През последните сезони Софийската филхармония си съперничи достойно със Софийската национална опера за короната на най-успешната и влиятелна национална музикална институция у нас, която среща българската публика с най-много и значими световни звезди. В това благородно състезание винаги печели публиката!
След Анжела Георгиу, Диана Дамрау, Томас Хемпсън, Хуан Диего Флорес в София пристигна и Шерил Милнс. Разбира се едва ли някой си е правил илюзията, че на 87 г. той ще пее, още повече, че концертът беше обявен като „Шерил Милнс и приятели“. Очаквахме шоу и то се получи. Особено голямо беше удоволствието, че имахме възможност лично да се запознаем и разговаряме с големия певец, който разказа подробно за срещите в своя живот, за ролите си и работата с младите хора. И в интервюто, и по време на концерта той не пропусна да спомене българските си колеги: „Аз пях с Николай /Гяуров/ на дебюта му в Метрополитън опера във „Фауст“. Аз бях Валентин, а той Мефистофел. За мен Николай Гяуров е гигант. Най-добрият. Пял съм и с Никола Гюзелев, с Анна Томова-Синтова, Гена Димитрова, Райна Кабаиванска, с която записахме „Тоска“. Така че познавам някои български певци“.
Всеки ценител на операта със сигурност добре познава изпълненията на Шерил Милнс, със сигурност има и негови предпочитани роли. В кариерата си той има безброй награди, сред които три „Грами“, както и високи държавни отличия от САЩ, Франция, Италия. Последният му спектакъл е на 22 март 1997 г. в ролята на Амонасро от „Аида“ на Верди в Метрополитън опера в Ню Йорк. След това заедно със съпругата си основават фондация. Шерил Милнс сподеделя: „Ние преподаваме, обучаваме, вдъхновяваме младите певци, така че да стават по-добри. И когато те вече са добри, за да може да им плащаме, ги наемаме за фестивала в Савана. Това лято ще поставим "Фауст"... Правим това вече над двайсет години. Започнахме през 2000 г. Вярвяме, че някой трябва да обучава до степен, че да бъдеш толкова добър, че да ти плащат за това, което умееш. Средностатическият зрител смята, че Господ ти е пуснал нещо в гърлото и ти си станал добър или не ти е дал талант и затова не си добър. Има известна доза истина, но е съвсем малка. Всички можем да станем много добри, ако работим. Ние не знаем какво е талантът, той е в ДНК-то, но не можеш да видиш ДНК-то, както и желанието, и страстта, и емоцията...“
В звуковия файл чуйте още от интервюто на Светлана Димитрова с оперната звезда и още впечатления от концерта. Цялото интервю очаквайте в в интернет портала за култура, изкуство и общество Kultura.bg
Софийската филхармония обяви програмата си до края на 2022 г. Ето най-важните новини, свързани с музикално-сценичните изкуства: Майсторският клас на оперната прима Райна Кабаиванска отново ще се провежда в Концертния комплекс „България“ след повече от 10 години, в които негов домакин беше Софийската национална опера. Гала концертът ще бъде на 2-и октомври в зала България под диригентството на маестро Найден Тодоров. Следващата оперна гала, която маестрото определи като Коледния концерт на филхармонията, ще бъде на 22-и декември, когато на българска сцена ще гостува голямата оперна звезда Роландо Вийясон. Запомнете тази дата! Билетите вече са в продажба. Новогодишният концерт на Филхармонията – на 29-и декември, под диригентството на Саша Гьотцел, също е със солист оперна звезда – стремително изгряващия на световната оперна сцена български мецосопран Светлина Стоянова. Директорът на Филхармонията маестро Найден Тодоров подсказа, че през пролетта на 2023 г. също предстоят гостувания на оперни звезди от такава величина.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...