Това каза пред БНР социологът Андрей Райчев.
По думите му това, че ГЕРБ и ПП са гласували "за", е изненада, но причината е желанието на двете формации да запазят добрите отношения с европейските си партньори. И уточни, че това не е знак за сближаване на двете политически сили.
"България излезе от един циклон, в който не трябваше да стои".
В предаването "Хоризонт за вас" с коментар по темата се включи и проф. Иван Илчев, член на съвместна мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователните въпроси между България и Северна Македония:
"Както често се случва, българската дипломация се бави, бави и после се забързва. Не е представен пред обществеността истински анализ на френското предложение. Още преди дни бях сигурен, че ако ние приемем това предложение, това ще бъде знак за Скопие да не го приеме. И има ли гаранция, че Европейският съюз е съгласен с френските условия".
Според него е важно да стане ясно каква е ползата и каква е вредата за Европа от едно подобно решение.
Журналистът Костадин Филипов коментира, че не е изненадан от постигнатия резултат в парламента, но подчерта липсата на компетентност по въпроса от страна на изказвалите се депутати.
"РСМ започва да преговаря с ЕС. Всякакви обвинения вече трябва да се отправят към ЕС, към ЕК. В Скопие има голяма съпротива срещу френското предложение. Но да обвиняват Макрон, Париж, френската дипломация. Обществото не е готово да направи промени в състоянието, в което се намира. То така се е капсулирало, че нищо не може да го разтърси. Всеки опит за реформа, за демократична промяна се посреща на нож. Това е дълбок провинциализъм, дори примитивизъм".
Той подчерта, че от днес "трябва да бъдем бдителни за спазването на правата на бълагарите в РСМ, ако бъде извършена конституционната промяна"."47-ото Народно събрание взе историческо решение. Национален интерес за България е държавите от Западни Балкани да станат част от Европейския съюз предвид кризата наблизо до нас".
Той смята, че партиите си дават сметка за провалените парламенти заради невъзможност за постигане на компромис и консенсус по дадени теми:
"Това е стъпката в 48-ото Народно събрание партиите да търсят обединяващи елементи, около които да работят. Ние нямаме доминиращи партии, а средни по големина, които трябва да си сътрудничат. Партиите взеха консенсусно решение, което касае европейския ни образ и лидерство по темата за Западните Балкани".
Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..
Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..
С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..
Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..
Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят. Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..
Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..