Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При досегашните условия по договорите изпълнителите на проекти са не на нулата, а с десетки проценти на минус, казва кметът на Плевен

Георг Спартански: Политическата криза ще избута проблемите на общините в миманса

"Общините ще останат, както винаги, последна грижа"

Георг Спартански
Снимка: БГНЕС

"Държавата – това са общините. За да бъде добре държавата, трябва да бъдат добре и общините", заяви в интервю за БНР кметът на Плевен Георг Спартански, представител на Националното сдружение на общините.

Според Спартански политическата криза "ще избута" проблемите на общините "в миманса, общините ще останат, както винаги, последна грижа".

Относно парите за общините в актуализирания бюджет – 500 милиона лева за пътища и ВиК, договорени с правителството, кметът на Плевен посочи:

"След поредните турбуленции във висшата политика не е ясно това кога и дали изобщо ще стане факт."

Във връзка с липсата на индексация по договорите за строителство Спартански заяви, че това поставя общините в невъзможност да изпълняват проекти – с инвестиционни кредити на общините, със собствени приходи или по европейски програми.

"Изпълнителите казват – ние сме не просто на нулата, ние сме с десетки проценти на минус, ако изпълняваме при досегашните условия."

"Държавата, чрез народните представители в парламента, очевидно в момента се занимава с по-важни дела от това как общините да се справят с невъзможността да си довършат проектите и да бъдат заплашени от санкции", подчерта той в предаването "Хоризонт до обед".

По темата с отчисленията за тон отпадъци Георг Спартански припомни, че през първата година на пандемията е било взето решение местните власти да не внасят тези средства, същото предложение е било отправено от НСОРБ и за 2021 и 2022 г.

"Ние не искаме пари от държавата. Искаме да ни останат – за миналата и за тази година, парите, които са си наши – да можем да ги използваме в тази ситуация. (…) Да ни оставят средствата в общините. Тези, които сме внесли за 2021 г., да можем да си ги изтеглим. Тези пари общините сме ги разчели в бюджетите си за 2022 г. и сега невъзможността да ги ползваме допълнително утежнява финансовото ни положение. Това са много милиони."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55