Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатите обсъждат актуализацията на държавния бюджет в пленарната зала

Каримански заяви, че на първо четене ИТН ще подкрепят актуализацията

| обновено на 16.06.22 в 18:20
Снимка: БГНЕС

Парламентът започна да обсъжда на първо четене актуализацията на държавния бюджет.

В нея е заложено увеличение на лимита на нов държавен дълг до 10 милиарда и 300 милиона лева. Новата финансова рамка е изчислена при инфлация от 11,9 на сто и растеж на икономиката от 2,9 на сто.

Бюджетният дефицит, заложен в актуализирания държавен бюджет, се запазва на 4,1 на сто, но се променят източниците на финансирането, предупреди Любомир Каримански от "Има такъв народ" (ИТН). По думите му докато преди държавата е разчитала на дълг основно от вътрешния пазар, сега се е преориентирала на международните дългови пазари

"Най-вероятно тази промяна се дължи на факта, че емисията на вътрешния пазар, по емисиите, които се случиха по-рано тази година, не показаха много силен интерес сред инвеститорите, което наложи заплащането на по-висока лихва."

Каримански заяви още, че на първо четене ИТН ще подкрепят актуализацията на бюджета, въпреки че по-рано бе анонсирано, че партията ще дадат вот "за" единствено за социалните мерки.

По темата за дълга още в началото на заседанието вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев обясни, че се налага изтегляне на по-висок дълг, за да се осигури по-евтино финансиране на предстоящо погашение догодина.

"Разликата най-вероятно ще бъде почти един процентен пункт, което на сума от 3 милиарда за следващите 10 години е съществен разход за бюджета, който може да бъде спестен, ако дългът бъде емитиран тази година. В случай, че Народното събрание прецени, че няма нужда да се прави това спестяване, може да остави тавана на дълга, както е в оригиналния бюджет."

Петър Чобанов от ДПС разкритикува правителството, че вече не е изтеглило необходимия дълг.

"Проблемът с дълга е, че до момента не емитирахме дълг и емисията най-вероятно няма да се случи. Оттук нататък доходността по дълговете на държави от еврозоната рязко се качва и ако трябва от септември нататък до края на годината да изпълним тези лимити на дълга, ще ни е безкрайно трудно и на много по-висока цена."

Емисията, за която Чобанов прогнозира, че няма да се случи, бе анонсирана възможност тази седмица да се излезе на международните пазари. Анонсът дойде миналата седмица в отговор на въпрос на БНР и бе направен преди спешното заседания на Европейската централна банка и рязкото вдигане на лихвите от страна на Федералния резерв вчера.

И още един акцент - Румен Гечев от БСП предупреди, че водената политика може да включва повече мерки.

"Последните няколко години министрите на финансите, в това число и колегата Василев, са скрънзави министри на финансите и може би така трябва да бъде. Но са стиснали кесията малко по-здраво отколкото всички останали страни членки на Европейския съюз."

Критики към дълговата политика бяха отправени и от ГЕРБ, според които "правителството тича след събитията" и "ако управлява до края на годината, тази актуализация няма да е последна".  Кирил Ананиев обяви, че ГЕРБ няма да подкрепи актуализацията и приключи изказването си с обръщение към управляващите с думата "сбогом".

От "Възраждане" определиха бюджета като "проинфлационен".

Като цяло дискусията в пленарната зала засега протича на експертно ниво и в умерен тон.

Вчера парламентът одобри на първо четене актуализациите на бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Здравната каса.

В ресорната комисия обаче държавният бюджет не получи подкрепа. Ако сценарият се повтори и в пленарната зала, няма да има възможност промените в другите два бюджета да бъдат финансирани, включително и увеличаването на пенсиите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: Психиатрията остава задният двор на медицината у нас

Видно е, че държавата не се справя с проблемите на психично болните хора у нас поради изоставането от добрите практики в Западна Европа . Тази констатация направи в интервю за БНР доц. Михаил Околийски от Националния център по обществено здраве и анализи, бивш заместник-министър на здравеопазването. "Много е голяма пропастта между..

публикувано на 07.02.25 в 09:08

Премиерът на Молдова постави условия на Приднестровието за предотвратяване на нова енергийна криза

Премиерът на Молдова Дорин Речан заяви снощи, че сепаратистката Приднестровска молдовска република трябва да изпълни определени условия, за да не се изправи пред потенциална нова енергийна криза с прекъсвания на електрозахранването, водоподаването и отоплението, предаде Ройтерс. Природен газ достигна до 350-те хиляди жители на Приднестровска..

публикувано на 07.02.25 в 08:59
Емилия Недева

Емилия Недева: Конституционният съдия, избран от НС, ще е пак въпрос на сглобка

Не е регламентирано, че конституционен съдия трябва да представлява страната ни във Венецианската комисия. Това поясни пред БНР адвокат Емилия Недева. " Защо трябва да се гледа само в Конституционния съд , в който пък има трима блестящи професори научни работници – Атанас Семов, Янаки Стоилов, Сашо Пенов. Можеха просто да погледнат към..

публикувано на 07.02.25 в 08:51
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп подписа заповед за налагане на санкции на Международния наказателен съд

Американският президент подписа заповед, с която налага санкции на Международния наказателен съд. Доналд Тръмп определи решенията на съда като "нелегитимни и неоснователни", вредящи на Америка и нейните съюзници. Мерките според указа предвиждат финансови и визови ограничения на лица и техните семейства, които съдействат за разследвания срещу..

публикувано на 07.02.25 в 08:07
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Отношенията между Сирия и Турция винаги са били проблематични

Равносметката от голямото земетресение в Турция и Сирия преди 2 години е 53 000 жертви и над 107 000 ранени – това е приблизително съпоставимо с мащаба в Ивицата Газа в момента. Разрушенията бяха огромни. Около 30% от разрушените постройки са възстановени. Това обясни пред БНР Мариян Карагьозов от Института по балканистика на БАН, бивш..

публикувано на 07.02.25 в 08:05

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането ни в еврозоната

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането на България в еврозоната. Дискусията е експертна и в нея онлайн от Съединените щати ще се включи проф. Стив Ханке, съобщи евродепутатът Станислав Стоянов, който е и председател на партията "Европа на суверените нации" в Европейския парламент: Станислав Стоянов съобщи и за инициатива..

публикувано на 07.02.25 в 08:03
Марко Рубио

Марко Рубио заяви, че Ивицата Газа в момента "е необитаема"

Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че ивицата Газа в момента "е необитаема", поради опасности като неизбухнали боеприпаси и че обитателите ѝ ще трябва да живеят другаде, докато анклавът се възстанови, предаде Ройтерс. Той не коментира въпроса дали палестинците ще могат да се завърнат в нея, според предложението на американския..

публикувано на 07.02.25 в 07:54