През последните сезони Софийската филхармония си съперничи достойно със Софийската национална опера за короната на най-успешната и влиятелна национална музикална институция у нас, която среща българската публика с най-много и значими световни звезди. В това благородно състезание винаги печели публиката!
След Анжела Георгиу, Диана Дамрау, Томас Хемпсън, Хуан Диего Флорес в София пристигна и Шерил Милнс. Разбира се едва ли някой си е правил илюзията, че на 87 г. той ще пее, още повече, че концертът беше обявен като „Шерил Милнс и приятели“. Очаквахме шоу и то се получи. Особено голямо беше удоволствието, че имахме възможност лично да се запознаем и разговаряме с големия певец, който разказа подробно за срещите в своя живот, за ролите си и работата с младите хора. И в интервюто, и по време на концерта той не пропусна да спомене българските си колеги: „Аз пях с Николай /Гяуров/ на дебюта му в Метрополитън опера във „Фауст“. Аз бях Валентин, а той Мефистофел. За мен Николай Гяуров е гигант. Най-добрият. Пял съм и с Никола Гюзелев, с Анна Томова-Синтова, Гена Димитрова, Райна Кабаиванска, с която записахме „Тоска“. Така че познавам някои български певци“.
Всеки ценител на операта със сигурност добре познава изпълненията на Шерил Милнс, със сигурност има и негови предпочитани роли. В кариерата си той има безброй награди, сред които три „Грами“, както и високи държавни отличия от САЩ, Франция, Италия. Последният му спектакъл е на 22 март 1997 г. в ролята на Амонасро от „Аида“ на Верди в Метрополитън опера в Ню Йорк. След това заедно със съпругата си основават фондация. Шерил Милнс сподеделя: „Ние преподаваме, обучаваме, вдъхновяваме младите певци, така че да стават по-добри. И когато те вече са добри, за да може да им плащаме, ги наемаме за фестивала в Савана. Това лято ще поставим "Фауст"... Правим това вече над двайсет години. Започнахме през 2000 г. Вярвяме, че някой трябва да обучава до степен, че да бъдеш толкова добър, че да ти плащат за това, което умееш. Средностатическият зрител смята, че Господ ти е пуснал нещо в гърлото и ти си станал добър или не ти е дал талант и затова не си добър. Има известна доза истина, но е съвсем малка. Всички можем да станем много добри, ако работим. Ние не знаем какво е талантът, той е в ДНК-то, но не можеш да видиш ДНК-то, както и желанието, и страстта, и емоцията...“
В звуковия файл чуйте още от интервюто на Светлана Димитрова с оперната звезда и още впечатления от концерта. Цялото интервю очаквайте в в интернет портала за култура, изкуство и общество Kultura.bg
Софийската филхармония обяви програмата си до края на 2022 г. Ето най-важните новини, свързани с музикално-сценичните изкуства: Майсторският клас на оперната прима Райна Кабаиванска отново ще се провежда в Концертния комплекс „България“ след повече от 10 години, в които негов домакин беше Софийската национална опера. Гала концертът ще бъде на 2-и октомври в зала България под диригентството на маестро Найден Тодоров. Следващата оперна гала, която маестрото определи като Коледния концерт на филхармонията, ще бъде на 22-и декември, когато на българска сцена ще гостува голямата оперна звезда Роландо Вийясон. Запомнете тази дата! Билетите вече са в продажба. Новогодишният концерт на Филхармонията – на 29-и декември, под диригентството на Саша Гьотцел, също е със солист оперна звезда – стремително изгряващия на световната оперна сцена български мецосопран Светлина Стоянова. Директорът на Филхармонията маестро Найден Тодоров подсказа, че през пролетта на 2023 г. също предстоят гостувания на оперни звезди от такава величина.
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..