В предаването "Изотопия" пътеводител из старинните документи за пътуване е д-р Стефан Пейков, президент на Международния търговски и културен център ГЕОПАН. Центърът притежава 2 хиляди дигитализирани карти – една от най-големите дигитализирани картографски колекции.
Потегляме към Месемврия - един от най-древните градове в Европа.
"Градът е перлата на Черноморието. По брега на Несебър и на Черно море върви дяволското течение – плуването по този бряг е било мярка мъжка мярка, дерзание и мъжко приключение. Този бряг е бил бряг, мерило за героите. Като започнете от аргонавтите и свършите до почти всички големи герои на гръцката история – те са се проверявали по този бряг."
"Това е едно насрещно движение на всички човешки култури, кръстопътища, легенди, история. Притежаваме един от най-интересните – западните брегове на Черно море."
Изложбата показва една от най-старите запазени карти, притежание на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Оригиналът е правен през 2 век от математик, астроном, астролог и географ на Античността.
"Показва един древен свят, който наистина изплува от легендите."
До нея е разположена почти 7-метрова императорска карта-пътеводител, по която "може да се пътува, да се броди и да се правят приключенски пътешествия и до днес", уточнява д-р Пейков.
Занаятът майстор на карти се е давал с диплома само от владетеля на съответната държава.
"Правенето на карти е било кралско занимание, кралско право и това е давано само на хора, които са имали достатъчно архив, достатъчно умения, достатъчно познания, за да дадат изображения, по които може да се пътува."
Стойността на една подобна карта, изразена в оловни товари, към 14-15 век се е равнявала на една крепост.
Една от картите изобразява "розите на ветровете" или посоките на ветровете.
"В Несебър например наблюдавали 16 вида вятър – имало е вятър по всеки повод: вятър сутрешен, вятър следобеден и т.н. Тези ветрове са се познавали много добре. Хората са били ветроходци. Това е било енергията и двигателят на техния прогрес, живот, поминък, храна, поколения."
В Несебър през 14 век е пребивавала генуезка колония. В генуезкия архив се съдържат и ценни сведения за нашето крайбрежие, което не е достатъчно проучено.
Как са живели тогава?
"Животът е бил труден, богат на приключения, но мъжът е бил мъж, а жената – жена", лаконично го описва д-р Стефан Пейков.
Морските вълни са правели от хартията каша, затова картите били изработвани върху кожа, с природни багрила, за да устояват на дългия престой в морето "и да си остане полезен и добър документ".
Като "възхитителна" определя нашият гид карта на Европа от 1550 година, рисувана от Себастиян Мюнстер, която принадлежи към т.нар. антропоморфни карти.
България влиза в европейските картографски представи много рано – като Тракия, Мизия, Македония.
"Устойчиво тя се явява още 9-10 век, когато е империя."
Хералдическият знак с трите лъва е открит в Мароканската кралска библиотека.
"Това се оказва знак на щита на воините на цар Иван Шишман."
Личните картографи на френските крале отбелязвали България като Македония и Тракия към 1691 г.
"Към тези години европейската картография е помнела Царство България, България като съществуване, въпреки че по това време е в рамките на Османска империя, тя съществува в европейските картографски устойчиви представи като самостоятелна държава, а една друга карта я нарича Царство България."
Пейков не крие амбициите си всички картографски структури у нас да се обединят за създаването на национален картографски архив.
"Политиците са най-големите работодатели на картографите. Те винаги им създават толкова много работа, че хората живеят спокойно", казва още Пейков.
Една от най-ранните карти на Бургаския залив е от 1784 г. Най-ценното в нея е, че тя показва, че т.нар. рибарски пристан край Бургас е съществувал като селище от 300 години и не е основан преди 20-30 години, не спира да разказва д-р Стефан Пейков.
Руската армия много рано, още в годините на Кримската война, започва да се интересува от всички маршрути, които водят към Цариград, да ги картографира, допълва той.
Първата карта, издадена на български език пък, се е появила в Страсбург през 1843 г.
"Причината – да се покажат на българския народ в онези години големите очертания на Мизия, Тракия и Македония и бъдещата територия на държавата ни, която трябва да се възстанови. Затова нейното заглавие е "Карта на сегашная Болгария, Тракия и Македония".
Друга карта показва, че основният град на остров Тасос в началото на 20 век, премълчавано от гръцките картографи, се е казвал Българин, защото е бил обитаван от българи, впоследствие обезбългарен вследствие на политика, прилагана към цяла Северна Гърция, посочва Пейков.
Легендарна карта на Феликс Каниц допълва богатата колекция, показана в изложбата. Показва оригиналния вид на Несебър преди "великото му застрояване".
От 200 изображения на Несебър за изложбата са подбрани 35.
Повече ще научите от звуковия файл.
Снимки: Лора Търколева, Иван НотевВ посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...