Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бивш футболен национал стана кмет на Верона

Дамиано Томази
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В балотажа на местния вот в Италия надделяха левите политически коалиции. В тази посока изненадаха със своя обрат градовете Верона и Монца.  Избирателната активност бе ниска, като едва надхвърли 42%.

От 142 големи общини в  52 спечелиха кандидатите на левите политически коалиции, 40 са на десните, 31-а на граждански листи, 3 на "Пет звезди" и 16 на други формации.

Най-голямата изненада поднесе Верона. С над 53% от гласовете кмет стана бившият халф на Рома и на националния отбор на Италия и председател на синдиката на футболистите Дамиано Томази, подкрепен от Демократическата партия и други от лявоцентристкото пространство.

С това дясното начело с "Лига" загуби своя историческа позиция. Същото се случи в Монца със Силвио Берлускони с „Форца Италия” и дясната коалиция, където за кмет е избран Паоло Пилото, доминирал с гласовете на Демократическата партия. Неуспехът на дясната коалиция се дължи на разногласия в нея и начина за представяне на кандидатите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЦИК преглежда данните от първото и второто въвеждане на протоколите

Централната избирателна комисия започна да преглежда данните от първото и второто въвеждане на протоколите на Конституционния съд, извършено от фирмата "Информационно обслужване".  По информация на БНР, след като се установят несъответствията между двете въвеждания и те се отстранят, данните отново ще бъдат въведени, за да се приложи..

публикувано на 12.03.25 в 11:33
Росен Желязков

Спецакция: Проверяват пунктовете за продажба на горива в страната

В ход е специализирана акция за проверка на пунктовете за продажба на горива, съобщи в началото на правителственото заседание министър-председателят Росен Желязков. Тя се координира в Междуведомствения център за противодействие на контрабандата и в нея участват МВР и приходните агенции. Целта на проверката е има ли данъчни злоупотреби в..

публикувано на 12.03.25 в 11:30

Темида се самосезира след клип, проверява дали показва разговор на Пепи Еврото с магистрат

Прокуратурата се самосезира по разпространен в интернет видеоматериал, в който се твърди, че показва разговор между намиращия се в неизвестност бивш следовател Петьо Петров, по прякор Петьо Еврото и действащ магистрат. Това съобщиха от държавното обвинение. От там уточняват, че на Комисията за противодействие на корупцията, са дадени указания..

публикувано на 12.03.25 в 11:18
Бойко Борисов

Борисов за "изборното дело": Такъв хаос настана, че не знам кой е прав

Лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов определи ситуацията по казуса с конституционното дело за изборните резултати като хаос. Той  отново припомни, че преди 5 месеца е предложил касиране на изборите. Борисов е гневен от среднощните протести, които засегнаха и домовете на хората на властта. Скандалът ще дискредитира решението на КС, каквото и..

публикувано на 12.03.25 в 11:00

Възможно е прекъсване на 2G и 3G мрежите в България на 15 март

Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) прие решения, с които осигури условия за по-ефективно и ефикасно използване на радиочестотния спектър в обхват 900 MHz от трите мобилни предприятия – "А1 България" ЕАД, "Виваком България" ЕАД, "Йеттел България" ЕАД. На трите предприятия е предоставен допълнителен честотен ресурс от 2х0.4 MHz, като..

публикувано на 12.03.25 в 10:54
Михаил Саакашвили

Михаил Саакашвили е осъден на още 9 г. затвор

Грузински съд осъди бившият президент на страната Михаил Саакашвили на още 9 години затвор, след като го призна за виновен по обвинения в присвояване на средства, предаде Ройтерс. 57-годишният Саакашвили, който бе президент на Грузия от 2004 г. до 2013 г., бе хвърлен в затвора за 6 години заради злоупотреба с власт, след като се върна в..

публикувано на 12.03.25 в 10:37
Съдът в Пазарджик

В пазарджишкия окръжен съд започва делото за убийството на Ангел Здравков

В пазарджишкия окръжен съд започва делото "Ангел Здравков". 21 годишното момче бе убито по особено жесток начин преди три години от 18 годишния тогава Никола Райчев, заради момиче. Разпитаха ключови свидетели за убийството на Ангел Здравков Близки на загиналото момче протестират пред сградата на съда, с искане за най-тежкото..

публикувано на 12.03.25 в 10:21