Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Все още има дискриминационно отношение към децата със специални потребности"

Бистра Бончева: Политиките във включващото образование не се надграждат, работи се на парче

Основният мит е, че децата със СОП не могат да бъдат обучавани, казва специалистът от "Карин дом"

Снимка: БНР

Фондация “Карин дом” организира кръгла маса "Адресиране на препоръки за промяна на политиките за приобщаващо образование". Ще бъдат отправени конкретни предложения като намаляване на броя на децата в класовете и периодично актуализиране на финансовия стандарт, за да има по-добра подкрепяща среда.

"Приобщаващото образование дава възможности за физическото, социалното, личностното развитие на децата. Това е система от мерки, в която са включени педагогическите специалисти, ресурсните учители, децата. Включващото образование гарантира обучение на всяко дете, без значение дали има специфично състояние, специални образователни потребности", коментира пред БНР Бистра Бончева, административен директор на "Карин дом", с 26-годишен опит в работата с деца с увреждания.

Основният мит според Бончева е, че децата със СОП не могат да бъдат обучавани.

"Всяко дете е обучаемо. Тук особеното е, че трябва да се подберат правилните практики и методи на обучение, за да може обучението да бъде ефективно."

Този процес у нас върви много бавно. Мерките, залегнали в законодателството, са разписани много добре, но не се случват на практика, поясни експертът.

"Има доста трудности, които срещат родителите на деца със специални образователни потребности въобще да запишат, да включат децата в детски градини, в училище. Доста трудности имат специалистите. Защото все още се смята, че работата с децата със СОП е работа на ресурсните учители. Педагозите в общообразователните детски градини и училище не се чувстват достатъчно уверени."

Все още има дискриминационно отношение към децата със специални потребности, сподели от своя професионален опит Бистра Бончева.

Политиките във включващото образование не се надграждат, работи се на парче, обобщи тя.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12