Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще вървят ли РСМ и Украйна към членство в ЕС – акцент в международните събития от седмица

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и комисарят по разширението Оливер Вархеи в Брюксел, 17 юни 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украйна да получи статут на кандидат за членство в ЕС препоръча тази седмица Европейската комисия. Препоръката подлежи на одобрение от всичките 27 страни-членки на ЕС.

Четири от тях - Франция, Германия, Италия Румъния, още тази седмица декларираха, че са "за" Украйна да получи статут на кандидат за членство. Направиха го лично в Киев президентът на Франция Еманюел Макрон, канцлерът на Германия Олаф Шолц, премиерът на Италия Марио Драги и президентът на Румъния Клаус Йоханис, които посетиха заедно украинската столица.

По темата се изказа и президентът на Русия Владимир Путин - той заяви, че няма възражения срещу стремежа на Украйна да се присъедини към Европейския съюз, тъй като не става дума за военен блок, а за икономическо обединение. В същото време руският президент нападна словесно Евросъюза, който според Путин "играе по чужда свирка".

Българското вето върху начало на преговори за членство на Северна Македония в ЕС беше през последните дни предмет на засилена дипломатическа активност, в която се включи лично и канцлерът на Германия Олаф Шолц. След като посети Скопие, където даде на властите уверения в германската подкрепа, Шолц дойде в София и разговаря около час с премиера Кирил Петков.

В изявление след разговора германският канцлер видя възможност за напредък още до края на юни, когато приключва шестмесечното френско председателство на Съвета на ЕС. В комисията по външна политика на българския парламент вече е депозиран документ на Френското европредседателство, в който Париж прави конкретни предложения за исканите от София гаранции и за ангажиментите, които Скопие трябва да поеме.

Коалицията на президента Еманюел Макрон едва успя да надделее на първия тур на парламентарните избори във Франция. Тя получи само 20 хиляди гласа повече от новия "Екологичен и социален народен съюз" на социалисти, крайнолеви и зелени. Техният лидер Жан-Люк Меланшон дори обяви президентското мнозинство за "победено".

Окончателният изход от вота ще бъде решен на втория тур, който е мажоритарен. Коалицията на преизбрания наскоро за втори мандат Макрон се бори и за пълно парламентарно мнозинство, нужно за изпълнението на амбициозната програма на държавния глава.

Появиха се признаци за възможен търговски конфликт между ЕС и Великобритания. Еврокомисията реагира негативно на предложен от британското правителство законопроект, който би дал възможност на Лондон да промени споразумението, уреждащо търговските отношения след Брекзит. Става дума за Протокола за избягване на твърда граница между принадлежащата към Обединеното кралство Северна Ирландия и членуващата в ЕС Република Ирландия. Юнионистите в Северна Ирландия пък искат Протоколът да бъде изцяло отменен, с мотива, че той може да доведе до отцепване на провинцията от Обединеното кралство.

Валидността на Covid сертификата за територията на ЕС да бъде удължена с една година - предварително споразумение за това постигнаха Съветът на Евросъюза и Европейският парламент. Стъпката би гарантирала, че сертификатът ще продължи да бъде използван като документ за пътуване между държавите, които имат такова изискване. За да влезе в сила, удължаването трябва да бъде окончателно одобрено и в пленарната зала на Европейския парламент, а след което - официално утвърдено и от Съвета на ЕС.

Обзора на водещите международни новини от седмицата слушате в звуковrя файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Посланик Ирене Планк: Източните и западните германци сме едно цяло. Никой не иска ново разделение!

На 3-ти октомври Германия отбеляза 34 години от обединението, което се случи след падането на Берлинската стена на 9-ти ноември 1989 г. Повече от три десетилетия са минали от тази историческа нощ. Еуфорията и радостта са притъпени. В обединена Германия разделителните линии са все още ясно изразени. Всеки втори източногерманец смята, че в нова Германия..

публикувано на 05.10.24 в 11:55
Херберт Кикл, лидер на спечелилата парламентарните избори в Австрия Партия на свободата

Паул Шмид: Щом националисти популисти печелят изборите, значи в обществото са настъпили промени

Без миграцията нямаше да има крайна десница - това важи не само за Австрия, а изобщо за европейските десни популисти, които без съмнение са във възход. През цялата седмица след парламентарните избори в Австрия, спечелени от крайнодясната "Партия на свободата", обществената дискусия се върти около това как да бъде изолирана една демократично..

публикувано на 05.10.24 в 11:45
 Ирина Николова

Ирина Николова: Програмата по метода "Кастрирай и върни" не работи

Проблемите в общинското предприятие "Екоравновесие" могат да се решат само, ако всички работим заедно. Имаме нужда от доброволци да ни помагат, за да се справим с наследените проблеми. Това заяви кметът на София Васил Терзиев след протест на защитници на правата на безстопанствени кучета , проведен на 12 септември.  На 30 септември беше открита..

публикувано на 05.10.24 в 08:00

Има ли план как да пренастроим енергетиката?

Пропуснахме 10 години възможността, така че да подготвим енергетиката ни за днешната ситуация. Сега имаме сблъсък на лобита. Тези средства, които се гласуват по ПВУ, няма да отидат като инвестиции в адаптация на въглищния район . Това каза енергийният експерт Илиян Василев в интервю пред БНР.  Според него без въглищни централи не..

публикувано на 04.10.24 в 16:23

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48