Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български деца участват в изследването на елементарните частици

Румяна Хаджийска с ученици
Снимка: Добромир Видев

10 години след откриването на Хигс бозона в ЦЕРН и български деца участват в изследването на елементарните частици. Това става с реални данни от големия адронен колайдър благодарение на открити уроци, които български физици преподават на деца от големите класове на няколко училища в страната.

Румяна Хаджийска от ядрения институт на Българската академия на науките води класовете на близо 180 деца тази година. Пред четири деца - Васа, двама Николаевци и Теодор обясни, че нейната цел е да създаде интерес към науката.

"Целта на този експеримент е да търси нова физика. Успяхме да наблюдаваме експериментално Хигс бозона. Това е една частица, която обяснява защо светът, който виждаме е такъв, какъвто е".

Николай, ученик в 8 клас в НПМГ "Академик Любомир Чакалов" заяви:

"Имахме дадени събития. Трябваше да  обработваме данни от тях и да ги въвеждаме".

Васа Атанасова, ученичка в 8 клас допълни:

"Аз се интересувам от физиката като цяло. Смятам елементарните частици за нещо изключително интересно, тъй като всичко е съставено от тях и без да знаем какво представляват те, не бихме могли да знаем какво представлява останалия свят".    

Стивън Голдфарб, физик, работил е по откриването на Хигс бозона в ЦЕРН.  

"Като малки деца сме имали и ние, учените този ентусиазъм. После някой ни е учил, учителите са ни помагали. Е, да, понякога сме започвали да ни отегчава рисуването на тези сложни диаграми. Загубвали сме част от ентусиазма. Обаче като виждаме какво се случва зад тези диаграми, сме си казвали „Уау! Тука има нещо!“ Заедно с откриването на Хигс бозона, в ЦЕРН натрупахме огромно количество информация, данни, които обясняват до някаква степен и какъв е светът ни. Освен ентусиазма, вие сте следващите учени, които трябва да работят по тези теми. А така разбираме и природата, която единствена ни показва кое е истинско и кое не. Знам, че всички вие много се занимавате с тези устройства, които държите в ръцете си - гледате видео на котенца, пускате в Instagram разни работи. В ЦЕРН ние се гордеем, че сме създатели на интернет. Но това, на което се обучавате да използвате данните е да откривате сред многото шум онова, което е важно. Това означава, че природата ни показва кое е истинско и кое не. А не онова, което някой пише и пуска в мрежите".

И затова Румяна Хаджийска от ядрения институт на БАН набляга на важността на програмата.  

"Това са актуални данни, това са актуални експерименти  - неща, които се случват сега и това им дава възможност да се докоснат до неща, които се случват в момента, да не звучи така абстрактно както звучи самото обучение и да могат на практика да влязат в него".

Валери Ставрев, от езиковата гимназия в Пловдив, допълни:  

"Причината да се явя в тези мастер класове към ЦЕРН беше интересът ми към физиката и това, което те представиха беше от практическите задачи, които бяха поставени, възможността да се работи с програми. Това, което беше изключително полезно, което се видя на този мастер клас, в който аз участвах  е, че чрез анализирането на данни се показа как физиката и елементарните частици могат да участват в медицината при лъчелечението, което е изключително важно, възможно е да се премахват тумори от тялото".

Теодор Василев от езиковата гимназия в Пловдив заяви:

"Най-много ми харесва, че освен теорията се виждаше и как на практика могат да бъдат прилагани и беше много полезно това, че  успяхме да се докоснем до работата на човек, който работи в ЦЕРН".  

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50