Как четем знаците, как ги разбираме и защо това има значение?
Отговори на тези въпроси търси книгата "Живот в знаци. Как се разбираме и как разбираме света около нас" на проф. Мария Попова, председател на Българското семиотично дружество, дълги години е член на Борда на Международната асоциация за семиотика.
"Семиотиката е заинтересована от това да се изследва знаковото поведение на хората, което означава поведението, предизвикано от възприемането на значенията, които ни заобикалят. Човекът е заобиколен от значения през целия си живот", каза авторката пред БНР.
Книгата е изградена върху диалози на семиотика проф. Мария Попова и социолога Валентина Попова, която е и художник на корицата на книгата.
"Затварянето ни вкъщи заради Covid-19 ни даде възможност да осъзнаем колко свободно време имаме и колко сериозни въпроси можем да анализираме в това време", сподели Попова.
В предаването "Хоризонт до обед" проф. Иван Евтимов, автор на карикатурите в книгата "Живот в знаци", коментира, че семиотиката може да бъде сравнена с интелектуален вирус:
"Има много общо между двете неща. Тя е наука, която изследва знаците и по този начин дава възможност за съвсем друг поглед към действителността. Както и вирусите - тя атакува текстовете, но за нея всичко е текст. Влизайки в текста, тя ни показва, че живеем в света на знаците".
Интервюто на Ирина Недева с проф. Мария Попова, проф. Иван Евтимов и Валентина Попова в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Ирина Недева
Доналд Тръмп, който на 78 години е на път да стане най-възрастният президент в историята на САЩ, ще премине годишен медицински преглед през следващите седмици, се казва в изявление на Белия дом. "Датата на медицинския му преглед ще бъде публично оповестена през следващите няколко седмици", се казва в изявлението, подписано от неговия лекар,..
Месец Рамазан учи вярващите на търпение, щедрост, прошка и разбирателство, посочи президентът Румен Радев, който е домакин на празничната вечеря ифтар по повод свещения за мюсюлманите месец Рамазан. По време на Рамазана мюсюлманите спазват строг пост от зазоряване до залез слънце. Това са дни на търпение, щедрост и опрощение - припомни го и в..
Високите цени на недвижимите имоти на Халкидики не се отразяват на интереса на българските клиенти, коментират брокерите от района. 30% от закупилите имот българи на Халкидики са извършили сделка за луксозни вили на брега на морето на цена между 500 хиляди и един милион евро. Друга част от около 60% от покупките от българи са на цена до 150..
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди да не се подновяват военните действия в разкъсваната от война Ивица Газа, като заяви, че подобен резултат би бил "катастрофален". Той допълни, че "постоянното прекратяване на огъня и освобождаването на всички заложници са от съществено значение за предотвратяването на ескалация и..
Отиде си Елисавета Котова, създател на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет, съобщиха нейни близки. Котова беше активист за повишаване на качеството на живот на диабетно болните у нас. Преди 20 години Елисавета Котова създава организация, защитаваща правата на децата с диабет, тъй като е родител на момиче с това социално..
След приключилата със скандал среща между американския президент Доналд Тръмп и украинския му колега Володимир Зеленски източници от Белия дом заявиха, че на този етап американският президент не се интересува от преразглеждане или съживяване на сделката за полезните изкопаеми на Украйна. От екипа на Зеленски са отправили молба да подпишат..
Самолетът на украинският президент Володимир Зеленски кацна в ранния следобед на лондонското летище "Станстед" на връщане от САЩ, след злополучната среща с Доналд Тръмп в Белия дом. Зеленски е поканен на срещата на върха на лидерите на страни-членки на ЕС, посветена на европейската сигурност в светлината на войната в Украйна. Киър..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..