Празникът бе под наслов „Рецептите на баба“.
В крайдунавския парк на Тутракан бяха открити представителен информационен базар и изложба с демонстрации на занаяти, приложни изкуства, както и шатри, където всеки от гостите можеше да опита домашни погачи и ястия от позабравени времена, но предавани от поколение на поколение.
И точно така в годините са оцелели десетки рецепти, които и днес са част от трапезата на хората в тутраканските села. Така във Варненци и днес приготвят гушки – най-обикновени сармички с кисело зеле, ориз и кайма, но значително по-малки на вид. Хапват си ги, като дойде време за селския сбор, разказа кметския наместник Снежана Михайлова.
"Те се правят по-малки и с тънкото листенце на зелето".
Млади и стари рамо до рамо разточваха тесто за мекици. Китни носии с ръчни бродерии, цветни бурканчета с домашни конфитюри, мезета по стари рецепти изкушаваха потърсилите сянката в парка край реката. И никой не можеше да остане равнодушен пред тавите с мамалига, трайно присъстваща във всеки един дом в региона, но най-тачена в Нова Черна, където преди години дори ѝ посветиха фестивал.
"Тайната за вкусна мамалига ни издаде Иванка Делева, чийто родители, както и на много други са били преселници от румънско".
И ако Италия е призната като родина на пастата – казано по нашенски – макарони. Малцина знаят сигурно, че съществува и български вариант. Откриваме го в рязаната чорба на Гергина Цвяткова.
Върху шарените покривки имаше още различни видове домашна халва, баклави, пиде, дори и трудоемката трахана, която на вкус е като попарата, с която сме израсли мнозина.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..