Преди 160 години на днешната дата е роден проф. Иван Шишманов – преподавател по културна и литературна история, учен, ерудит, просветител, общественик, политик. Основател на редица културни институции в Следосвобожденска България, сред които Висшето училище (днешния Софийски университет), Художествената Академия, Етнографския музей, Българското археологическо дружество, Музикалното училище, читалища и библиотеки. Честванията, свързани с годишнината от рождението на проф. Шишманов започват от днес.
В Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” беше открита изложба с автентични документи на проф. Шишманов.
Витрините, разположени в централното фоайе на Библиотеката, съдържат оригинални документи, свързани с живота и делото на проф. Иван Шишманов, на съпругата му Лидия и сина му Димитър Шишманов. „Иван Шишманов и Обединена Европа” е една от експозициите, посветена на Паневропейската идея на проф. Иван Шишманов. Неин автор е проф. Румяна Конева от Български културен институт във Виена.
Председателят на Съюза на народните читалища д-р Николай Дойнов дари бронзов бюст на проф. Шишманов, изработен от плевенския скулптор Венцислав Василев.
Желаещите да посетят изложбата могат да го направят до 7 юли.
След витрината с документи, свидетелстващи за бащата и дядото на Иван Шишманов, следва витрина с първите литературни опити на Иван Шишманов като студент във Виена. Запазени са библиографични бележки, в които той разказва как е изпратен да учи там, благодарение на българското благотворително дружество „Напредък“.
В отделна витрина е изложен Сборникът за народно умотворение, наука и книжнина, излизал в продължение на 18 години под редакцията на Шишманов и където е публикувана първата част от „Под Игото“ на Иван Вазов.
Двете заключителни витрини са посветени на неговата спътница в живота Лидия Шишманова, дъщеря на украинския историк и философ Михаил Драгоманов.
Репортаж на Виктория Петрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..