат да платят неустойки за прекратяване на договорите, вместо да работят на загуба, посочи той

Стефан Чайков
Снимка: БГНЕС

Пътните проекти и поддържането на Републиканската пътна мрежа на територията са поставени пред реален риск от невъзможност за изпълнение и принудително спиране, алармират от Българската браншова камара "Пътища" (ББКП) в своя позиция.

"Видимо правителството няма желание да се разплати с пътностроителните фирми. Ние ще отговорим по адекватен начин."

Това заяви пред БНР Стефан Чайков, председател на Българската браншова камара "Пътища". Той определи доклада на междуведомствената група, проверяваща договорите на фирмите преди втория транш на разплащането на държавата, като "абсолютно несъстоятелен".

Относно огласеното от финансовия министър във връзка с доклада, Чайков изтъкна, че Асен Василев не говори за фрапантни разлики в единичните цени, а в цената за ремонт на километър път, но в ремонта на километър път в зависимост от състоянието му "могат да влизат безброй различни по вид и големина дейности".

Единичните цени за тези дейности са в резултат на проведени обществени поръчки и повече от 60% от тях са минали включително през съдебен контрол поради обжалвания, уточни Стефан Чайков. 

Според него в пространството се хвърлят "голословни твърдения" и затова никой не споменава конкретни фирми, "за да не може някоя фирма да предяви съдебен иск за уронване на престижа".

Самата работна група в доклада си признава "с червени букви", че няма компетенциите да се произнесе "дали едно строителство е текущ ремонт, основен ремонт, реконструкция, ново строителство", изтъкна Чайков в предаването "Преди всички".

Той изрази предположение, че една от причините нещата да се представят по този начин, са публичните конфликти във властта.

"За да се вменява на един или друг вина."

 Снимка: Радио ВидинЧайков припомни, че има споразумение с държавните институции до 30 юни да им се изплатят 100% от всички извършени дейности.

"Извън тези 650 и няколко милиона, които вече са платени, още около 520 милиона."

След тази дата фирмите могат да търсят правата си по съдебен ред, а започнатите и недовършени ремонти ще спрат, поясни Стефан Чайков.

Председателят на браншовата камара очерта проблема с индексацията на цените на материалите като национален и предупреди, че заради нарасналите цени при текущите цени по договорите строителните фирми предпочитат да платят неустойки за прекратяване на тези договори, вместо "да загубят много повече пари, изпълнявайки проекта".

"Това поставя под риск включително европейско финансиране – една голяма част от общинските ВиК проекти, проектите в железниците. Говорим за много големи суми."

"Вероятно ще координираме с Камарата на строителите най-малкото един общ протест", съобщи Чайков.

400 от близо 6 хиляди строителни фирми са фалирали през миналата годинаочаква се между 600 и 800 да фалират през тази година, каза още Стефан Чайков.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33