Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не смятам, че трябва да има какъвто и да било политически борд на такъв тип орган"

Николай Николов: КПКОНПИ не може да израсне до нивото на втора прокуратура

"Към момента имаме прикрит едноличен орган, прави се съществена корекция в тази посока"

Николай Николов
Снимка: БГНЕС

Парламентарната Комисия по правни въпроси започва да обсъжда проекта за нов Антикорупционен закон, внесен от ПП.

За да стане добър закон, трябва да има анализ на съществуваща ситуация, ефективни механизми, които да се проиграят предварително и ефективни механизми за право на защита, подчерта в интервю за БНР Николай Николов, член нa Koмиcиятa зa установяване на имущество придобито от престъпна дейност в периода 2005-2010 г. и и.д. пpeдceдaтeл на Комисията за установяване и предотвратяване на конфликт на интереси до 2018 г.

По думите му "колкото по-наситен е откъм защитни механизми един процес, особено репресивен, толкова по-положителен би бил крайният резултат за обществото".

Относно разследващите функции на служители на КПКОНПИ Николов посочи, че това няма да е втора прокуратура, а по-скоро "специализирана полиция".

Във връзка с опасенията новите структури на КПКОНПИ да действат като бухалка, Николов изтъкна:

"За да има за недобросъвестни цели използване на един репресивен държавен механизъм или институция, трябва да има поне два фактора: или единоначалие в рамките на този орган или да става дума за два органа, но те да имат общ ръководител. В случая прокуратурата продължава да бъде водещият фактор в борбата с корупцията. По никакъв начин КПКОНПИ не може да израсне до нивото на втора прокуратура."

Според Николов към момента имаме "прикрит едноличен орган", защото председателят на КПКОНПИ предлага другите четирима членове, а проектът за нов закон прави съществена корекция в тази посока – парламентарните групи ще предлагат петимата членове, което премахва зависимостта от председателя.

"Не смятам, че трябва да има какъвто и да било политически борд на такъв тип орган. Той би следва да си носи отговорността, имайки още по-сериозни гаранции за независимост от тези, които са предвидени в момента." 

"През 2018 г. се взе решение пет различни звена, които упражняват пет различни функции, да бъдат слети под шапката на един орган – КПКОНПИ. Това не беше добро решение, тъй като се получи механичен сбор от различни по същество държавни функции", припомни Николай Николов.

Разрешението, което се предлага в момента, има по-скоро позитивна страна – ще се даде възможност за специализация на две държавни дейности в два различни органа, което ще даде по-добри резултати, смята той.

"Каквито и да било структурни рокади, институционални рокади не решават нито един проблем в държавата. И три да са органите, не би било достатъчно, ако няма достатъчно правомощия, само по себе си не би било достатъчно. И ако няма ефективни механизми за противодействие на корупцията", коментира Николов в предаването "Преди всички".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11