Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава оказването на финансова и военна подкрепа на Запада за Украйна

Джо Байдън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Продължава оказването на финансова и военна подкрепа на Запада за Украйна.

Съединените щати ще окажат в близките дни допълнителна военна помощ на Украйна на стойност 800 милиона долара. Това обяви американският президент Джо Байдън. По време на пресконференция в последния ден от срещата на върха на НАТО в Мадрид Байдън подчерта, че Вашингтон ще продължи да подкрепя Украйна толкова дълго, колкото е необходимо.

"Подсигурихме Украйна със системи за сигурност на стойност 7,5 млрд. долара откакто аз съм президент. В следващите дни ще обявим допълнителна военна помощ на стойност над 800 млн. долара. Тя включва нови подобрени системи за противовъздушна отбрана, допълнителна артилерия и боеприпаси, контрабатареен радар, допълнителни боеприпаси за залповата ракетна система "Хаймарс", която вече дадохме на Украйна. Още от тези ракетни системи ще бъдат пратени на Украйна и от други държави".

Великобритания обяви, че има готовност да изпрати допълнително 1 000 войници и един от новите си самолетоносачи за защитата на източното крило на НАТО.

Британският министърът на отбраната Бен Уолъс поясни, че силите са предвидени за защитата на Естония, където Великобритания вече разполага с 1 700 души военен персонал. Новият британски ангажимент е част от обновените европейски отбранителни сили на НАТО, които ще възлизат на 300 хиляди на целия континент. Те ще бъдат в повишена бойна готовност в случай, че Русия заплаши с военно нападение някой от членовете на блока.

А Швеция, чиято кандидатура за член на НАТО получи зелена светлина, ще изпрати допълнително противотанкови оръжия и картечници на Украйна. От военното министерство на скандинавската страна обявиха, че пакетът с оръжия, който включва и оборудване за разминиране, е на стойност от близо 50 милиона долара.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гасят пожар в местността Балановски рид край Дупница

Гасят пожар в местността Балановски рид край Дупница, каза за БНР кметът на Общината Първан Дангов. На терена са два екипа на пожарната и десетина доброволци от близкото с. Баланово. Огънят е тръгнал след 16.00 ч. и е обхванал сухи треви и храсти, както и частни земеделски имоти. Към момента няма непосредствена опасност за сградите в..

публикувано на 15.07.25 в 21:25

Тръмп: Зеленски не трябва да атакува Москва

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че украинският президент Володимир Зеленски не трябва да атакува Москва и че руският президент Владимир Путин трябва да се съгласи на споразумение за прекратяване на огъня до 50-дневен срок, в противен случай ще влязат в сила тежки санкции. Коментарите му дойдоха, след като "Файненшъл таймс",..

публикувано на 15.07.25 в 20:57
Пресконференция на адмирал Джудзепе Каво Драгоне и адмирал Емил Ефтимов

Адмирал Ефтимов: Изцяло подкрепяме ангажимента за повишаване на разходите за отбрана до 5% от БВП

България изцяло подкрепя новия съюзнически ангажимент за повишаването на инвестициите в отбрана до 5% от брутния вътрешен продукт до 2035 г., обяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на полигона Ново село на съвместен брифинг с   председателя на Военния комитет на НАТО адмирал Джудзепе Каво Драгоне. Двамата инспектираха..

публикувано на 15.07.25 в 20:49

Готвят протест срещу фотоволтаиците върху земеделски земи и горски територии в Кюстендилско

Протест пред Общината-Кюстендил срещу изграждането на фотоволтаици е насрочен за сряда от 8 ч., става ясно от съобщение на организаторите  по социалните мрежи. Предвижда се и протестно шествие от центъра на града до вече изградената фотоволтаична централа върху над 1000 декара върху бивша земеделска земя между селата Коняво и Дворище...

публикувано на 15.07.25 в 20:22

Правната комисия в НС гласува по-високи глоби за шофиране след употреба на алкохол и наркотици

Правната комисия в НС гласува окончателно по-високи глоби за шофиране след употреба на алкохол и наркотици. Текстовете в Наказателния кодекс бяха предложени от Министерството на правосъдието на днешното заседание на комисията. Депутатите приеха при шофиране с алкохол в кръвта над 1,5 промила глобата за нарушителя да се увеличи от 1000..

публикувано на 15.07.25 в 20:13
Димитър Радев, управител на БНБ

Димитър Радев: Не трябва да се подценява възможността от по-нисък растеж в еврозоната

Управителят на БНБ Димитър Радев предупреди, че не трябва да се подценява възможността от по-нисък растеж в еврозоната. В интервю за испанското издание Econostream Радев коментира, че прогнозите се правят в условията на глобална несигурност и нарастващи геополитически напрежения. "Един от ключовите фактори е фискалната политика. С..

публикувано на 15.07.25 в 19:54

Бракониер на риба от Монтана влиза в затвора

Бракониер на риба от Монтана влиза в затвора. 56-годишният мъж, с прякор Видрата, е лишен от свобода за година и половина и му е наложена глоба от 15 000 лева за незаконен улов на риба в язовир "Огоста". Пред Окръжен съд Монтана делото е образувано по протест на Районна прокуратура срещу постановена оправдателна присъда на Районен съд..

публикувано на 15.07.25 в 19:52