Софийският градски съд решава да остави ли за постоянно в ареста Георги Семерджиев - мъжа, който предизвика катастрофата, при която във вторник загинаха две млади жени. Преди заседанието прокуратурата му повдигна още две обвинения, свързани със стари престъпления.
Георги Семерджиев се оплака, че не е добре, че е бил бит и помоли за вода, за да може да продължи да слуша.
Преди това прокуратурата аргументира своето настояване за неговото постоянно задържане, но пък Семерджиев получи възможност да говори пръв, за да отрече, че е участвал в пътнотранспортното произшествие. Обясни, че няколко часа преди инцидента е бил отвлечен е се е събудил на следващия ден в дома си. Заяви, че няма причини да се крие, тъй като не е шофирал, не е извършил престъпление, има законен бизнес.
А на въпрос по повод новоповдигнатите му обвинения, които са свързани с престъпления от 10 юни - шофиране с фалшива книжка и след употреба на наркотици като той е избягал от местопрестъплението, каза, че е избягал, защото се е страхувал, защото го преследвали и имало заплахи за живота му, за което е подавал сигнали в ГДБОП.
Тези нови две обвинения, бяха широко коментирани в публичното пространство с въпроса защо тогава полицаите не са го задържали след като е шофирал с фалшива книжка и след употреба на наркотици. По този повод днес стана ясно, че проверка защо така са се държали униформените, както и изобщо дали е имало полицейски чадър, е започнала прокуратурата. Ето как обясниха какво ще се проверява заместник главните прокурори на София Христо Кръстев и Ивайло Илиев.
"Дали са покровителствали обвиняемия, дали са имали нерегламентирани контакти с него, дали са нарушавали служебните си задължения и са му помагали да избяга от наказателна отговорност, дали са прикривали нарушения и престъпления. Съмнения възникват при тези обстоятелства как лице, което полицията трябва да задържи, им избягва и тъй като се наслагват много съмнителни факти ще бъде проверено наистина поведението на служителите, които са го спрели за проверка".
"Полицейските служители е следвало да задържат за срок от 24 часа лицето доколкото те са били наясно, че той е бил осъждан. В тази хипотеза прокурорът е следвало да прецени дали да го задържи до 72 часа и да внесе искане за постоянната му мярка за неотклонение "задържане под стража". Полицейските служители не са го задържали. Той е избягал от местопроизшествието след което не е намерен. Не знам дали полицията след това го е търсила. Това е също в процес на установяване в проверката дали полицейските служители са го пуснали умишлено или случайно".
Що се отнася до авторството на катастрофата, при която загинаха двете млади жени, от прокуратурата бяха категорични, че именно Георги Семерджиев е извършителят. В автомобила е намерена дясната му маратонка, телефон, ДНК експертиза го свързва с шофирането, а що се отнася до това дали той е ползвал автомобила си, което той отрече в началото на заседанието, полицайката Симона Радева, която беше също напоследък много коментирана, е обяснила пред разследващите, че часове преди катастрофата го е видяла с този автомобил.
Заседанието ще продължи със защитната теза на адвоката и на Георги Семерджиев и съдебното решение.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви в петък, че Киев и съюзниците му споделят разбирането, че вече е възможно да се постигне поне прекратяване на огъня, но добави, че в крайна сметка това ще зависи от "правилния натиск върху Русия", съобщава Ройтерс. Във вечерното си видеобръщение към украинския народ Зеленски заяви, че е провел..
Турция временно затвори протока Дарданели в двете посоки заради бушуващи пожари в северозападната провинция Чанаккале, които обхванаха големи територии заради силния вятър. Евакуирани са били три села и дом за възрастни хора, в който са били настанени 52-ама души. На кадри, излъчени от турски медии, се вижда как огнеборци са принудени да..
България изразява дълбока загриженост от разширяването на военната операция в Ивицата Газа и призовава за незабавното и безусловно освобождаване на всички израелски заложници, държани от "Хамас" в нечовешки условия. Това се посочва в публикация на страницата на Министерството на външните работи (МВнР) в социалната мрежа "X". Хуманитарната..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е обсъдил с италианския премиер Джорджа Мелони възможността срещата му с Путин да се проведе в Рим следващата седмица, съобщи Sky News, позовавайки се на източници от италианското правителство. Добавя се още, че това най-вероятно би се случило във Ватикана. Италия е готов да подкрепи "искрено и..
Авиокомпания е свалила дете с инвалидна количка от самолет на летището в София. За скандалния случай съобщи транспортният министър Гроздан Караджов в профила си във Фейсбук. Българско семейство с трудноподвижно дете на 9 години е избрало да пътува до Тулуза през Бергамо с полет на нискотарифна авиокомпания. Семейството е било качено на борда..
Не е установено наличие на заболяване от син език по преживните животни след сигнал в конкретен обект в Смолянска област. По-рано днес се появи информация в социалните мрежи за заболяването сред стадо в Родопите. Направена е проверка от Областната дирекция по безопасност на храните за евентуално заболяване от син език по преживните животни и..
Киев ще получи над 3,2 милиарда евро, след като страните членки на ЕС приеха решение за четвъртото редовно плащане на помощта по линия на Механизма за Украйна. Основната цел е да се укрепи макрофинансовата стабилност на страната и да се подпомогне функционирането на нейната публична администрация. Плащанията по Механизма за Украйна са тясно..
Промените в Закона за еврото са изключително вредни и ефектът им върху цените в България ще е в посока нагоре, т.е. заради тези промени цените ще са..
Министърът на финансите не знае колко са магистратите, държавните служители и военните, за които плаща здравни вноски. Това обясни пред БНР д-р Стойчо..
В определени браншове - малки производители и търговци, семейни фирми, които ползват външно счетоводство - е необходимо повече време за обявяване на..