Пъстротата на българските фолклорни костюми показаха десетки участници в първото дефиле на народната носия в павликенското село Недан.
В павликенското село Недан днес посрещат на "Празник чудесен, изтъкан от слънце и песен".
Над 140 деца и бабите им извадиха от раклите народните носии от северняшкия край, за да дефилират с тях и да отбележат 150-ата годишнина на местното читалище "Селска любов", разказа музеологът Диана Митева.
„Да покажем, че тези традиции са все още живи и освен модерните дрехи, българските са страшно красиви.“
Жури от историци и етнолози оценява автентичността на носиите, а те се ценят все повече, посочи председателят на журито Нели Цонева.
"Много ценна семейна реликва. Там, където са запазени, новите наследници не ги продават".
От едногодишни деца до 80-годишни жени представиха носиите си, запечатали историята ни.
"В караисенската женска носия най-характерното е престилката с двата гюла или рози. Поясите на момците задължително са червени, отгоре са запасвали сърмен колан", разказа Галя Личева.
"Моята носия е много стара, тя е над 100 години. По този начин жените са се обличали за жътва. На главата ми е поставено "коте", както се нарича по недански, да прибира косата на жената, да ѝ пази хладина. И в мъжките, и в дамските ризи символът е детелината", описа носията си Грета Георгиева.
"На едногодишната ми внучка направихме народна носия, защото е родена на трети март и носи България в сърцето си от самото си раждане", коментира Иванка Миронова.
"Спазваме традициите, защото трябва да се знае, да се помни и да я има България", заяви Гинка Драганова.
Снимки: Здравка Маслянкова
"Съдебната власт е там, за да обслужва обществото. Когато обществото има проблем с безпристрасността и независимостта й, трябва да има механизми това недоволство да бъде изразено публично". Това обясни пред БНР Димитър Марков, директор на Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията, след като снощи в София се проведе протест..
Днес и утре е пикът на горещата вълна в Гърция с температури 45 градуса. Според прогнозите до петък ще продължи екстремното време с много високи температури. Правителството се събра на извънредно заседание, за да изготви стратегия за справяне с трайното засушаване. Само сутрин рано и вечер ходете на плаж, съветват гръцките лекари...
Народните представители ще обсъдят декларация за осъждане на продължаващата война на Руската федерация срещу Украйна, на политическите репресии на режима на Владимир Путин и решения за ускорени реформи в сектор "Сигурност", които да елиминират влиянието на Русия. Проекторешението е внесено от "Продължаваме промяната - Демократична България" и..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира иронично свиканата от МЕЧ среща на опозиционни партии, на която ще се обсъжда дали да бъде внесен общ вот на недоверие с мотив "провал в сектор вътрешна сигурност": "Не сме канени. ПП и ДБ, "Възраждане", "Величие" са едно и също – проруски партии, които са против еврото. Разбира се, че има проблем. Как..
В продължение на два дни - 23 и 24 юли, ще се извършва интензивна работа по АМ "Струма" в участъка Дупница-Бобошево, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Това налага временни промени в организацията на движението по аутобана. На 23 и 24 юли движението от 36-и до 56-и км на АМ "Струма" в посока Благоевград поетапно ще е само в..
С такива огромни правомощия, каквито ще се дадат на КЗП, всеки един бизнес ще бъде застрашен. Това заяви пред БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, по повод промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да..
Създават се бухалки срещу бизнеса! Така Мартин Димитров, депутат от ПП-ДБ, член на Комисията по бюджет и финанси, коментира пред БНР промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да се намесват пряко на пазара. В законопроекта са заложени..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..