Какво е общото между архитектурата на град Лозница, Зона Б5, Художествената галерия и исторически музей в Казанлък, детска градина "Лозичка" в софийския квартал Лозенец, летището в Русе и пешеходната зона на Шумен?
Всички те показват различни перспективи към следвоенната модерна архитектура у нас и са обекти в изложбата "ТОТАЛПРОЕКТ", която може да бъде видяна от 29.06 до 21.08.2022 г. в галерия "Бял куб" в най-ново мултифункционално арт пространство на София.
Основна тема на изложбата с куратори арх. Анета Василева и арх. Емилия Кълева и координатор арх. Даяна Николова е все още силно непознатата архитектура на България след Втората световна война, представена в контекста на тоталното изкуство на следвоенната епоха и развитието на модерността.
Обектите в изложбата са умишлено подбрани да бъдат относително непознати за широката публика, с различна функция, архитектура, стилистични особености и времева принадлежност. Търсен е елемент на откривателство и изненада. Всички обекти предлагат различен и по свой начин нов фокус към българската архитектура и градска среда и разказват различни истории. Изложбата е създадена изцяло от архитекти, но е насочена не само към такива.
“Изложбата е свързана с 15-годишнината от влизането на България в ЕС, а гледната точка към нашето културно наследство е свързана със споделеното европейско минало. Смятам, че времето на тази изложба е точно сега. Тя развенчава един голям мит, че ние сме страни, които са отделени от Европа, че има някаква непреодолима граница, която седи в нашата културна памет“, казва в предаването на БНР “Хоризонт до обед“, изкуствоведът Владия Михайлова.
“В изложбата насочване вниманието към споделената, качествена, архитектурна среда. Тази среда за хората, която модернизмът по принцип, като едно от явленията на ХХ в. се опитва да постигне чрез тоталното изкуство, свързаността на всички нива на архитектурния продукт, именно това е ключът към нашето заглавие“, казва в предаването “Хоризонт до обед“ арх. арх. Анета Василева и допълва:
“Разрушенията на войната са шансът, който модернизмът има и получава, за да остане глобално явление след Втората световна война, преди това той е просто авангард, който се опитва да гради архитектура за хората. Както в България, така и по цял свят, сме били подложени на удара на модернизация, което включва и преформатиране на всички пространства.“
“Една от целите ни в тази изложба е да показваме по-малко познати обекти, за да предизвикаме интерес и да разкрием аспекти, които са по-малко познати за тази архитектура. В Лозница се оказва, че имаме случай на един малък град, който има много хубаво централно пространство. Навсякъде в този център откриваме цветове, които са скрити, но в едно голямо разнообразие, което погледнато цялостно дава пълна визия, очаквана за един малък град.“, казва в предаването “Хоризонт до обед“ Емилия Кълева.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..