Учителите са очертали теми и понятия, които или трябва да отпаднат от учебните програми, или да се преместят в друг клас, или да бъдат редактирани, поясни в предаването "12+3" на БНР Евгения Костадинова, директор на дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование" в МОН.
"Преобладава мнението, че учебните програми са добре структурирани, но всички учители подчертаха необходимостта от повече време за упражнения и отработване на новите знания."
Учителите са притиснати от учебното време, учениците по-скоро се затрудняват да прилагат наученото в нова и непозната ситуация, допълни Костадинова.
"Мнението на учителите е най-важно, най-ключово, те са специалистите на терен. Но това не е единственият източник, ученици също бяха достигнати през анкети, да споделят своята гледна точка колко смислено е изучаването на отделен учебен предмет, ползва ли ги това, което учат по един предмет, по друг предмет, необходимо ли ни е в живота. Мнението децата е много ключово и дадоха полезни насоки за залагане на компетентности, които ще са им необходими в живота. Министерството поръча и социологическо проучване, резултатите от което скоро ще бъдат оповестени."
Учителските работни групи, които са обсъдили резултатите от анкетата, отправят свои обобщени предложения.
"Това не е финалното решение. Към момента това предлагат учителите. Смятаме за ключово привличането и на хората от университетите, които преподават методика по съответния учебен предмет. Те биха могли най-добре да преценят дадените предложения доколко и как са съобразени по отношение на възрастта и връзките – хоризонтално и вертикално, в предмета", посочи образователният експерт.
При козметични промени, те ще влязат по-бързо, но концептуални промени в учебните програми следва да влизат в сила постъпателно, година след година, уточни Евгения Костадинова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...