Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да следваш "розите на ветровете"

Из дебрите на старите карти - древен свят, който изплува от легендите

Занаятът майстор на карти се е давал с диплома само от владетеля на съответната държава

Разходка през времето и пространството предлага Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ с изложба за Несебър в картографските архиви и колекции. Тя показва изображения от втори до 21-ви век, пазени както в световни библиотеки и архиви, така и в частни колекции.

В предаването "Изотопия" пътеводител из старинните документи за пътуване е д-р Стефан Пейков, президент на Международния търговски и културен център ГЕОПАН. Центърът притежава 2 хиляди дигитализирани карти – една от най-големите дигитализирани картографски колекции.

Потегляме към Месемврия - един от най-древните градове в Европа.

"Градът е перлата на Черноморието. По брега на Несебър и на Черно море върви дяволското течение – плуването по този бряг е било мярка мъжка мярка, дерзание и мъжко приключение. Този бряг е бил бряг, мерило за героите. Като започнете от аргонавтите и свършите до почти всички големи герои на гръцката история – те са се проверявали по този бряг."

"Това е едно насрещно движение на всички човешки култури, кръстопътища, легенди, история. Притежаваме един от най-интересните – западните брегове на Черно море."

Изложбата показва една от най-старите запазени карти, притежание на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Оригиналът е правен през 2 век от математик, астроном, астролог и географ на Античността.

"Показва един древен свят, който наистина изплува от легендите."

До нея е разположена почти 7-метрова императорска карта-пътеводител, по която "може да се пътува, да се броди и да се правят приключенски пътешествия и до днес", уточнява д-р Пейков.

Занаятът майстор на карти се е давал с диплома само от владетеля на съответната държава.

"Правенето на карти е било кралско занимание, кралско право и това е давано само на хора, които са имали достатъчно архив, достатъчно умения, достатъчно познания, за да дадат изображения, по които може да се пътува."

Стойността на една подобна карта, изразена в оловни товари, към 14-15 век се е равнявала на една крепост.

Една от картите изобразява "розите на ветровете" или посоките на ветровете.

"В Несебър например наблюдавали 16 вида вятър – имало е вятър по всеки повод: вятър сутрешен, вятър следобеден и т.н. Тези ветрове са се познавали много добре. Хората са били ветроходци. Това е било енергията и двигателят на техния прогрес, живот, поминък, храна, поколения."

В Несебър през 14 век е пребивавала генуезка колония. В генуезкия архив се съдържат и ценни сведения за нашето крайбрежие, което не е достатъчно проучено.

Как са живели тогава?

"Животът е бил труден, богат на приключения, но мъжът е бил мъж, а жената – жена", лаконично го описва д-р Стефан Пейков.

Морските вълни са правели от хартията каша, затова картите били изработвани върху кожа, с природни багрила, за да устояват на дългия престой в морето "и да си остане полезен и добър документ".

Като "възхитителна" определя нашият гид карта на Европа от 1550 година, рисувана от Себастиян Мюнстер, която принадлежи към т.нар. антропоморфни карти.

България влиза в европейските картографски представи много рано – като Тракия, Мизия, Македония.

"Устойчиво тя се явява още 9-10 век, когато е империя."

Хералдическият знак с трите лъва е открит в Мароканската кралска библиотека.

"Това се оказва знак на щита на воините на цар Иван Шишман."

Личните картографи на френските крале отбелязвали България като Македония и Тракия към 1691 г.

"Към тези години европейската картография е помнела Царство България, България като съществуване, въпреки че по това време е в рамките на Османска империя, тя съществува в европейските картографски устойчиви представи като самостоятелна държава, а една друга карта я нарича Царство България."

Пейков не крие амбициите си всички картографски структури у нас да се обединят за създаването на национален картографски архив.

"Политиците са най-големите работодатели на картографите. Те винаги им създават толкова много работа, че хората живеят спокойно", казва още Пейков.

Една от най-ранните карти на Бургаския залив е от 1784 г. Най-ценното в нея е, че тя показва, че т.нар. рибарски пристан край Бургас е съществувал като селище от 300 години и не е основан преди 20-30 години, не спира да разказва д-р Стефан Пейков.

Руската армия много рано, още в годините на Кримската война, започва да се интересува от всички маршрути, които водят към Цариград, да ги картографира, допълва той.

Първата карта, издадена на български език пък, се е появила в Страсбург през 1843 г.

"Причината – да се покажат на българския народ в онези години големите очертания на Мизия, Тракия и Македония и бъдещата територия на държавата ни, която трябва да се възстанови. Затова нейното заглавие е "Карта на сегашная Болгария, Тракия и Македония".

Друга карта показва, че основният град на остров Тасос в началото на 20 век, премълчавано от гръцките картографи, се е казвал Българин, защото е бил обитаван от българи, впоследствие обезбългарен вследствие на политика, прилагана към цяла Северна Гърция, посочва Пейков.

Легендарна карта на Феликс Каниц допълва богатата колекция, показана в изложбата. Показва оригиналния вид на Несебър преди "великото му застрояване".

От 200 изображения на Несебър за изложбата са подбрани 35.

Повече ще научите от звуковия файл. 

Снимки: Лора Търколева, Иван Нотев
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30