Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивал и академия "Алегра" представя:

Сергей Малов - безстрашният рицар на музикалната сцена

Сергей Малов
Снимка: Julia Wesely

На 15 юли световноизвестният цигулар Сергей Малов ще открие осмото издание на Фестивал и академия "Алегра". Концертът ще започне в 19.30 ч. в зала "България", а на сцената ще бъдат и музикантите от Фестивалния оркестър Allegra, водени от Никола Паске. В програмата ще прозвучи Концерт за цигулка и оркестър №3 от Камий Сен-Санс, наред с увертюра към операта "Оберон" от Вебер и сюита "Пулчинела" от Стравински. 

Успоредно с участието си в още два камерни концерта – на 19 и 21 юли, Малов ще бъде един от преподавателите в Академия "Алегра", чийто домакин тази година е Националното музикална училище „Любомир Пипков“.

Сергей Малов е изключителна личност - говори шест езика, свири на няколко различни инструмента - виртуоз в истинския смисъл на думата, който се интересува и от бойни изкуства, екстремни спортове и езда. Роден е в Санкт Петербург преди 39 години (майка му е с унгарски корени), но от дълги години живее със семейството си в Берлин. Носител е на награди от престижни конкурси като цигулар и виолист, а през 2021 г. му е присъден приза "Опус Класик" в Германия. В момента преподава в Университета по изкуствата в Цюрих и обикаля света, удивлявайки публиката със своето изкуство извън шаблона - особено когато свири на редкия и непознат на широката аудитория инструмент виолончело да спала.

На въпроса може ли да се научи човек на тази свобода на изразяване, или тя е даденост, Сергей Малов отговаря:
"Определено всеки може да се научи да бъде свободен. Единствената пречка би могла да бъде страхът да не направиш грешка, страхът, че не си съвършен или че не си достатъчно добър. Това е разбираемо, но и също така контрапродуктивно. Не можеш да научиш нищо, без да се провалиш поне веднъж - това казвам на студентите си."

В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Сергей Малов споделя какво го води по пътя му на музикант, как решава да започне да свири на виолончело да спала и клавихорд и защо избира в албума му "Посветено на Паганини", наред с другите пиеси, да звучи и "Дунавско хоро" из цикъла 24 български капричии за соло цигулка от Петър Христосков.

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Фестивал и академия "Алегра" - вече в София

Лятото, по традиция, е време за фестивали и майсторски класове, а Фестивал и академия "Алегра" ги съчетава много успешно - за радост и на публиката, и на младите, за които професията музикант е цел.  От 2014 г. досега "Алегра" беше с адрес Русе - родният..

публикувано на 13.07.22 в 19:23
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова...

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя..

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите"...

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на..

обновено на 14.07.25 в 17:41