Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повишават ли се случаите на коронавирус, лаймска болест и маймунска шарка?

Ива Христова
Снимка: БГНЕС

По темата трябва ли да се върнат антиепидемичните мерки заради нарастващия брой на случаи на коронавирус, пред Радио София говори проф. Ива Христова, директор на НЦЗПБ. Като едни от причините за повишаване на заболеваемостта от коронавирус тя посочи интензивните туристически пътувания, отпадането на противоепидемичните мерки, както и спада на имунитета след края на третата ковид вълна.

"От друга страна е промененият вариант на Омикрон, който е силно заразен и който преодолява една част от нашия имунитет. Тоест, бидейки толкова променен той успява да се изплъзне от неутрализиращите ни антитела, които са изградени след ваксиниране или след преболедуване", каза тя.

По думите й, настоящият вариант на вируса ще доведе до значителна заболеваемост у нас, каквато вече има в страните от Западна Европа, но също така той не е по-смъртоносен и заболяването протича по-леко.

"Клиничните прояви като цяло стават по-леки, със засягане на горни дихателни пътища и с една уморяемост, неразположение с невисока температура. Предвид големия брой заболели има макар и по-нисък процент хора, които са за хоспитализация", каза проф. Христова.

Тя препоръча в затворени помещения с много хора и без вентилация да се носят маски, както и да се спазва дистанция. Проф. Христова коментира и темата за кърлежите и лаймската болест, както и какво трябва да знаем за да се предпазим от нея. За маймунската шарка и увеличаването на заболеваемостта, тя каза, че случаите в Европа са над 4 хиляди и все пак болестта не нараства толкова бързо, че да предизвика притеснение.

"Тъй като тук става дума за обрив, не е скрита респираторна инфекция, която не се вижда, обривът се вижда добре ,така че просто съвета е за внимателно поведение и избягване на близки контакти с хора с обривни еденици. Да, случаите нарастват, но протичат леко и няма описан смъртен случай извън Африка. За България няма нови случаи, освен тези трите, които оповестихме", каза тя.

Освен това проф. Христова отбеляза, че няма повишаване на случаи на Лаймска болест и Марсилска треска, но лятото е сезонът на активност на кърлежите. Тя посъветва хората да не навлизат в места с по-висока растителност, както и редовно да оглеждат тялото си за забити кърлежи, които максимално бързо да бъдат премахнати.

"Ако е седял един-два часа, той на практика няма време да предаде зараза, дори и да е заразен", сподели проф. Христова.



Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.