Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не смятам, че трябва да има какъвто и да било политически борд на такъв тип орган"

Николай Николов: КПКОНПИ не може да израсне до нивото на втора прокуратура

"Към момента имаме прикрит едноличен орган, прави се съществена корекция в тази посока"

Николай Николов
Снимка: БГНЕС

Парламентарната Комисия по правни въпроси започва да обсъжда проекта за нов Антикорупционен закон, внесен от ПП.

За да стане добър закон, трябва да има анализ на съществуваща ситуация, ефективни механизми, които да се проиграят предварително и ефективни механизми за право на защита, подчерта в интервю за БНР Николай Николов, член нa Koмиcиятa зa установяване на имущество придобито от престъпна дейност в периода 2005-2010 г. и и.д. пpeдceдaтeл на Комисията за установяване и предотвратяване на конфликт на интереси до 2018 г.

По думите му "колкото по-наситен е откъм защитни механизми един процес, особено репресивен, толкова по-положителен би бил крайният резултат за обществото".

Относно разследващите функции на служители на КПКОНПИ Николов посочи, че това няма да е втора прокуратура, а по-скоро "специализирана полиция".

Във връзка с опасенията новите структури на КПКОНПИ да действат като бухалка, Николов изтъкна:

"За да има за недобросъвестни цели използване на един репресивен държавен механизъм или институция, трябва да има поне два фактора: или единоначалие в рамките на този орган или да става дума за два органа, но те да имат общ ръководител. В случая прокуратурата продължава да бъде водещият фактор в борбата с корупцията. По никакъв начин КПКОНПИ не може да израсне до нивото на втора прокуратура."

Според Николов към момента имаме "прикрит едноличен орган", защото председателят на КПКОНПИ предлага другите четирима членове, а проектът за нов закон прави съществена корекция в тази посока – парламентарните групи ще предлагат петимата членове, което премахва зависимостта от председателя.

"Не смятам, че трябва да има какъвто и да било политически борд на такъв тип орган. Той би следва да си носи отговорността, имайки още по-сериозни гаранции за независимост от тези, които са предвидени в момента." 

"През 2018 г. се взе решение пет различни звена, които упражняват пет различни функции, да бъдат слети под шапката на един орган – КПКОНПИ. Това не беше добро решение, тъй като се получи механичен сбор от различни по същество държавни функции", припомни Николай Николов.

Разрешението, което се предлага в момента, има по-скоро позитивна страна – ще се даде възможност за специализация на две държавни дейности в два различни органа, което ще даде по-добри резултати, смята той.

"Каквито и да било структурни рокади, институционални рокади не решават нито един проблем в държавата. И три да са органите, не би било достатъчно, ако няма достатъчно правомощия, само по себе си не би било достатъчно. И ако няма ефективни механизми за противодействие на корупцията", коментира Николов в предаването "Преди всички".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Митов

Борис Митов: ВКС се отклонява от собствената си практика, за да угоди на интереса на един висш магистрат

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов  за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен  съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..

публикувано на 22.07.25 в 15:16
Адвокат Велислав Величков

Велислав Величков: Не беше нужно да се стига до щурм на вратата на КПК

"Поглеждайки назад през времето през 2022, 2020, 2013 година много сгради са били заключени за редови граждани в работно време, от страх да не влязат разгневени граждани ". Това обясни пред БНР адвокат Велислав Величков във връзка с опита - граждани от сдружение БОЕЦ да влязат в сградата на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) в..

публикувано на 22.07.25 в 13:53
Алая Ловик

Алая Ловик е организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025 в село Люти брод

Врачанското село Люти брод от 25 до 27 юли ще бъде домакин на Х Fest Bulgaria 2025 .  Пред БНР Алая Ловик, организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025, об=ясни колко значимо за България и света е село Люти брод : "Трябва да помним, че село Люти брод винаги е било кръстопът, място, където са се събирали хора от различни краища . Те са..

публикувано на 22.07.25 в 12:27
Росен Белишки

Росен Белишки, МВР: Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби

Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби . От МВР обясняват, че често през летните месеци на годината част от криминалния контингент се мести от големите градове в морските ни курорти .  В същото време от Националната полиция апелират към хората да не дават информация, макар и неволна за това какво държат в домовете си. По този начин..

публикувано на 22.07.25 в 11:57
Светлин Михайлов

ВКС окончателно осъди "Медиапул" за клевети към съдия Светлин Михайлов

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен съдия Светлин Михайлов. Борис Митов: Наказателната функция на държавата се използва предимно за политически цели "Доколкото си спомням имаше и твърдения за други..

публикувано на 22.07.25 в 11:18
Жана Величкова

Жана Величкова: Депозитните системи за пластмасови бутилки са ефективни

" Депозитната система , която предстои да бъде изградена и да функционира в България, трябва да има категорично същия облик, който е обликът на европейските депозитни системи , доказали своята ефективност и ефикасност - да могат да събират 90% като минимум от пуснатите на пазара напитки в опаковки от пластмаса и метал до 3 литра ". Това заяви пред..

публикувано на 22.07.25 в 10:05
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50