"Столицата е оставена без физически контрол през нощта. Само преди дни е имало сериозен конфликт между началника на дежурната част и началника на КАТ заради недостига на патрули, които да контролират движението. Това се знае и от министъра на вътрешните работи, и от началника на столичния КАТ".
Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна безопасност.
Според него е налице безхаберие от страна на ръководството:
"Преди три месеца МВР предостави за обществено обсъждане законопроект, който целеше да ограничи възможността системните нарушители да продължават да управляват автомобил. В София има стотици шофьори с над 50 нарушения, но продължават да управляват автомобилите си. Този законопроект беше димка. Не е тайна за министър Рашков, че в КАТ служителите са демотивирани заради конфликтите между ръководството и самия състав".
В предаването "12+3" Милчев попита как институциите носят отговорност:
"В София всяка вечер стават средно около 20 катастрофи, които Пътна полиция покрива. Има бум на катастрофите през нощта, защото няма реален физически контрол... Видеонаблюдението в София е измама, всички водачи я знаят. От години не се плаща поддръжката на софтуера за видеонаблюдението на СДВР и то не може да разпознава регистрационните номера. Видеонаблюдението на Столична община наблюдава трафика и натовареността. Изостанали сме технически, за да управляваме процеса през видеонаблюдение. 90% от нарушенията, които се констатират в София, са само с камерите за скорост. За другите нарушения не се работи - нито за червен светофар, нито за пешеходците, нито за отнемане на предимство. За капак имаме увеличаване на жертвите тази година спрямо миналата - на национално ниво с около 15%. По заповед на началника в София има заповед да не се изнася информация".
Интервюто с Богдан Милчев можете да чуете в звуковия файл.
Днес Германия избира нов Бундестаг с очаквания за смяна на властта в Берлин. В социологическите допитвания води консервативният блок ХДС/ХСС, а вероятният следващ канцлер на Германия е християндемократът Фридрих Мерц. В същото време голяма част от избирателите не очакват съставяне на стабилно правителство. В последните дни от..
Осем седмици преди Великден - православните християни отбелязват днес Месни заговезни. Денят е известен като Неделя Месопустна. По стара традиция на трапезата се слагат само месни ястия като подготовка преди началото на Великденските пости, които тази година ще започнат след Сирни заговезни следващата неделя.
Доналд Тръмп и неговият екип са се съсредоточили върху преговорите за прекратяване на войната в Украйна. Американският президент има увереност, че това може да бъде постигнато идната седмица, "въпреки че толкова кратък срок изглежда труден, заявиха от Белия дом". Изявлението беше направено от прессекретаря на Белия дом Керълайн Левит, малко..
Украинските власти съобщиха за трима загинали при нови руски въздушни удари. Руският президент Владимир Путин заяви, че обезпечаването на военните сили, които се сражават в Украйна - е стратегически приоритет за страната. Украйна съобщи за жертви и ранени при руски атаки в източния индустриален град Костантиновка, където са повредени..
Над 80 любители винопроизводители от цялата страна и три бутикови винарски изби участваха в конкурс за най-добро вино в Златоград. Празникът "Трифониада" се проведе за 18-та поредна година. В категорията „Червено вино“ първи е Николай Георгиев от село Крумово. А в категорията „Бяло вино и Розе“ най-доброто вино е на Пламена Филипова от село Симид,..
В Медицинския университет в Плевен започна учебната година за новия випуск чуждестранни студенти, приети в англоезичен курс на обучение по медицина и здравни грижи. Редовните занятия започнаха за 330 студенти от 33 държави. За първи път има новоприети студенти от Уганда и от Доминиканската република и Федерация Сейнт Китс и Невис. Тази..
В Ивицата Газа започна нова масова ваксинация на деца срещу полиомиелит, организирана от Световната здравна организация. Планира се над 590 хиляди деца под 10 години да получат орална ваксина тип 2, за да бъдат защите от детски паралич. Кампанията ще продължи до 26-и февруари. Причина за здравната инициатива беше установяването на вируса на полиомиелит..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..