От 1 април таванът на ваучерите за храна беше повишен от 80 на 200 лева месечно. Купоните вече могат да се използват освен за покупка на хранителни продукти в магазини и в ресторанти, още и за плащане на битови сметки за ток, парно, природен газ и вода и за културни мероприятия. От 1 юли с актуализацията на бюджета беше дадена и допълнителна възможност ваучерите да се ползват и за туристически услуги.
Потребителите биха се възползвали от предоставената им възможност, но все още нормативната уредба не работи достатъчно добре, показва анкета на "Хоризонт".
"Ако това стане, ще бъде супер. Аз толкова не мога да изхарча за храна, колкото ми дават."
За да се приемат ваучери при плащане на сметките за електроенергия, би трябвало да има договор между издателя на купоните и всяко комунално дружество, което да има възможност да приема ваучерите в собствени касови салони. "ЧЕЗ - Електрохолд" - Продажби не разполага със собствени касови салони и поради тази причина няма сключени директни договори с издателите на ваучери. Това отговориха на запитване на "Хоризонт" от пресцентъра на дружеството. Подобен беше и отговорът при наша проверка в EVN -България, с уточнението, че се водят разговори да се намери начин ваучери да се използват и за плащането на сметките за ток.
EVNняма собствени касови салони и това в случая е въпрос на договорка между "Български пощи" и другите доставчици, уточнява Петър Костадинов от дружеството, което обслужва Югоизточна България.
Предмет на разговори са и възможностите за дигитализация на ваучерите, така че да се покриват и онлайн плащания.
Проверката на БНР продължи със запитване до „Софийска вода“ – дружеството разполага с касови салони за плащане, но на този етап хората не могат да си плащат сметките към тях с купоните, тъй като дружеството няма сключен договор с оператор на ваучерите.
"Не виждаме смисъл да имаме такива. При нас плащането в брой по нашите каси е изключително малко и намалява все повече и повече. От началото на годината сме пуснали два онлайн канала за плащане и виждаме, че клиентите доста добре ги приемат, увеличават се плащанията по тях", коментира търговският директор Борислав Георгиев. Според него ваучерите имат съвсем друга функция, "а именно социална". Той посочва още, че ваучерът като ценна книга за разплащане не е достатъчно осигурена срещу фалшификации.
Столичната "Топлофикация" проверява всички правни възможности за заплащане с ваучери. В тази връзка се работи до началото на отоплителния сезон да предложи на своите клиенти удобен механизъм за плащане, който да удовлетворява всички заинтересовани страни.
За да стане възможно плащането на битовите сметки с купоните за храна, операторите на ваучерите трябва да имат сключен договор с доставчиците на съответните услуги, потвърди секретарят на Асоциацията на операторите на ваучери за храна Таня Обущарова.
"Това зависи от всеки един индивидуален оператор. В момента има 13 лицензирани на пазара. Зависи от доставчиците на тези услуги – дали те имат желание да приемат ваучери за храна."
Обущарова акцентира върху сключването на договори с посредниците, които улесняват плащането на сметките.
"Но от Министерството на финансите ни казаха, че това законово не е възможно."
Пречката идва от споменаването само на доставчиците на комунални услуги в Закона за бюджета от април.
Водени са разговори с различни доставчици в цялата страна:
"Част от тях нямат желание да приемат ваучери, тъй като това би затруднило много техния вътрешен процес на обработване на плащанията."
Операторите на ваучери за храна все още търсят решение на проблема, но за целта е нужна законодателна или регулаторна промяна.
Предстои уточняването и на механизма за сключване на договори с доставчиците на туристическите услуги.
Междувременно стана ясно, че в Асоциацията на операторите на ваучерите постъпват многобройни сигнали и жалби от работещи, разочаровани, че не получават от работодателите си ваучери за храна в размер на 200 лева. Президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира, че тази сума е посочен в закона таван, но че това не са средства, които работодателите са задължени да предоставят, нито пък че става въпрос за пари на държавата. Всеки работодател, според възможностите си, преценява дали и каква сума за ваучери за храна може да даде на служителите си.
"Това няма задължителна сила, никой не обещава и не гарантира през закона 200 лева ваучери на всеки работник."
Обещанията на политиците останаха обещания, изтъква Димитров за плащането на комунални сметки с ваучери.
Над половин милион българи получават ваучери за храна.
Още детайли по темата чуйте в звуковия файл.Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..