Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двустранният протокол със Скопие е във Външната комисия на НС, но още няма насрочено заседание

Снимка: БГНЕС

Официалната позиция на България по френското предложение за уреждане на споровете между София и Скопие остава предмет на спекулации и процедурни неясноти.

Все още не е насрочено заседание на парламентарната Комисия по външна политика, на което да бъде обсъдено внесеното миналата седмица предложение. Документът, изготвен от френското председателство на Съвета на ЕС, предвижда европейски гаранции за това, че Скопие ще изпълни ангажименти към София, за да може да бъде вдигнато българското вето върху начало на преговори за членство на съседната държава в ЕС.

В събота премиерът Кирил Петков заяви, че ако Народното събрание не излезе със становище, ветото няма да бъде отменено на предстоящата идната седмица лидерска среща в Брюксел.

По темите на този Европейски съвет постоянните представители на държавите членки на ЕС ще съгласуват позиции тази вечер, за да може утре външните министри на 27-те да подготвят проектозаключенията за лидерската среща.

Какви са очакванията по темата "Северна Македония"?

Шансовете въпросът да бъде разискван не са големи, твърди източник от ЕС. Той отбелязва, че за да се случи това, трябва да дойде позиция от България по повод френското предложение за преодоляване на българското вето, вероятно от Комисията по външни работи на парламента.

Ако все пак тя бъде изпратена и приета от посланиците, позицията ще бъде обсъдена на Съвет "Общи работи" утре, който трябва да даде зелена светлина за започване на междуправителствена конференция със Северна Македония и Албания, отбелязва кореспондентът на БНР в Брюксел.

В случай на позитивен развой европейските лидери, които ще заседават в Брюксел в четвъртък и петък, също ще дадат политическо одобрение на решението. 

Проектът на двустранен протокол със Скопие вече е изпратен до Комисията по външна политика в парламента, потвърдиха от пресцентъра на Народното събрание. Това съобщава БГНЕС.

Агенцията припомня, че е внесен и доклад на МВнР за хода на преговорите с Република Северна Македония и достигнатия в тях етап. В самия край на работния ден на 17 юни, петък, Комисията по външна политика поиска от МВнР и проекта за двустранен протокол. Същият беше изпратен веднага със съпроводително писмо, разясняващо неговото съдържание. Днес, 20 юни, вече е получен във Външната комисия.

На този етап целият процес изцяло зависи от Комисията по външната политика на Народното събрание, която все още не е насрочила свое заседание по темата.

Комисията по външната политика се очаква да свика това заседание с участие на министерството, на което да бъдат обсъдени всички налични документи, да бъде формулирана консолидирана българска позиция и да бъдат определени последващите действия на българската дипломация.

Оптимално би било, ако още преди това Министерският съвет изрази своето становище по този важен за страната въпрос. Ако това не се случи във възможно най-кратък срок, МВнР има мандат единствено да се придържа към Рамковата позиция, Декларацията на НС от 2019 г. и към заключенията на КСНС от 2022 г., отбелязва БГНЕС.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелски войници в Ивицата Газа.

Споразумението за примирие в Газа е "по-близо от всякога"

След преговори в Катар, продължили повече от 8 часа, официални лица от посредниците Катар, Египет и САЩ, както и Израел, и "Хамас" заявиха, че споразумението за примирие в обсадения анклав и освобождаването на заложниците е по-близо от всякога. Палестинците и израелците изразиха предпазлив оптимизъм, че сделката за прекратяване на огъня в..

публикувано на 15.01.25 в 07:42
На пристанище Бургас акостират корабите от Противоминната военноморска група в Черно море (MCM Black Sea), 6 юли 2024 г.

За 6 месеца: България поема командването на Противоминната група в Черно море

България поема за половин година командването на Противоминната военноморска група в Черно море. Групата за опазване на териториалните води беше създадена от България, Турция и Румъния. Групата беше създадена заради нуждата от общото опазване на сигурността плаването в териториалните води на трите държави, след като в началото на войната..

публикувано на 15.01.25 в 07:41
Учения с противотанков комплекс

В дневния ред на МС е проект за придобиване на ракети "Джавелин"

Служебното правителство ще проведе днес редовното си седмично заседание. В дневния му ред е включен проект на решение за предложение до Народното събрание за ратифицирането на международен договор за придобиване на управляеми противотанкови ракети "Джавелин". През септември миналата година Държавният департамент на САЩ одобри възможната..

публикувано на 15.01.25 в 07:35
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова

Във временната комисия за безводието изслушват регионалния министър и екоминистъра

Очаква се днес Временната парламентарна комисия за проблемите с безводието в страната да изслуша служебните министри на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова и на околната среда и водите Петър Димитров, както и изпълнителния директор на "Българския ВиК Холдинг" Ирена Георгиева. На последното си заседание депутатите се..

публикувано на 15.01.25 в 07:32

Законът за съдебната власт влиза за окончателно гласуване

Законът за съдебната власт влиза за окончателно гласуване в пленарна зала. Част от предложените промени бяха приети вчера от Комисията по конституционни и правни въпроси. Нейните членове решиха с единодушие да бъде спряна процедурата по избор на Борислав Сарафов за главен прокурор, предвидена за 16 януари. Комисията по конституционни..

публикувано на 15.01.25 в 07:29

Президентът връчва мандат за съставяне на кабинет на ГЕРБ-СДС

Президентът Румен Радев връчва първия проучвателен мандат за съставяне на правителство в 51-вото Народно събрание.  В 12 часа кандидатът за премиер на най-голямата парламентарна група ще получи папка с мандат от държавния глава.  ГЕРБ-СДС ще номинира за министър-председател Росен Желязков. Възможно е той да представи веднага на президента..

публикувано на 15.01.25 в 07:25
Юн Сук-йол

Арестуваха южнкорейския президент Юн Сук-йол

Агенцията за борба с корупцията в Южна Корея задържа президента Юн Сук-йол заради разследване, свързано с обявеното от него  началото на декември извънредно положение.  Това стана след като следователи и полицаи успяха да проникнат в резиденцията на държавния глава, като преодоляха няколко блокади, включително и такава организирана от негови..

публикувано на 15.01.25 в 04:10