Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кунчев ще предложи нови Covid мерки

| обновено на 13.07.22 в 12:59
Доц. Ангел Кунчев
Снимка: БГНЕС

Над 1000 случая на Covid дневно се отчитат в страната, информира главният държавен здравен инспектор на доц. Ангел Кунчев. 

Той ще предложи нов пандемичен план, съгласно който здравните власти да предприемат мерки за безопасност. 

Сред тях са носенето на маски, ограничаване на събирането и струпването на много хора на едно място. 

Очаква се новите мерки да влязат в сила от понеделник, посочи доц. Кунчев:

"В началото на вълната сме, но вие виждате, че при един вариант на вируса, който се разпространява в пъти по-бързо, нещата се променят толкова бързо и толкова неочаквано, че ние трябва да имаме готовност за всяка ситуация. Аз виждам какво става и в други страни. В Гърция е доста по-висока заболеваемостта и, както виждате, те не въвеждат кой знае какви ограничителни мерки. Никой няма да тръгне да проваля туристическия си сезон или икономиката при тази сложна и без това обстановка, но все пак, на първо място, когато се взимат решения, включително от Националната здравноосигурителна каса, трябва да мислим за здравето на хората, след това - за пестенето на средства".

Личните лекари трябва да правят бързите антигенни тестове за коронавирус. Те трябва да дават и направления за PCR тест, каза още Кунчев:

"Глупаво е, когато някой има оплаквания и отиде при личния си лекар, където му е мястото, да почне да бъде разкарван по кабинети, специалисти, направления, лаборатории. Първо, това бави неговото лечение, второ, той прави още и още контакти и заразява още хора. Това не трябва да се допуска. Лични трябва да имат възможност да правят диагностика – бърза, на място, и да могат да дават направления за PCR изследване".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Желязков

Желязков към министрите: Наследените проблеми вече не могат да бъдат оправдание

Премиерът Росен Желязков изказа съболезнования от свое и от името на правителството на близките на жертвите наводненията по южното Черноморие. В началото на правителственото заседание той напомни на министрите, че запазването на стабилността в страната е от изключително важно, както и ги призова да не се подават на колективни и личностни..

публикувано на 08.10.25 в 11:29
Снимката е илюстративна.

Близо 120 л/кв. м дъжд са паднали в Русе за денонощие

Близо 120 литра на квадратен дъжд са паднали в Русе за последното денонощие. В областта е обявен червен код, а в града има много наводнени улици, закъсали автомобили, паднали дървета и клони. Въпреки предупрежденията на метеоролозите, Русе се оказа неподготвен за продължителния дъжд, който от вчера вали и прогнозата е да спре утре...

публикувано на 08.10.25 в 11:24
Урсула фон дер Лайен в Европарламента в Страсбург, 8 октомври 2025 г.

Фон дер Лайен: Стената срещу дронове не е само за източните граници на ЕС

Стената срещу дронове, която ЕС ще изгради, трябва да има по-широко значение от предпазването от безпилотните летателни апарати, подчерта председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен пред Европейския парламент в Страсбург. Това стана по време на дебат, посветен на европейския отговор на нарушаващите въздушното пространство на ЕС руски..

публикувано на 08.10.25 в 11:17
Ивелин Михайлов

"Величие": Търгуваме суверенитета си заради болните амбиции на един човек да е премиер

В декларация от парламентарната трибуна председателят на ПГ на "Величие" Ивелин Михайлов заяви, че статията в "Уолстрийт Джърнъл" е разкрила как функционира престъпното управление у нас и е изложила България в международен план. Преди дни американската медия публикува материал, в който се твърди, че на среща с Доналд Тръмп-младши през април..

публикувано на 08.10.25 в 11:12
Делян Пеевски

Пеевски: Статията на "Уолстрийт джърнъл" е поръчкова

"Статията на "Уолстрийт джърнъл" е поръчкова. Искам Радев на терен, ще бъда против да не си направи партия". Това каза пред журналисти лидерът на ДПС – Ново начало Делян Пеевски. Той коментира публикацията на американското издание, според която лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е обсъждал темата "Магнитски" с Доналд Тръмп – младши. "Питайте..

публикувано на 08.10.25 в 10:55

Борисов за срещата с Тръмп - младши: Частни срещи с деца на мои приятели

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира пред журналисти срещата си с Доналд Тръмп - младши, предизвикала широк медиен отзвук у нас: "Частни срещи с деца на мои приятели, на един неформален обяд, в който и от който не произлиза нищо, освен да споделяме кой какво е преживял през времето, когато не сме се виждали с баща му, арести незаконни, извличане от..

публикувано на 08.10.25 в 10:53
Строителни работници разчистват отломките от рухналата сграда, 7 октомври 2025 г.

Четири са жертвите на рухналата сграда в Мадрид

Броят на загиналите при срутването на сграда в Мадрид достигна четирима души. През нощта пожарникарите са открили още две тела. Трима строителни работници - Дамбеле, Алфа и Хорхе, на възраст между 30 и 50 години, родом от Мали, Гвинея и Еквадор и 30-годишната Лаура – административен асистент са жертвите на рухналата сграда. Четиримата бяха..

публикувано на 08.10.25 в 10:42